Бюджет Волині – це кошти ГРОМАДИ!!!

Одним з ключових питань, що розглядатиметься на черговій сесії обласної ради у травні поточного року буде розподіл вільних залишків коштів обласного бюджету. Від того, як обранці волинської громади розпорядяться фінансовим ресурсом, що складає біля 150 мільйонів гривень буде залежати якої мети хоче досягнути місцева влада: розвивати обласну соціально-економічну інфраструктуру, або ж як попереджала фракція «Самопомочі» при затвердженні бюджету в лютому ц.р.– спрямує гроші на проїдання.
Отже, вільний залишок коштів обласного бюджету, без врахування освітньої та медичної субвенцій, складає 60,7 мільйонів гривень. З них обласна державна адміністрація планує передати на програми, що мають фінансуватись з державному бюджету майже 10 мільйонів гривень. Це гроші, які вилучаються з бюджету нашого краю і будуть використані органами СБУ, Національної поліції, військовими частинами та іншими силовими підрозділами центральної влади на місцях для друкування рекламної та бланкової продукції, закупівлю пального, будівельних матеріалів, та інструментів, ліжок, запасних частин, ремонту складських приміщень. Доцільність виділення на такі заходи коштів обласного бюджету, дивлячись на те скільки коштів на оборону дає державний бюджет є дивним. Тим більше, що проконтролювати цільове використання видатків буде неможливо.
В області сьогодні налічується 31 недобудований об’єкт соціально-культурної сфери на суму 457,167 мільйонів гривень, в той же час гроші на їх завершення не виділяється, але «вирішуються» питання про фінансування нових закладів і установ. З освітньої субвенції виділяють більше 13 мільйонів на добудову спортзалу та ремонт військового ліцею, хоча в останні 4 роки цьому навчальному закладу в обласному бюджеті уже виділено понад 10 мільйонів на такі ж заходи. Облдержадміністрацією, без прозорого відбору виділяються кошти на ремонт сільських клубів у селах Заріччя Володимир-Волинського, Цир Любешіського районів, поточні ремонти сіл Привітне Локачинського і Гута Ратнівського районів. Проте, дорікати лише ОДА я б не став, адже і новообрані депутати не дуже поспішають долучатися до формування переліку об’єктів, що фінінсуються за кошти Державного фонду регіонального розвитку, далі ДФРР, про що я просив у одному із своїх запитів на сесії.., а це дало б змогу розвантажити обласний бюджет! Спрямовуються чималі кошти і на співфінансування проектів державного фонду регіонального розвитку, які за діючими правилами мають передбачатись у місцевих бюджетах. Складається враження, що фінансовий ресурс спрямовується лише туди, де є серйозне «лоббі».
Ще 10,5 мільйонів гривень хочуть використати на співфінансування шкільних автобусів, хоча для таких заходів в обласному бюджеті є залишок освітньої субвенції 65,7 мільйони гривень. Правда і з освітньої субвенції на придбання автобусів планують ще 27 мільйонів гривень. Якщо вірити запевненням керівництва облдержадміністрації, що придбання буде здійснюватись на умовах співфінансування з державного і місцевих бюджетів то загальна сума коштів на цю мету буде становити більше 70 мільйонів, за які можна придбати 46 одиниць транспорту. Наміри декларуються благі, але їх реалізація викликає великий сумнів, тому що профільною обласною програмою придбання шкільних автобусів не передбачено, а місцеві бюджети для цього неохоче виділяють кошти, дивуючись для чого закупляти новий транспорт, коли діючий зачасту використовується не за призначенням, а для обслуговування весіль, вечірок та слугує за особисте авто директорів шкіл і керівників районних управлінь освіти. Тому на мою думку, зараз частину цих коштів доцільніше було б спрямувати на добудову тієї ж Любохинівської школи, про що обіцяв громаді села, депутатам Старовижівської райради і у відповідях на мої депутатські запити та звернення Володимир Петрович Гунчик, щоб в теплу пору року проводити роботи (завершити третій поверх і накрити), а на автобуси кошти виділити після внесення відповідних змін до Програми, за результатами перевиконання дохідної частини бюджету за перше півріччя 2016 року, адже прогнози за запевненнями ОДА у виконанні цьогорічного бюджету досить оптимістичні. Але про Любохинівську школу схоже знову забули…
На покриття збитків санаторію «Турія» та поточні видатки і оплату послуг, в тому числі і тих, що ще не надані для комунальних установ обласної ради планується 3,5 мільйони гривень. Відповідно до чинного законодавства комунальні підприємства в Україні створюються органами місцевого самоврядування із метою одержання відповідного прибутку і є самостійними господарюючими суб’єктами. Тому давати їм мільйонні кошти на погашення кредитів, взятих в комерційних банках, оплату послуг та сплату профспілкових членських внесків, попередньо навіть не заслухавши керівників цих горе установ, меншою мірою нелогічно і нераціонально.
Нетипово високі видатки заплановані на розвиток великого спорту. На такі заходи виділяється біля мільйона гривень. Стипендії, які встановлені для «олімпійців» з обласного бюджету є вищими ніж державні. На мою думку спортсмени «екстра – класу» мають фінансуватись державою та спонсорами, продукцію яких рекламують, а розвивати в області необхідно дитячий спорт.
Потребують деталізації і видатки на культуру, які в розподілі вільних залишків становлять 4 мільйони гривень, особливо в частині спрямування коштів на проведенн культурно-мистецьких заходів, музей сільського господарства, роботу скандально відомої редакційно-видавничої групи «Звод памяток історії та культури України.Волинська область”.
Більше року обласна влада не може визначитись з долею Ковельської залізничної лікарні і на її утримання знову спрямовується 1,8 мільйони гривень, як можна було б направити за якимось цільовим призначенням.
Продовжується радянська традиція покладати до свят вінки та корзини за бюджетний кошт, на що планується виділити 300 тисяч гривень.
На жаль цього року, як і раніше владці хочуть «проштовхнути» зміни до бюджету, складеному в кабінетах ОДА, не порадившись з громадою і чималі кошти знову будуть розпорошені за другорядними напрямками і не приведуть до розвитку регіону та не зменшать кількість довгобудів. Навіть в проекті рішення про порядок денний питання стоїть у самому кінці, у РІЗНОМУ!!!
Тому, я закликаю депутатів обласної ради за той час, що лишився до сесії обласної ради проаналізувати кожну статтю видатків бюджету з тим, щоб на сесії прийняти виважене рішення по розподілу коштів громади.

Залишити відповідь