Коли Netflix стає реальністю. Світові ЗМІ – про Зеленського та підсумки першого туру виборів

У неділю, 31 березня, в Україні відбувся перший тур виборів президента. Його головний результат збігся з прогнозом соціологів.

За даними національного екзит-полу та попередніми даними підрахунку голосів ЦВК, перше місце зі значним відривом у цьому турі отримує Володимир Зеленський (більше 30%). Разом з ним до другого туру проходить чинний президент Петро Порошенко (трохи менше 17%), а екс-прем’єр Юлія Тимошенко фінішує третьою (близько 13%), вибувши з гонки за посаду президента, йдеться на сайті nv.ua.

За виборами в Україні спостерігали і світові ЗМІ, які тепер публікують свої перші матеріали про підсумки волевиявлення українців. Зарубіжні медіа підкреслюють протестний характер голосування українців за Зеленського, віддають належне його яскравій кампанії та нагадують, що майбутній президент України опиниться на передовій лінії протистояння Заходу з Росією – що може стати непосильним викликом для недосвідченого кандидата.

НВ наводить переклад фрагментів з найцікавіших матеріалів західних ЗМІ про вибори в Україні.

Reuters

Комік без політичного досвіду вирвався вперед на президентських виборах в Україні, ставши “новим обличчям” для виборців, ситих по горло вкоріненням корупції в країні, яка перебуває на передньому краї протистояння Заходу з Росією.

Зліт Зеленського збігся з тим, як виборці в усьому світі перевертають статус-кво

Зліт Зеленського збігся з тим, як виборці в усьому світі перевертають статус-кво, приводячи до влади антисистемні сили, такі як президент США Дональд Трамп та італійський рух П’яти зірок.

[Тепер] він повинен переконати виборців, що здатен очолити воюючу країну, яка знаходиться в центрі сутички Заходу з Москвою після того, як протести на Майдані в 2014 році витіснили дружнього Кремлю попередника Порошенка, а Росія анексувала Крим.

Інвестори стежать і за тим, чи буде наступний президент просувати реформи, необхідні для збереження програми допомоги Міжнародного валютного фонду, який підтримав Україну під час війни, різкої рецесії та обвалу валюти.

І хоча Зеленського критикують за те, що його погляди невідомі, а уявлення про політику є надто поверховим, його становлення – серйозне випробування для політика-ветерана Порошенка та колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, яка займає, за попередніми даними, третє місце. […]

Зеленський опиниться під великим тиском напередодні другого туру – з вимогами конкретизувати його політичний порядок денний

Стюарт Калверхаус, аналітик з інвестиційного банку Exotix, каже, що Зеленський намагався представити себе більш серйозним і професійним, зустрічаючись з бізнес-лідерами та обговорюючи традиційні економічні практики.

“Тим не менше, якщо дані екзит-полів підтвердяться при офіційному підрахунку голосів, ми очікуємо, що Зеленський опиниться під великим тиском напередодні другого туру – з вимогами конкретизувати його політичний порядок денний”, – говорить Калверхаус. […]

Голосування 31 березня дало уявлення про нещодавню історію України. Солдати шикувалися в черги, щоб проголосувати на імпровізованих виборчих дільницях на сході країни.

Виборці сформували довгі черги далеко за межами виборчих дільниць у сусідній Польщі, що входить до ЄС, куди переїхало від одного до двох мільйонів українців, багато хто – в пошуках роботи та більш високої заробітної плати. […]

Розчарування повсюдною корупцією і низьким рівнем життя в одній з найбідніших країн Європи відкрило двері [в політику] для Зеленського. […]

Його кампанія стирає грань між реальністю і серіалом, де Зеленський грає неухильно чесного вчителя історії, який випадково стає президентом.

У третій серії [серіалу Слуга народу], яка вийшла в ефір в березні, його персонаж потрапив до в’язниці, а країна опинилася під контролем олігархів, популістів і ультранаціоналістів, у кінцевому підсумку розпавшись на 28 окремих держав. До влади приходять “замасковані” персонажі, що нагадують Порошенка і Тимошенко. […]

“Зеленський уособлює собою потребу в “нових обличчях” в політиці і може схилити на свою сторону молодий електорат, який виступає на підтримку реформ”, – говорить аналітик Economist Intelligence Unit Агнес Ортолані.

The New York Times

Порошенко – шоколадний магнат і один з найбагатших людей в країні, де домінують олігархи, – [за підсумками перших екзит-полів], здавалося, мовчки визнав той факт, що молоді виборці масово відвернулися від нього. Він сказав, що почув – і зрозумів – їхні прагнення до більш швидких змін.

На відміну від “потьомкінських” виборів у сусідній Росії та Білорусі, гонка в Україні надала виборцям реальний вибір

Це був приголомшливий результат на виборах, які повинні визначити майбутнє країни, що стала європейською лінією фронту в нову епоху протистояння між Росією та Заходом. Виснажлива війна, яку породило це протистояння, з 2014 року забрала 13 тис. життів і перетворила на внутрішніх біженців мільйони людей.

