Вбивати українців за 400 євро. В Італії розкрили схему вербування бойовиків на Донбас

Італійські карабінери розкрили організацію, що вербувала найманців для війни на Донбасі. Кілька людей заарештували, частину підозрюваних оголосили в розшук. Деякі з них досі перебувають на непідконтрольній Україні території Донбасу. Рік тому журналісти «Донбас.Реалії» вже розповідали про бойовиків угруповань «ДНР» і «ЛНР» з Італії і навіть зв’язалися з деякими з них.

Про це йдеться на сайті radiosvoboda.org.

Як склалася їхня доля і які наслідки для найманців матиме розслідування в Італії? Розбиралися журналісти спеціального проекту Радіо Свобода «Донбас.Реалії».

Слова «найманець» і «Донбас» лунають в італійських новинах. На Апеннінах розкрили схему з вербування бойовиків на схід України.

Розшуком потенційних найманців в Італії та відправленням їх на Донбас, за версією слідства, займалися під прикриттям гуманітарних операцій. Зокрема, серед підозрюваних осіб – Ораціо Ньєрре – італійський активіст, симпатик Росії та засновник організації «Координація солідарності з Донбасом». Створили її у 2014 році, того ж року Ньєрре разом із своїм соратником Лукою Пінтауді приїжджав в Донецьк, де зустрічався з тодішніми лідерами угруповання «ДНР» Павлом Губарєвим та Денисом Пушиліним.

Нині Ньєре і Пінтауді перебувають під слідством, але не затримані. На відміну від трьох інших підозрюваних. Згідно з даними газети La Repubblica, під арештом перебувають – італієць Антоніо Катальдо, албанець Олсі Крутані і молдованин Володимир Вербицький.

Карабінери [поліцейський підрозділ в Італії, який входить до складу збройних сил та займається як поліцейською, так і військовою діяльністю – ред.] дізналися, що за участь у бойових діях іноземні найманці щомісяця отримували 300-400 євро.

«Відомо, що в Україні на війні, будучи у складі проросійського війська, платять небагато, адже найманцям можна заробити значно більше в інших збройних конфліктах. Тож, основним стимулом для цих громадян є ідеологічне переконання», – розповів «Донбас.Реалії» журналіст та керівник видання «OttoPagine» у місті Авелліно Лучано Трапанезе.

Після спецоперації карабінери оприлюднили відео, завдяки якому можна ідентифікувати одного із затриманих – Володимира Вербицького, який на Донбасі взяв собі позивний «Парма». Він пішов воювати у травні 2015 року, тоді ж вступив до лав угруповання «Русич».

Перші два місяці на Донбасі він не показував свого обличчя, але пізніше ховатися перестав. На одному з відео, яке бойовики виклали на YouTube видно, як його вчать коригувати вогонь артилерії. На камеру «Парма» розповідає – йому 21 рік і хоча виріс в Італії, куди батьки переїхали з Молдови, вважає себе «русским».

Італієць отримав «паспорт ДНР»

Другий затриманий Олсі Крутані – ветеран Чечні і власник спортзалу у Мілані, затятий прихильник російських бойових мистецтв. Саме під час таких спортивних заходів і обговорювали можливу відправку найманців на Донбас, пише видання «OttoPagine».

Свого роду посередником між бажаючими потрапити в Україну та тими, хто вже воює на Донбасі, виступав третій затриманий – Антоніо Катальдо.

«Антоніо Катальдо – ключова фігура в матеріалах розслідування правоохоронних органів міста Генуї стосовно найманців, які воювали у складі проросійських сил в Україні. Він вважається досвідченим найманцем, бо воював у Лівії, був у полоні бойовиків Каддафі, вишкіл і воєнну підготовку пройшов у Панамі. Він став відомим, бо інтерв’ю з ним показала відома італійська телепрограма. Він розказав про свій досвід найманця у світі та на Донбасі. Відтоді він став орієнтиром для тих, хто хотів вирушити з Італії до українських регіонів, щоб воювати в лавах пропутінського війська», – розповідає італійський журналіст Лучано Трапанезе.

Свого роду посередником між бажаючими потрапити в Україну та тими, хто вже воює на Донбасі, виступав третій затриманий – Антоніо Катальдо.

