Розпуск Парламенту після обрання нового Президента: бути чи не бути?

Останнім часом ходять багато чуток про можливий розпуск чинного Парламенту новообраним Президентом у разі, якщо таким стане Володимир Зеленський. Ми вирішили трохи розібратися в ситуації та поділитися з вами думками з цього приводу.
Якщо коротко, то в теорії це можливо, але малоймовірно з технічної та політичної точок зору.

Деталі ж такі:
👉Згідно вимог Конституції, Парламент не може бути розпущений менше, ніж за півроку до закінчення строку його повноважень. Якщо рахувати, що такий строк – 27 листопада 2019 р. (тобто 5 років з дати складання присяги чинним складом ВРУ), то ймовірний розпуск може відбутися не пізніше 27 травня.
👉При цьому найбільш теоретично вірогідна опція розпуску Парламенту – на підставі відсутності коаліції протягом 30 днів (скажімо, якщо умовно 22 квітня одна з фракцій коаліції заявить про свій вихід і, як наслідок, про відсутність коаліції).
👉Тоді Президент міг би скористатися своїм правом (наділеним ст.90 Конституції) і розпустити Верховну Раду. Але! Для цього потрібно, щоб новообраний гарант до 27 травня вже вступив на посаду. Це, у свою чергу, потребує складання присяги на урочистому засіданні ВРУ. І це дуже цікавий момент.
👉Саме урочисте засідання ВРУ може стати важливим обмежуючим фактором: воно скликається не пізніше 30 днів після офіційного оголошення результатів (останнє має відбутися до 4 травня) – тобто до 3 червня. У свою чергу, дата і час такого засідання визначається рішенням ВРУ (тобто 226+ голосів), або Головою ВРУ, якщо Рада не може зібрати необхідну кількість голосів. І тут можливі 2 сценарії:

Сценарій 1. Урочисте засідання та інаугурація відбуваються до 27 травня. Для цього потрібно 226+ депутатів-самогубців, які захочуть допомогти Президенту себе достроково розпустити, або щоб таку позицію зайняв Голова Парламенту.

Сценарій 2. Засідання призначається на 28 травня – 3 червня, що вже унеможливлює розпуск Парламенту Президентом. В силу багатьох причин ми наразі вважаємо такий сценарій більш вірогідним.

☝️Резюме: без порушення закону (чого також не можемо виключати) ймовірність розпуску Парламенту є дуже низькою.

Залишити відповідь