Хронологія призупинення євроінтеграції України. Коментарі політиків

Кабінет міністрів України офіційно повідомив про рішення призупинити процес підготовки до підписання Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом. Після цього президент Віктор Янукович зауважив що хоч альтернативи євроінтеграції України немає, проте в цьому питанні виникли “тимчасові складнощі”.

Голос Карпат підготував добірку коментарів та інформаційних повідомлень, які рясніли обговоренням призупинення перемовин щодо Асоційованого членства України у Європейському співтоваристві.

Отже, вранці 21 листопада Верховна рада мала на розгляді останні і найважчі законопроекти, прийняття яких було умовою для підписання Угоди про Асоціацію. Керівники місії Європарламенту щодо України Пет Кокс та Александр Кваснєвський прибули до Києва.

Народні депутати розпочали оптимістично — проголосували за перший з порядку денного євроінтеграційний закон — виборчий. Крім того, у ВР планували ратифікувати меморандум про взаємопорозуміння між Україною та Євросоюзом щодо надання українській стороні макрофінансової допомоги на суму до 610 млн євро. Проте після заяви представника МВФ очікування українських можновладців охололи.

з різницею у декілька хвилин свої антиєвроінтеграційні заяви зробили Віктор Медведчук та Петро Симоненко.

В. Медведчук, Український вибір, кум Володимра Путіна: П’ята колона в Україні — це лобісти інтересів Вашингтону і Брюсселю, діяльність яких спрямована на знищення суверенітету України, руйнування її виробничого потенціалу та економіки. Їх мета проста і зрозуміла — зробити Україну колонією, аграрно-сировинним придатком Євросоюзу.

Петро Симоненко, Комуністична партія України:… Кабмін працює над прийняття рішення щодо призупинення роботи над Угодою про асоціацію з формулюванням “загроза національним інтересам”.

Про складний вибір України ще раз наголосили і в Євросоюзі. І додали, що насправді не знають, чи дійсно щирий Віктор Янукович у своїх євроінтеграційних заявах.

Показово толерантною і м’якою щодо України та її заручин з ЄС виявилася риторика Кремля. Щоправда, на фоні попередніх торогвих санкцій та потужної мас-медійної атаки (на кшталт проекту “Развод по-украински”).

Відтак, на початку другої половини дня Кабінет міністрів України видає Розпорядження № 905-р.

Кабмін України: З метою вжиття заходів щодо забезпечення національної безпеки України, більш детального вивчення та опрацювання комплексу заходів, які необхідно здійснити для відновлення втрачених обсягів виробництва та напрямів торговельно-економічних відносин з Російською Федерацією та іншими державами — членами Співдружності Незалежних Держав, формування належного рівня внутрішнього ринку, який забезпечував би паритетні відносини між Україною та державами — членами Європейського Союзу, що є базовим принципом міжнародного права і основою економічної безпеки держави:
1. Призупинити процес підготовки до укладання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їх державами — членами, з іншої сторони, і дію рішення Кабінету Міністрів України від 18 вересня 2013 р. “Про підготовку до підписання проекту Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом і його державами — членами, з іншої сторони…

Приблизно через годину після публікації Розпорядження Уряду про припинення підготовки до Вільнюського самміту, висловився і президент України Віктор Янукович.

Віктор Янукович, Президент України: Я хотів би підкреслити, що альтернативи реформам в Україні, альтернативи євроінтеграції не існує… Можливо, в цьому питанні є тимчасові складнощі… Можливо, на якомусь етапі сходження до вершини погода несприятлива.

Українська опозиція заблокувала трибуну ВР. Арсеній Яценюк та Микола Азаров висловилися з гострою критикою Миколи Азарова та Віктора Януковича щодо призупиенння євроінтеграційних процесів та неголосування за законопроекти по Тимошенко.

Зупинку у євроінтеграційній підготовці Уряду підтвердив і Юрій Бойко. Між тим, чиновник зауважив, що українська влада просто перестала очікувати на гроші МВФ.

Юрій Бойко, віце-прем’єр-міністр України: Ми і так не розраховуємо на кошти МВФ, оскільки ключова вимога МВФ, яка була висловлена в останній пропозиції МВФ – це підвищення тарифів на комунальні послуги на 40%… МЗС разом з Мінекономрозвитку і Мінпромполітики запропонували ЄС та РФ створити комісію на тристоронній основі для опрацювання комплексу питань, спрямованих на відновлення втрачених обсягів виробництва та напрямів торговельно-економічних відносин, розширення та сприяння міжнародній торгівлі, подальшої лібералізації ринку.

Юрій Бойко, віце-прем’єр-міністр України: Ми не отримали чіткого сигналу з боку наших Європейських партнерів, що ці втрати у торговельно-економічних обсягах, які ми отримали за останні чотири місяці будуть компенсовані надходженнями від нових ринків… Як тільки ми відновимо в повному обсязі торговельно-економічні відносини з Росією, і іншими партнерами у Союзі незалежних держав, у нас покращиться економічна ситуація, і кошти, які необхідні для розрахунків з МВФ, нам буде потрібно займати в меншому обсязі.

Арсеній Яценюк, Лідер фракції “Батьківщина”: Все це була дешева гра, під час якої В.Янукович продав Україну, щоб купити собі місце губернатора Малоросії. Ми вимагаємо відставки В.Януковича та всього Кабінету міністрів, які порушили закон та Конституцію.

Віктор Медведчук, Український вибір: Відрадно визнавати, що здоровий глузд, прагматизм і зважена, твереза оцінка взяли верх над емоціями. Україна прийняла рішення, яке по праву можна вважати найбільш значущим за всі 22 роки незалежності. Ми вибрали шлях економічної стабільності і незалежності, шлях, який передбачає збереження і розвиток історичних зв’язків та цивілізаційної ідентичності.
Україна витримала натиск євроінтеграційної істерії, ультиматуми і шантаж єврочиновників, відстояла право своїх громадян жити у вільній країні, а не в колоніальному сировинному придатку Євросоюзу.

Увечері Європейський комісар з питань розширення та Європейської політики сусідства Штефан Фюле повідомив, що відмінив свій візит в Україну і що ЄС готуватиме заяву щодо рішення українського уряду.

У владних коридорах поширилася інформація, що президент Віктор Янукович збирає засідання РНБО. За твердженням інфрматора, секретар Ради національної безпеки та оборони Андрій Клюєв переконуватиме уряд та керівників фрації ПР у доцільності підписання Угоди про Асоціацію.

Потрібно зауважити, що протягом дня, коли в Україні вирішувалися доленосні євроінтеграційні процеси, Віктор Янукович перебував саме в Європі — з робочим візитом у Австрії.

Залишити відповідь