«Антоніо Катальдо – ключова фігура в матеріалах розслідування правоохоронних органів міста Генуї стосовно найманців, які воювали у складі проросійських сил в Україні. Він вважається досвідченим найманцем, бо воював у Лівії, був у полоні бойовиків Каддафі, вишкіл і воєнну підготовку пройшов у Панамі. Він став відомим, бо інтерв’ю з ним показала відома італійська телепрограма. Він розказав про свій досвід найманця у світі та на Донбасі. Відтоді він став орієнтиром для тих, хто хотів вирушити з Італії до українських регіонів, щоб воювати в лавах пропутінського війська», – розповідає італійський журналіст Лучано Трапанезе.

Пальмері – ультрас з італійської Тоскани. На батьківщині у лютому 2014-го його засудили за побиття, але з-під домашнього арешту він втік до угруповання «ЛНР». Саме Пальмері, вважає слідство, був посередником для майбутніх найманців вже на непідконтрольному Україні Донбасі.

Рік тому «Донбас.Реалії» намагалися поспілкуватися з Пальмері в соцмережах, але він відмовився відповідати на питання журналістів. Натомість написав – «зустрінемось у Львові».

Після затримань в Італії Пальмері в Фейсбук виклав фото з окупованого Донбасу. І написав – «я терорист і визнаю це». Цього разу на повідомлення «Донбас.Реалії» відповів лайкою.

Бойовик з Італії: «Я вже їздив додому, відпочити. Тепер в Донецьку живу»

Незговірливий і третій з оголошених в розшук – Габріель Каругаті. Щоправда, рік тому він розповів «Донбас.Реалії», що після участі в бойових діях спокійно перетинав італійський кордон.

«Я вже їздив додому, відпочити. Тепер в Донецьку живу», – відповів бойовик на запитання журналістів «Донбас.Реалії» минулого року.

Габріель Каругаті – син одного з колишніх менеджерів правлячої італійської партії «Ліга». Її лідер Маттео Сальвіні очолює МВС країни і називає законною анексію Криму.

«Ця партія уклала так званий договір про співпрацю, меморандум про співпрацю, порозуміння з правлячою партією Росії – з «Єдиною Росією». Відповідно ще тоді, на самому початку, Сальвіні неодноразово заявляв про те, що з Росії слід знімати санкції», – зауважує експерт-міжнародник, аналітик центру KievStratPro Тарас Семенюк.

Прямого зв’язку між провідними італійськими політиками і найманцями слідство, принаймні поки, не знайшло. Автор видання StopFake Мауро Воерціорозповів «Донбас.Реалії», це той випадок, коли на Донбас їхали і скінхеди, і комуністи.

«Люди, яких заарештували, підтримують праві партії (неофашистів), але ми також знаємо італійців, прихильників лівих поглядів, які воювали на Донбасі. Вони об’єднались, тому що вони проти НАТО, США і є союзниками Росії», – розповів автор інтернет-видання StopFake, яке викриває факти неправдивої інформації про події в Україні, Мауро Воерціо.

«Ломбардія-Росія»

В матеріалах справи також згадується Ірина Осипова, дочка глави російського центру «Росспівробітництво» в Італії. Вона першою взяла інтерв’ю в Андреа Пальмері ще у 2014 році. У мережі є її фото з бойовиками угруповання «Русич». Того самого, в яке свого часу вступив один із нині затриманих в Італії на прізвисько «Парма».

Осипова всі ці роки співпрацювала з крайніми правими італійськими політиками. У тому числі, в рамках асоціації «Ломбардія-Росія». Зокрема, на сайті асоціації є публікація про те, як делегація бізнесменів з італійського регіону Венето приїздилана непідконтрольну Україні територію, зайняту проросійськими бойовиками «ЛНР» і «ДНР».

«Ломбардія-Росія» – це така громадська організація, яка фактично налагоджувала комунікацію з Росією. За тією інформацією, яку ми маємо, – ця організація могла бути тим мостом, яка зв’язувала цей центр підготовки бойовиків з терористами на Донбасі», – стверджує аналітик Тарас Семенюк.

«Ця справа відкрила очі усім і всі знають, що подібні дії є злочином. Якщо і були бажаючі поїхати на фронт Донбасу, то тепер вони двічі подумають», – зауважує журналіст та керівник видання «OttoPagine» у місті Авелліно Лучано Трапанезе.

Інформацію про цих найманців італійським силовикам передало українське посольство. У місцевій пресі пишуть про 30 громадян Італії, які воювали на Донбасі.

 

 

 

Залишити відповідь