“Стоп-фейк”: світова практика

Кримінальна відповідальність за наклеп існує в західних країнах.

Про це йдеться на сайті ua.korrespondent.net.

Але правозастосовна практика в США, Великобританії або Франції практично виключає спроби використовувати закон не за призначенням.

У США можливе застосування дуже суворих покарань за наклеп, але при цьому свобода слова захищена величезною кількістю напрацьованих роками судової практики пояснень.

У США під наклепом розуміється поширення завідомо неправдивих відомостей принижувального характеру. Законодавства різних штатів відрізняються одне від одного, але в більшості випадків наклеп є кримінальним злочином, покарання за який може доходити до 250 тис. доларів штрафу або 10 років позбавлення волі. І це не рахуючи приватних звинувачень з відшкодуванням моральної шкоди аж до нескінченності.

При цьому особливі привілеї, в першу чергу, поширюються на ЗМІ.

У Франції за наклеп можна поплатитися не тільки штрафом аж до 45 тис. євро або тюремним терміном до п’яти років, а й забороною займатися певними видами професійної діяльності.

У Німеччині є таке поняття як “наклеп проти чинної влади, її образа чи заклики до порушення цілісності республіки”. Покарати за це можуть великим штрафом або позбавленням волі до п’яти років.

Кримінальне покарання за наклеп також є в таких традиційних демократичних країнах, як Іспанія, Канада, Данія та Австрія, але й там відповідне законодавство помережане істотними обмеженнями.

Так, знаковим став висновок Європейського суду з прав людини щодо справи «Кастельс проти Іспанії», де Суд наголосив, що право на свободу слова не є абсолютним. Крім того, очевидно, що об’єктивна сторона такого діяння, як наклеп, порушує певні права та свободи, зазначені у Європейській конвенції, а ст. 17 тієї ж Конвенції стверджує, що ніхто не має права займатись діяльністю, що направлена на невиконання прав і свобод.

 

Залишити відповідь