День української писемності і мови: добірка цікавих фактів (інфографіка)

9 листопада відзначають День української писемності та мови. Свято започатковане на честь літописця Нестора. Саме його вважають “батьком українського письма”.

Про це пише “Газета.ua”.

Пропонуємо добірку цікавих фактів про українську мову.

Дослідник Василь Кобилюх довів, що українська мова сформувалася в IV тис. до н.е. Походження більшості українських слів виводив із санскриту.

В українській мові є багато слів, які майже ідентичні словам у санскриті: “повітря”, “кохати”, “кінь”, “дерево”, “вогонь”.

У 1918-1920-х українська мова була офіційною мовою Кубанської Народної Республіки.

Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має навіть слово “вороги” – “вороженьки”.

Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера “П”. З неї починається і найбільша кількість слів.

Літера “Ф” – найменш уживана. Слова, які починаються з неї, – переважно запозичені з інших мов.

Найдовшим словом в українській мові є назва кислоти – фторсульфонилоксиалканперфторкарбонова. Має 38 літер.

Іменник у нашій мові має 7 відмінків. Серед них – кличний. Цим українська відрізняється від інших слов’янських мов. Кличний відмінок існує в латині, грецькій і санскриті.

У ХVІІІ-XIX ст. в українській мові використовувалося до 50 різних систем письма. За кількістю орфографії українська мова перевершує найскладнішу – монгольську.

Існувала особлива система письма – “козацький скоропис”. У ньому риси деяких букв відрізнялися від прийнятих у кирилиці.

Українська мова має напівофіційний статус у США – округ Кук у штаті Іллінойс. Цей округ – 16-й із набільших у світі урядів місцевого самоврядування. У ньому проживає близько 5,5 млн населеня. До складу округу входить місто Чикаго. Українська мова була обрана як одна з найбільш вживаних мов у даному районі.

Донині збереглися назви місяців із давньослов’янського календаря — сiчень – час вирубки лісу, лютий – люті морози, березень – починає цвісти береза; брали березовий сік; палили березу на вугілля, квітень – початок цвітіння, травень – буяння трав, червень – червоніють вишні, липень – цвіте липа, серпень – від слова “серп”, що вказує на час жнив, вересень – цвітіння вересу, жовтень – жовтіє листя, листопад – опадає листя з дерев, грудень – від слова “груда” — мерзла колія на дорозі.

Слово “бити” має найбільшу кількість синонімів – 45.

Сучасна українська мова налічує близько 256 тис. слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються.

Залишити відповідь