Нерозгадане вбивство. 55 років тому в Далласі застрелили президента США Джона Кеннеді

Рівно 55 років тому, 22 листопада 1963 року, в Далласі стався один з найрезонансніших злочинів новітнього часу – вбивство 35-го президента США, Джона Фіцджеральда Кеннеді.

Про це йдеться на сайті nv.ua.

Коротке президентство

Виходець з багатої ірландської сім’ї, яка створила свій капітал на ризикованих біржових спекуляціях і сміливих операціях з нерухомістю, Кеннеді був наймолодшим на той час президентом США. Цікаво,  що Кеннеді також став першим католиком на цій посаді за всю історію існування країни.

Батько президента, Джозеф Патрік Кеннеді був не тільки видатним бізнесменом, а й політичним діячем, який  обіймав посаду американського посла у Великій Британії в 1938-40 роках.

З 1952 року Кеннеді був членом Сенату, а в 1960 році був обраний президентом від Демократичної партії США, перемігши свого суперника, чинного віце-президента Річарда Ніксона.

Тоді дотепники жартували, що Ніксону не пощастило з освітленням на перших в історії теледебатах між кандидатами, яке коштувало йому президентського крісла. Софіти світили прямо у напрямку спітнілого обличчя Ніксона, яке, згідно з результатами виборів, не надто сподобалося виборцям. Тоді республіканці навіть угледіли в цьому підступи своїх одвічних політичних опонентів.

Коротке президентство Кеннеді ознаменувалося епохальними подіями в історії не тільки США, але й світу. На його правління припали: Карибська криза, що поставила на межу ядерної катастрофи світ; космічна гонка між СРСР і США, що ознаменувала початок програми Аполлон; провал упокорення Куби і початок зміцнення під боком Вашингтона режиму Фіделя Кастро. Тоді ж зародилися передумови до повномасштабної війни у В’єтнамі, а в сфері внутрішньої політики почалося реальне зрівняння в правах афроамериканців із громадянами європейського походження.

В історії часто трапляється, що епохальні події, які зумовлюють розвиток країни та світу на кілька десятиліть вперед, припадають на короткий відрізок часу і асоціюються з особистістю однієї людини. Правління 35-го президента США наочний тому приклад.

Вбивство

Наприкінці 1963 року розпочалася підготовка двох партій до президентських виборів. 21 листопада 1963 року Кеннеді прибув до Техасу, а вже на наступний день його кортеж урочисто рухався вулицями Далласа. Після повороту на Елм-стріт, рівно о 12.30, на очах у натовпу людей, які вітали президента, пролунали постріли.

Через кілька годин після смерті президента поліція заарештувала 24-річного Лі Гарві Освальда, колишнього морського піхотинця, який деякий час жив в СРСР

Згідно з офіційними даними, всього пострілів було три. Стріляли з гвинтівки з шостого поверху розташованої поруч будівлі складу шкільних підручників. Перша куля влучила Кеннеді в спину, пройшла наскрізь і вийшла через шию. Вона ж стала причиною поранення губернатора штату Техас Джона Коннеллі. Ще одна куля потрапила президентові в голову і виявилася смертельною.

Так, за лічені хвилини, країна втратила свого лідера. Буквально відразу ж віце-президент Ліндон Джонсон, о 14.39 на авіабазі в Далласі на борту президентського літака склав присягу як 36-й президент США. Коли сталося вбивство, Джонсон перебував у президентському ескорті на три машини позаду автомобіля Кеннеді.

Буквально через кілька годин після смерті президента поліція заарештувала 24-річного Лі Гарві Освальда, колишнього морського піхотинця, який деякий час жив в СРСР. Двома днями пізніше Освальда було застрелено в поліцейській дільниці в момент відправки його до федеральної в’язниці  Джеком Рубі, який згодом сам помер у в’язниці. Провина Освальда ніколи не була ні доведена, ні спростована в суді, хоча офіційне розслідування схилялося до того, що вбивство здійснив саме він.

Розслідування

Через тиждень після вбивства Кеннеді, для з’ясування обставин гучного злочину була створена комісія з сімох осіб під керівництвом голови Верховного суду США Ерла Воррена. Робота комісії тривала менш ніж рік і, згідно з результатами розслідування, єдиним виконавцем вбивства був Освальд, який діяв самостійно.

Починаючи з 1992 року влада поступово публікувала матеріали, пов’язані з розслідуванням розстрілу президентського кортежу. Так, майже всі матеріали комісії Воррена було розсекречено, окрім 3000 документів, які розсекретили лише у 2017 році. Всі вони доступні на сайті національних архівів США. Скептики відразу заявили, що назавжди засекреченими або знищеними залишаться головні матеріали, тоді як другорядні папери, що не становлять жодної небезпеки, вільно розійдуться через ЗМІ.

На сьогодні існує безліч версій вбивства Кеннеді. Починаючи з конспірологічної теорії про помсту з боку військових кіл за відмову покарати Радянський Союз за розміщення ракет на Кубі під час Карибської кризи, версії про операцію спецслужб СРСР або Куби, і завершуючи змовою між главою ФБР Едгаром Гувером і віце-президентом Джонсоном, спрямованим на усунення глави держави.

Залишити відповідь