Колишні заступники мера обговорили бюджет Луцька на 2018-ий

У Луцьку обговорили проект міського бюджету на 2018 рік. Організували обговорення члени новоствореної громадської організації “Волинський центр розвитку урядування” і колишні заступники Луцького міського голови Тарас Яковлев, Юрій Моклиця і Сергій Григоренко вчора, 21 грудня, – пише Волинська правда.

Під час заходу, що відбувся у антикафе «Іннерспейс», були присутні також представники фракцій Луцької міської ради. Зокрема, Алла Надточій з фракції «Самопоміч», голова фракції «Народний контроль» Павло Данильчук  та представник фракції «Свобода» Микола Федік.

Роль модератора обговорення виконав Тарас Яковлев.

Мета ж обговорення – напрацювати пропозиції щодо бюджету і передати їх на пленарне засідання сесії Луцькради.

Тарас Яковлев розповів, що на захід запрошували і представників нинішньої влади, голову “бюджетки”, але вони не прийшли.

«Вивчаючи той бюджет, який представили на громадських слуханнях, можна констатувати, що ріст дохідної частини бюджету, в порівнянні з бюджетом 2017 року, становить 37%, в порівнянні з виконанням дохідна частина загального бюджету зростає на 10%. Щодо власних надходжень, без субсидій, субвенцій в нас теж є ріст – 12%. Тому можна сказати, що бюджет Луцька росте. Але є така не зовсім позитивна тенденція – кількість коштів, які могли б спрямовуватись на ремонт доріг, прибудинкових територій, заклади освіти і охорони здоров`я не зростає», – зауважив колишній заступник Миколи Романюка.

Яковлев здивувався, для чого з бюджету міста фінансувати обласні комунальні заклади.

Він зазначив, що вважає перекидання грошей з міського бюджету на обласну інфекційну лікарню нераціональним і замість того, було б доцільніше Волинській облраді розробити програму, в якій вона попросила б допомоги у фінансуванні у всіх районів області.

«В нас є багато міських закладів, які потребують реконструкції», – додав модератор зустрічі.

Також не зрозумілим для нього є непередбачене співфінансування на реалізацію проекту Світового банку з реконструкції амбулаторій Луцька.

Як відомо, цей проект передбачав реконструкцію трьох амбулаторій: на вулиці Привокзальній, Бенделіані і будівництво амбулаторії на вулиці Рівненській.

«Керівництво Луцькради вирішило, що остання амбулаторія не має бути збудована в рамках цієї програми. Її мав будувати інвестор, який будуватиме житловий комплекс. Сумніваюсь, що це буде реалізовано швидко», – сказав Тарас Яковлев.

Окрім того, він нагадав про дофінансування тих планів, які почали реалізовувати минулого року, а це проект програми «Безпечне місто», проекти і програми будівництва Брищенського сміттєзвалища.

Далі слово взяв інший екс-заступник луцького мера – Юрій Моклиця.

«Проаналізувавши бюджет, складається враження, що теперішня міська влада підкреслює свою тимчасовість. Відсутні стратегічні рішення, проекти, напрямки, які були б більш тривалими в історії міста», – звернувся він до присутніх.

Також колишній заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Луцької міської ради порівняв специфіку управління містом із сім’єю.

«Кожна сім`я щось планує. Чи то купити інше авто, чи переїхати. А це речі стратегічні, на які треба десь заощадити, десь зберегти, десь попрацювати над чимось 5 років. На жаль, такого немає, більше того, зупинено те, що було закладено раніше», –  зазначив Моклиця.

Згадав він і про те, що кілька років поспіль у бюджеті, починаючи з першого кварталу, є тенденція  до перевиконання.

«В першому бюджеті закласти якісь стратегічні тенденційні речі, щоб потім з перевиконання їх доповнювати, було б важливо», – зазначив екс-заступник мера.

«Хочу похвалити те, що цього року не виділяють гроші на «Спартак». Добре, що в нас не буде цього клопоту у вигляді громадської організації, яка ніби працює, але незрозуміло що робить», – додав Юрій Моклиця.

Окрім того, він зачепив і питання добудови школи №27.

