Філарет закликає Епіфанія “нічого не робити всередині церкви” без його згоди

Патріарх Православної церкви України Філарет закликає предстоятеля ПЦУ Епіфанія “нічого не робити всередині церкви” без його згоди. Про це повідомляє РБК-Україна, посилаючись на звернення Філарета.

Філарет звинуватив Епіфанія у відмові від домовленостей під час об’єднавчого собору 15 грудня.

“Для того, щоб виправити положення, а його можливо виправити, треба виконувати ті домовленості, які було досягнуті перед собором в присутності президента Порошенка і з архієреями. А це означає, що предстоятель несе відповідальність за зовнішнє представництво УПЦ, а патріарх відповідає за внутрішнє церковне життя в Україні, але у співпраці з предстоятелем. Предстоятель нічого не робить всередині церкви без згоди патріарха. Патріарх головує на засіданнях священного синоду і на соборах УПЦ заради збереження єдності, її зростання і утвердження”, – заявив він.

Він додав, що Київський патріархат не потрібно відновлювати, оскільки він “був, є і буде”.

“Раз є діючий Патріарх, то є і Київський патріархат. УПЦ Київського патріархату залишається зареєстрованою в державних органах. Зокрема, зареєстрована Київська патріархія. Це означає, що юридично Київський патріархат продовжує існувати”, – йдеться у зверненні.

У своїй заяві Філарет додає, що відмова від Київського патріархату була вимогою Вселенського патріархату для того, щоб провести об’єднавчий собор українських православних церков та отримати томос про автокефалію.

“Чому Вселенський патріарх вимагав відмови від статусу патріархату? Тому що Українська православна церква в статусі патріархату не може бути в складі Константинопольського патріархату. А треба було, щоб УПЦ теоретично стала частиною Константинопольського Патріархату. Що ми повинні були робити? Відмовитись від теоретичного входу в Константинопольський Патріархат? Тоді Вселенський патріарх не мав би канонічного права надавати не своїй частині церкви томос. Для отримання томосу треба спочатку стати Київською митрополією в складі Константинопольського патріархату”, – йдеться у зверненні.

Філарет зазначив, що по цій причині Вселенський патріарх просив і ставив умову, щоб він не висував свою кандидатуру на посаду предстоятеля, а митрополит Емануїл – голова собору, “щоб я не одягав патріаршого куколя на соборі”.

“Тому наша відмова від статусу патріархату була чисто ситуативною. Відмінити рішення про створення Київського патріархату може тільки помісний собор цієї церкви, який створив Київський патріархат. Такого собору не було. Значить, Київський патріархат залишається, він продовжує діяти, тим більше, що він зареєстрований в державних органах”, – йдеться в заяві патріарха.

Він додав, що без Київського патріархату “не було б і мови про томос”.

“Я служив, служу і буду служити Богу і Церкві до кінця мого життя, хоч моя твердість, цілеспрямованість і наполегливість багатьма сприймається як владолюбство і амбіціозність. Але ніхто не може заперечити, що результатом є Київський Патріархат. Якби його не було, то не було б і мови про Томос, бо не було б кому давати. Це бачать не тільки церковні діячі, а й світські, і такі як новообраний президент України Володимир Зеленський і бізнесмен Ігор Коломойський та інші”, – заявив Філарет.

Нагадаємо, 14 травня у Володимирському соборі в Києві відбулося молитовне святкування, яке опинилося в центрі скандалу після інформації про наміри Філарета відновити діяльність УПЦ Київського патріархату. Зокрема, єпископи ПЦУ отримали запрошення на бланках УПЦ КП, а Філарет заявив, що може відновити Київський патріархат.

Залишити відповідь