“Стоп-фейк” У Франції ухвалили закон про боротьбу з неправдивими новинами

У парламенті Франції проголосували за законопроект про боротьбу з фейковими новинами, що дозволить судам визначати достовірність повідомлень у період виборів в країні.

Кандидати на виборах зможуть вимагати в судах видалення підозрілих новин в період виборчої кампанії та змусити Facebook і Twitter розкрити джерело фінансування рекламного контенту – повідомляє РБК-Україна. Дискусії про цей законопроект тривали більш як пів року, з часу, коли у січні 2018 року президент Франції Франсуа Макрон оголосив про подібну ініціативу під час новорічного привітання преси.

У січні 2018 року Франсуа Макрон наголосив, що фейки навмисно розмивають лінію між істиною та брехнею, а також підривають віру людей у ліберальну демократію.

З новим законопроектом державний регулятор – Вища наглядова рада радіо і телебачення отримає нові повноваження: можливість перешкоджати, призупиняти або припиняти трансляцію програм телеканалів, контрольованих іноземним державою.

Французькі урядовці схвально сприйняли новий закон.  Зокрема, міністр культури Франції Франсуаза Ніссен зазначив:

“Я в захваті від прийняття парламентом збалансованого та ефективного тексту, який піднімає це питання до значних масштабів, текст, який стане цінним інструментом для кращого захисту нашої демократії.”

Однак законопроект критикує опозиція. Депутат Жан-Люк Меланшон, лідер вкрай лівої партії розкритикував закон і вважає, що він призначений для того, «щоб заборонити Russia Today і Sputnik».

Для справки: Sputnik — агенція новин, яка включає вебсайти, мобільні додатки, онлайн-трансляції, радіомовну службу і прес-центри, заснована інформаційною агенцією «Russia Today», яка знаходиться в Москві та фінансується Кремлем.

Не виключається, що цей закон ще може оскаржити Конституційна радою Франції у зв’язку з можливими порушеннями свободи слова.

В Україні регулювання фейкових новин теж доволі активно обговорюється. Так 28 лютого 2018 року у Верховній Раді України відбулися комітетські слухання «Стоп фейк: проблеми законодавчого регулювання відповідальності за дифамацію у медіа», хід дискусій під час яких наш проект висвітлював. Під час слухань представники медіа-спільноти висловивилися за необхідность введення співрегуляцій — залучення державного регулювання в сферу медіа задля боротьби з фейками й дезінформацією.

Водночас, українське експертне середовище не має чіткої позиції щодо регулювання фейкових новин – такі результати експертного опитуванння на тему свободи Інтернету в квітні-травні 2018 року, що провів ГО “Інтерньюз-Україна”. На запитання, чи потрібно впроваджувати державні механізми регулювання фейкових новин, дезінформації, маніпуляцій в Україні, 34,2% респондентів відповіли негативно. 28,3% висловилися позитивно. 11,7% не визначилися. Ще 25,8% респондентів дали власні пропозиції на це запитання.

Залишити відповідь