КСУ визнав створення “тарифної” комісії неконституційним

Конституційний суд визнав неконституційними низку положень Закону “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”.

У справі, яка розглядалася за поданням 46 народних депутатів, КС вирішив, що НКРЕКП була створена у неконституційний спосіб, її статус і спосіб формування не відповідають Конституції, повідомляє DT.UA.

КС визнав, що утворивши НКРЕКП своїм указом № 694 27 серпня 2014 року, п’ятий президент України Петро Порошенко вийшов за межі своїх конституційних повноважень, оскільки повноваження президента вичерпно визначені Конституцією, яка не передбачає його права утворювати такі органи. Так само Конституція не наділяє президента правом призначати та звільняти членів НКРЕКП.

Також КС вирішив, що визначений законом “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” (ухвалений 22 вересня), статус НКРЕКП не відповідає Конституції.

Як відомо, у законі передбачено, що НКРЕКП є постійним незалежним державним колегіальним органом, членів якого призначає та звільняє президент. Проте, відповідно до висновку КС, за своїми функціями, завданнями і повноваженням НКРЕКП по суті є центральним органом виконавчої влади, а тому відповідно до Конституції закон мав визначити саме такий її статус, який передбачає входження НКРЕКП в систему органів виконавчої влади і спрямування її роботи Кабінетом Міністрів. У КС нагадали, що з цього питання КС висловлював свою позицію ще у 2000 році у справі щодо конституційності Закону “Про природні монополії”.

Як повідомлялося, справа про неконституційність Закону “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” перебувала на розгляді КС з 2017 року. Ряд суддів КС звинувачував екс-главу Конституційного суду Станіслава Шевчука у блокуванні цієї справи в 2018-2019 роках. Зокрема, йому закидали, що розгляд цієї справи не відбувався попри те, що суддя-доповідач 23 лютого 2018 р. підготував доопрацьований проект рішення, який було роздано суддям. Також справа про НКРЕКП кілька разів знімалась з порядку денного КС за пропозицією Шевчука, або з інших підстав.

Залишити відповідь