На перепоховання в’язнів Луцької тюрми потрібно більше 100 тисяч гривень

У Луцьку планують створити проект програми, щоб перепоховати в‘язнів Луцької тюрми.

Про це інформує Волинська правда.

Для належного перепоховання та належного вшанування пам’яті закатованих волинян, як кажуть краєзнавці, потрібно розробити спеціальну програму досліджень, ексгумації, а при можливості і ідентифікації решток. А на її реалізацію потрібні кошти не тільки міського бюджету, а й обласного.

Влітку 2016 року під час ремонтних робіт на вулиці Кафедральній у Луцьку були виявлені людські останки. Захоронення знаходилось на глибині від 70 см до 1,5 метра. Як з’ясувалась, це була одна з кількох могил в’язнів Луцької тюрми, яких розстріляли у червні 1941 році, скинули усіх у яму від авіабомби і закопали. За свідченням очевидців, таких безіменних могил, які після себе залишали співробітники Народного комісаріату внутрішніх справ (НКВС) СРСР у Старому місті є декілька.

Волинські вчені та краєзнавці, представники урядових установ уже обговорювали цю проблему і однозначно висловилися щодо того, що недостатньо буде просто поставити пам’ятний знак на тому місці, потрібно провести ексгумацію, дослідження, а, можливо, і ідентифікацію людських решток і перезахоронення їх відповідно християнським традиціям.

Про те чи потрібно виділяти кошти на це вирішували 10 січня члени постійної комісії міської ради з питань міжнародного співробітництва, інформаційної політики, молоді, спорту та туризму Луцької міської ради.

Начальник відділу охорони культурної спадщини Луцькради Петро Троневич розповів, що у серпні минулого року дійсно поблизу тривали будівельні роботи і разом з тим науково – археологічні пошуки і дослідження.

«Це перша виявлена безіменна могила декількох сотень людей, які пролежали у землі 76 років. Останки находиться у воронці вибуху потужної авіабомби, глибина її сягає 10 метрів і ущерть заповнена кістками», – каже Троневич.

Зараз науковці готують відповідну програму, на яку просять виділити з міського бюджету 120-150 тисяч гривень. А здійснюватиме ексгумації решток львівське пошукове комунальне підприємство «Доля», яке має відповідний досвід у такій справі.

Члени комісії підтримали таку ініціативу науковців та активістів щодо перезахоронення та ексгумації жертв, але, щоб ця програма запрацювала і на неї були виділені кошти, потрібно спочатку розробити проект програми, вказати головного розпорядника коштів, а тоді вносити на розгляд сесії пропозиції щодо фінансування.

В результаті комісія вирішила доручити управлінню культури та департаменту житлово-комунального господарства створити робочу групу за участі представників міської та обласної влади, краєзнавців, яка підготує перелік заходів, які буде потрібно профінансувати з міського бюджету.