Віктор Трепак: знову активно обговорюють скасування е-декларування для громадських активістів

Останнім часом знову почали активно обговорювати можливість скасування е-декларування для громадських активістів антикорупційного сектору.

Про це написав правознавець та професор кафедри Національної академії Служби безпеки України Віктор Трепак на своїй сторінці в соціальній мережі Фейсбук.

 

Щоб «сподобатись» владі окремі громадські активісти помітно змінили риторику. Впадає в очі те, що частина з них, які ще недавно критикували владу за непослідовність в реалізації антикорупційної політики (небажання створювати антикорупційний суд, затягування із створенням ДБР, запровадженням електронного декларування для активістів-антикорупціонерів, не наділення НАБУ самостійним правом зняття інформації з каналів зв’язку тощо), почали займати лояльну позицію стосовно Банкової.

Виникає закономірне запитання: чим обумовлена така разюча зміна позиції частини громадського сектору, природне призначення якого тримати владу «у тонусі», контролювати її, зрештою конструктивно критикувати і домагатися, щоб вона діяла по закону і в інтересах суспільства? Можливо, з Банкової дали сигнал, що скасують таке декларування, якщо вони будуть лояльніші до влади, будуть з «розумінням» до неї ставитись чи навіть допомагати (щонайменше – згорнути критику і особливо не заважати)?

Але марно сподіватися, що влада виконає свої обіцянки. Не хочу бути категоричним, але дозволю собі припустити (бо добре знаю владу з середини – її суть і наміри), що ніхто е-декларування для цієї категорії осіб за 2017 р. не скасує. Дуже вже спокуслива можливість для влади використати результати такого декларування для дискредитації самих непокірних і надокучливих активістів, заставити їх самих оборонятись, а не атакувати владу. Власне, для чого це все й робилося. Пізніше (це може бути навіть весною цього року) е-декларування швидше за все буде скасовано чи замінено «чимось іншим», що вже пропонується провладними фракціями. Таким чином влада «уб’є двох зайців» – задовольнить вимоги західних партнерів і проведе ефектну передвиборну піар-акцію. Як вона це дуже добре вміє робити.

Така «примиренська» позиція окремих осіб може призвести до репутаційних втрат і розчарування суспільства у громадському русі. Дуже не хотілося, щоб так сталося, оскільки громадянське суспільство на сьогодні є фактично єдиним потужним чинником, який у багатьох випадках заставляє владу не переходити червону лінію, стримує її від ще більшого свавілля, яке вона творить.
Чи може я помиляюсь? Як кажуть, поживемо – побачимо.

Залишити відповідь