«Ціна питання – 24 мільйони гривень. Це не  дуже велика сума, тим більше, що і народний депутат, і ОДА готові співфінансувати цей проект, але місто повинне виконати свою частину. Те, що взагалі нема співфінансування з боку міста – абсурд. Таке враження, що міській владі це просто непотрібно. Можна ту субвенцію, яку спрямували на інфекційну лікарню, спрямувати на добудову 27-ої школи, бо школа вже на низькому старті», – висловився Моклиця.

Він згадав, що цьогоріч, у вересні, затвердили програму підтримки округів, які лишилися без депутатів, а на підтримку програми не виділили грошей: «Чому таке явище з`явилося? Чому округи без депутатів отримують менше, ніж округи з депутатами? Ми розуміємо, що є лобіювання, але виконавча влада має це регулювати і тримати баланс».

Також Моклиця розкритикував виділення 1,7 мільйона гривень на покупку трактора для КП «Парки і сквери міста Луцька». Юрій Моклиця зазначив, що купувати щось в нереформоване підприємство – абсурд, бо це підприємство самостійно повинне заробляти гроші.

«Нас дуже критикували, коли ми заклали купівлю автомобіля на виконком. І зараз я категорично проти купівлі цього автомобіля. Хлопці, за свої слова треба відповідати. Сказали тоді, що не треба, і зараз ми подумали рік і вирішили, що дійсно автомобіль – зайве. Коли зняти трактор і автомобіль, то вивільняється 2 мільйони і 50 тисяч гривень, які можна використати на більш корисні проекти для міста», – вважає пан Юрій.

Сергій Григоренко попросив присутніх представників фракцій озвучити всі пропозиції при голосуванні за проект бюджету і зауважив, що представники нинішньої міської влади хочуть витратити велику суму на висвітленнм своєї діяльності у ЗМІ. На ці цілі передбачили 1,2 мільйона гривень, а у 2017 році на висвітлення роботи міськради витратили 700 тисяч гривень.

«Ігор Поліщук (радник міського голови, – ред.), Григорій Пустовіт (секретар ради, – ред.) і весь УКРОП свого часу дуже гостро реагували на те, коли ми, попередня влада, закладали гроші на реалізацію цієї програми. Що ж ми бачимо в новому бюджеті? Сума зросла на 61%!» – обурився Сергій Григоренко.

Своєю чергою, він запропонував половину суми, яка передбачена на підтримку комунальної газети «Луцький замок», залишити, а іншу частину коштів, передбачених на висвітлення роботи міської ради в інших засобах масової інформації – зекономити.

«Ми пропонуємо лишити 840 тисяч в бюджеті, а 360 тисяч зняти і спрямувати на бюджет розвитку. Ми розуміємо, що висвітлення роботи міської ради потрібне, але це надто велика сума. Нас критикували, а тут для самопіару роблять такі речі: звіт про діяльність міської ради, де на 30 фотографіях пан Поліщук, який є всього радником, а на трьох – пан Пустовіт. На мою думку, така тенденція – це неправильне використання коштів лучан», – додав Григоренко.

«В мене виникла думка: а чи не є такий різкий ріст фінансування прихованою формою фінансування телеканалу «Аверс», який належить структурам Ігоря Палиці? Бо раніше програма про депутатів міської ради йшла на Волинському телебаченні, яке пропонувало низькі ціни, а тепер вона, наскільки мені відомо, йтиме на «Аверсі». Чи не є це формою подяки «Аверсу» за весь той бруд, який він виливає?», – сказав він.

Ще одним питанням на яке звернув увагу Григоренко була програма забезпечення воїнів АТО житлом.

«На цю програму у 2016 році на 2017 рік ми, команда Миколи Романюка, спільно з депутатами, передбачили 4 мільйони. І вирішили половину суми, яку забудовники направляють в бюджет Луцька, спрямовувати на купівлю квартир для учасників АТО. Зараз бюджет зріс майже вдвічі, в бюджеті ця влада запланувала надходжень від пайової участі забудовників – 15 мільйонів гривень. Тому цьогоріч потрібно запланувати 7,5 мільйона гривень на купівлю квартир, а не 4. Тому 3,5 мільйона потрібно додати. Це або недбалість, або таке ставлення до учасників бойових дій», – зазначив член громадської організації «Волинський центр розвитку самоврядування».

Також він звернув увагу на пільгові перевезення.