Той факт, що Україна функціонує як справжня демократія, хоча й проблемна, часто відзначають як, можливо, найважливіший аспект нинішніх виборів. На відміну від “потьомкінських” виборів у сусідній Росії та Білорусі, гонка в Україні надала виборцям реальний вибір, результат якого був невідомий. […]

Головна колізія української політики полягає в тому, що з моменту проголошення незалежності від Радянського Союзу в 1991 році Україною керують уряди олігархів і для олігархів. Незважаючи на антиурядові повстання в 2004 і 2014 роках, фундаментальний характер [системи влади] в країні залишається незмінним.

Можливості для зловживання державними контрактами та іншими видами корупції були скорочені, але не усунуті, і клеймо хабарництва лежить на оточенні Порошенка.

Українці, схоже, ситі всім цим по горло як ніколи. За даними опитування, проведеного Gallup в березні, лише 9% жителів країни довіряють владі, а 91% вважають її корумпованою.

Це обумовило підйом Зеленського, який розмив межу між своїм телевізійним персонажем і власним висуненням на посаду президента. Його шоу Слуга народу стало назвою його партії. Багато виборців кажуть, що відчувають себе так, ніби вже знають Зеленського багато років, оскільки спостерігають за ним по телевізору протягом довгих років – подібно до того, що багато американців кажуть про президента Трампа.

The Guardian

За результатами голосування комедійний актор, який не має політичного досвіду, робить крок до того, щоб стати наступним президентом країни.

Кампанія “темної конячки” Зеленського багато в чому розрахована на високу явку молодих виборців, які прагнуть змін в країні і розчаровані повільними реформами та низькими темпами економіки. П’ять років тому українці скинули свого президента в ході вуличних антикорупційних протестів. Багато хто вважає, що обіцянки революції не були виконані.

“Я знаю, що у нього мало досвіду, але це не найважливіший фактор. Професійні політики корумповані”

“Я була на Майдані, тому що хотіла якихось змін для себе, а тепер і для своєї дочки, – каже Марія Тищенко, консультант, яка прийшла [на дільницю] до місцевої школи, щоб проголосувати, разом зі своїм чоловіком Святославом та трирічною дочкою. – Я не бачила жодних реальних змін, і я думаю, що [Зеленський] – це, щонайменше, нове обличчя”.

“Я знаю, що у нього мало досвіду, але це не найважливіший фактор, – каже її чоловік. – Професійні політики корумповані”.

Інші ж побоюються, що відсутність досвіду у Зеленського поставить під загрозу країну, яка веде війну проти підтримуваних Росією сепаратистів на сході. […]

Кампанія Зеленського набула слави вкрай нестандартної: комедійні шоу замість традиційних мітингів та спроби уникнути традиційних інтерв’ю з пресою. У неділю, 31 березня, Зеленський відкрив свій штаб у київському лаунжі, де звучала музика і рекламувався турнір з пінг-понгу із можливістю зіграти із Зеленським в якості призу.

The Washington Post

Комік, який зіграв президента на телебаченні, вийшов уперед в першому турі президентських виборів в Україні в неділю, 31 березня – знак повсюдного невдоволення політичним істеблішментом в одній з найбільших країн Європи. […]

Сильна позиція Зеленського відбила широко поширене розчарування з приводу того, що багато хто вважає відсутністю відчутних змін у країні після прозахідної революції п’ятирічної давності. Недосвідчений Зеленський, якщо він виграє і другий тур, зіткнеться з низкою викликів, починаючи від економічного спаду і закінчуючи переговорами з президентом Росії Володимиром Путіним. […]

Одна зі спеціальних виборчих дільниць в зоні ООС / Фото: REUTERS / Gleb Garanich

Зеленський використав невдоволення виборців млявою економікою, корупцією та невирішеною війною на сході країни, де діють російські війська і підтримувані Кремлем заколотники. Через п’ять років після революції Росія продовжує окупацію українського півостріва Крим, і, за оцінками ООН, війна на сході забрала близько 13 тис. життів. […]

У ситуації, коли мистецтво – а точніше, Netflix – стало реальністю, єдиною заявкою Зеленського на президентський досвід стало те, що він зіграв головнокомандувача в популярному телесеріалі Слуга народу.

Коли мистецтво – а точніше, Netflix – стало реальністю, єдиною заявкою Зеленського на президентський досвід стало те, що він зіграв головнокомандувача на ТБ

Його персонаж Василь Петрович Голобородько – простий, але чесний шкільний учитель, який несподівано виривається в президенти і вступає в боротьбу з продажними олігархами країни.

Для прихильників Зеленського головний меседж цього шоу в тому, що для політика чесність повинна перевершити всі інші якості, а тому вони вважають його порядним і вільним від корупції в реальному житті. […]

“Він нова людина, молода, з новими поглядами, – каже 37-річний залізничник Віталій Кірник. – Якщо він може успішно керувати Кварталом 95, то, я думаю, впорається і як президент”.

ВВС

Зеленський розірвав шаблони передвиборчої агітації, не проводив мітингів і давав мало інтерв’ю. У нього, схоже, немає твердих політичних поглядів, крім бажання бути новим та іншим.

Широке використання ним соціальних мереж привернуло молодих виборців.

Готовність Зеленського говорити російською і українською мовами, у той час як мовне питання є в Україні надзвичайно делікатною темою, забезпечило йому підтримку на сході країни, в основному російськомовному.

Однак його ахіллесовою п’ятою є відносини з найсуперечливішим українським олігархом – Ігорем Коломойським.

Залишити відповідь