Субсидії в 2017-ому: чого чекати

В Україні цього року на субсидії виділили рекордну суму – 51 мільярд гривень.

В уряді активно обговорюють можливість запровадження монетизації – платити субсидію грошима, – інформує Сегодня.

Крім того, в цьому році субсидіантів чекає ще одне нововведення – нормативи споживання, на які нараховується «комунальна знижка», планують переглянути.

У Кабміні планують знизити нормативи споживання газу. Імовірно, замість 5,5 кубометрів газу на опалення одного квадратного метра житла планують виділяти 4 кубометри. Нові норми можуть вступити в силу в травні 2017-го.

Таким чином, держава буде виділяти субсидію на менший обсяг блакитного палива. Українцям доведеться зменшити своє споживання, або ж за «зайві» платити по повній вартості.

Заступник глави департаменту «Нафтогазу» Олексій Хабатюк впевнений – діючі нормативи завищені. За підрахунками «Нафтогазу», реально українці використовують 4 кубометри. Зазначимо, що за кілька років в Україні норму споживання газу скоротили удвічі – з 11 до 5,5 кубометрів на квадратний метр. Якщо раніше в квартирі площею 30 квадратних метрів субсидія «покривала» 330 кубометрів газу, після зниження нормативів – всього 165 кубів.

Однак головне нововведення, яке заплановано на 2017 рік – монетизація субсидій.

«Монетизацію субсидій обговорюють у Кабінеті міністрів. Прем’єр-міністр, Світовий банк і робоча група Кабміну. Уряд про це думає. Нарешті-то усвідомлення того, що монетизація необхідна, з’явилося», – розповідає представник Мінфіну, керівник офісу реформ Яна Бугримова.

У Кабміні впевнені: якщо гроші на субсидії видати українцям «на руки», з’явиться стимул для економії – чим менше витратили на «комуналку», тим більше грошей залишилося. Якщо зараз «зекономлені» кошти переходять на наступний місяць, у 2017 році гроші можуть видавати на руки». Зараз уряд розглядає дві головні моделі монетизації. Перша – платити гроші теплокомуненерго (ТКЕ), які будуть компенсувати субсидії, друга – перераховувати гроші, виділені на субсидії, безпосередньо споживачам.

При цьому друга модель також має декілька варіантів. На картки можуть перераховувати всі гроші, і українці зможуть витрачати їх на свій розсуд, або ж на картки будуть перераховувати тільки зекономлені кошти, якщо субсидіант використовував ресурсів менше, ніж передбачено соціальною нормою.

Також експерти сходяться на думці: треба запровадити систему верифікації отримувачів соцвиплат, при цьому шукати не тільки «мертві душі» і тих, хто зробив покупку на суму від 50 тисяч гривень але і тих, хто приховує свій реальний дохід.

«Не виконавши це, переходити до монетизації – це множення проблем. Мотивація до шахрайства зростатиме», – впевнений представник «Нафтогазу» Олексій Хабатюк.