«Нещодавно стало відомо, що станом на листопад, Луцькому підприємству електротранспорту надали компенсацію за перевезення пільгових категорій – 45 мільйонів гривень. На кінець 2016 року для «виживання» ЛПЕ було потрібно 4-4,5 мільйона. 1,2 млн вони заробляли самі і 3-3,5 мільйона міська рада мала надавати їм щомісяця. Тобто сума мала бути приблизно 40 мільйонів, а тут ми бачимо 45 мільйонів за 11 місяців. Я пов`язую це з тим, що вони відмовились від валідаторів і в них «впала» виручка, а тому їм знадобилась більша сума від міської ради. Але дивно в цій ситації те, що маючи 45 мільйонів вже і, мабуть, до кінця року на ЛПЕ «піде» до 50 мільйонів, вони чомусь закладають в бюджеті 18 мільйонів. Ми розуміємо, що буде рости мінімальна зарплата, ціни на електроенергію. Меншою ця сума не буде. То для чого обманювати лучан і самих себе і закладати 37 мільйонів?», – риторично спитав Григоренко.

Він запропонував депутатам підняти питання про те, чому для ЛПЕ передбачили таку малу суму.

Наступним питанням, яке озвучив Григоренко, була співпраця Луцька з навколишніми селами. Він зауважив, що на співпрацю з Прилуцьким не закладено грошей у 2018 році, хоча влада обіцяла ремонт ЦНАПу, співпрацю у сфері медицини та допомогу учасникам АТО.

«Це свідчить про повний провал нинішньої укропівської влади у співпраці з навколишніми селами», – сказав Сергій Григоренко.

«В двох навколишніх громадах є укропівські голови громад: в Княгининку і в Жидичині. Хоча б у цих двох громадах покажіть якийсь поступ», – сказав колишній заступник міського голови.

Зацікавило його і те, чому на Програму соціального захисту населення Луцька в чинному бюджеті передбачили 71 мільйон, а на 2018 рік всього 64 мільйони.

Після виступів організаторів обговорення слово надали і гостям. Зокрема, керівник фракції «Народний контроль» Павло Данильчук зазначив, що бути в конструктивній опозиції до чинної луцької влади – важко.

«Покійний Микола Ярославович і тут присутні заступники мали розуміння. Було можливо знайти якийсь інший варіант розвитку питання», – розповів Данильчук.

«Я вважаю, що цього року ми багато провели. Бюджет виконувався, бо мусив виконуватись, тому що був затверджений в минулому році і його було достатньо, щоб робити ремонти і все інше. Попередні роки ми розглядали бюджет три дні, а вчора – три години. Це показник для мене», – додав він.

Свободівець Микола Федік назвав основною проблемою бюджету 2018 року відсутність стратегії розвитку Луцька.

Для прикладу, він згадав про Луцьке підприємство електротранспорту: «Якби реформа з валідаторами була доведена до логічного завершення, ми зараз мали б електронно облікований пасажиропотік і могли б економити на пільговиках».

Представниця «Самопомочі» Алла Надточій підтримала своїх колег в тому, що в нинішньої міської влади немає стратегії і бачення майбутнього.

«Ми не бачимо, куди ми ідемо і що нам потрібно. Потрібно вивчити і передбачати ті проблеми, з якими ми зіштовхнемось через півроку чи за рік. Якщо ми виділятимемо 10% від кожного перевиконання на ту чи іншу галузь, то увійти в реформи нам буде набагато легше», – сказала депутатка.

Надточій вважає, що школу №27 потрібно здати в експлуатацію, бо вона фактично готова, залишилось тільки поставити обладнання.

«Мене здивувало, коли Ігор Ігорович сказав, для чого тут (в школі) такий великий басейн. Я розумію, що є «SportLife», але такі басейни потрібні в кожній школі. Це дико чути, коли в усьому світі такі речі розвивають», – зауважила жінка.

На завершення обговорення Тарас Яковлев попросив депутатів Луцької міської ради озвучити на сесії хоча б частину висловлених пропозицій і зауважень до бюджету міста і сприяти фінансуванню тих об’єктів, про які згадували під час обговорення.

Як відомо, у п’ятницю, 22 грудня у Луцькраді відбудеться сесія, на якій планують розглянути і ухвалити проект бюджету на 2018 рік.

Залишити відповідь