Євген Дикий: Протяг із вікон Овертона

Пам’ятаєте, що таке зсув “вікна Овертона”? Це коли суспільство потроху привчають вважати щось категорично неприйнятне спершу “радикальним, але є і така точка зору”, потім “екстравгантним, але чом би й ні?..”, потім “одним із можливих варіантів”, ну і зрештою “новою нормою”.

Про це доброволець “Айдару” пише на obozrevatel.com.

Після нещодавнього стихійного електорального бунту всі компроміси, консенсуси, домовленості та “установки за замовчанням”, що склались у попередні 5 років, розлетілись у хлам. По всьому фасаду нашого недобудованого спільного дому відкрились незчисленні вікна, віконця та кватирки Овертона, і з них потягнуло холодними вітрами із-за порєбріка.

Нас раз по раз заводять у одну й ту саму доволі просту схему, і ми щоразу радісно на це ведемось і граємо відведену нам роль. І в підсумку раз по раз те, що було неможливим ще вчора, стає новою “нормою”.

Портнов повертається в Україну, погрожуючи помстою нам з вами. Йому запопадливо дають посаду професора. Студенти бунтують, контракт розривають – ми щасливі, наш протест дав результат, реванш відступив. Але… Ми так радіємо, що Портнов не стоятиме на професорській кафедрі, що вже і забули: ще недавно він боявся стояти на українській землі. Тепер те, що він дихає з нами одним повітрям та зухвало ходить поруч з нами, стало новою “нормою”, ми ж тішимось видимістю перемоги – “в професори не пустили”.

Медвечук скупив три телеканали, які разом охоплюють більше половини всієї телеаудиторії країни, тобто більшість українців тепер щодня отримують порцію кремлівської пропаганди. Ми ж зірвали телеміст із Москвою, тішимось цією нашою “перемогою” – і на цьому фоні сам факт захоплення Росією через Медвечука більшості нашого медіапростору якось забувається. Це ж не так яскраво як телеміст, це ж “всього лише” щоденна обробка мізків десятків мільйонів українців пропагандою агресора. Це ще одна наша нова “норма”.

Ми змусили ЦВК скасувати реєстрацію кількох особливо одіозних втікачів із команди Овоча – і на цьому фоні успішна реєстрація цілих двох партій, які стоять на позиції знищення України та відверто працюють на РФ, одна з яких з гарантією проходить до Ради, стала нашою “нормою”.

Залишити відповідь