Ігор Лапін: Призовники із анексованого Криму до армії РФ: жертви чи колаборанти?

З початку окупації Криму в армію Росії призвали близько 12 тисяч українців, які проживають на окупованій території. Як повідомляє Кримська правозахисна група  окупаційна влада заохочує юних кримчан вступати до лав російської армії.

Про це пише народний депутат Ігор Лапін в своєму блозі на censor.net.ua.

Зокрема, дві з половиною тисячі хлопців вже набирали під час осіннього російського призову, хоча це суперечить міжнародному гуманітарному праву.

«Мешканці окупованого Криму це наші громадяни. Тобто, призовники до лав армії РФ є правопорушниками як мінімум. А якщо вони скерували зброю проти України – то це вже злочин, і статус вони повинні мати відповідний. Але це аспект де-юре. Де-факто територія підконтрольна РФ, мешканців Криму жорстко (і чимдалі жорсткіше) контролюють силові структури агресора. Плюс РФ має всі ресурси для репресій: позбавлення роботи, соціальних виплат, житла, власності, свободи врешті», – пише народний депутат.

Він зазначає, що, з цієї точки зору призовники – жертви репресивної машини РФ.

«Проблема є, і чим далі, тим більшу кількість осіб охоплюватиме. Відповідно, держава має офіційно визначитись зі своїм ставленням до таких осіб. Плюс так само, як диференціювали минулого тижня учасників бойових дій і просто ветеранів, котрі не були на передовій, необхідно буде диференціювати і військовослужбовців РФ з окупованих територій: залежно від того, де саме вони проходили й проходитимуть службу, чи братимуть участь у бойових і агресивних (як блокування Азова) діях проти України. Поки я бачу тільки один варіант: готуватись для розгляду кожної з уже 12,5 тисяч справ призовників Криму на окремо, з персональним досьє і характеристиками на кожного призовника», – зауважив парламентар. 

Ігор Лапін пояснює, що вже зараз потрібно подбати про накопичення бази даних за зразком «Миротворця» щодо поведінки, заяв, вчинків, участі в антиукраїнській діяльності кожного призовника з Криму.

«І не слід забувати: ці дані повинні бути прийнятними для українських судів в якості доказів.Це все означає потребу у відповідній нормативній базі. Парламент, і зокрема Комітет з правової політики має подбати про розробку відповідного законопроекту, поправок до інших нормативних актів.

Не забувайте, є ще і соціально-економічний аспект. Україна рухається в Європу, а РФ під тиском санкцій – в штучне гетто, створене ними самими. І мешканцям окупованих територій ніщо не може завадити переїхати в материкову Україну в пошуках кращих умов життя. Адже формально вони все одно наші громадяни. Навіть ті, що демонстративно спалили паспорти – закон передбачає, що вони можуть спокійно подати на відновлення українських документів. Звісно, що серед цих мігрантів будуть і отакі призовники. Тому Україні важливо знати, чи були скоєні злочини людиною під час служби в армії РФ. В який спосіб це встановлюватиметься, що вважатиметься належними доказами і свідченнями – це все ми маємо прописати в законі», – додає нардеп.

«Право і закон є фундаментом держави – тому ми не можемо ігнорувати і такий специфічний правовий казус», – підсумував Лапін.

 

Залишити відповідь