Нардеп Лапін попереджає про можливість введення віз з Білорусією

Якщо Білорусь не гарантує безпеку наших громадян, доречно посилювати облік громадян, які перетинають її кордон, або вводити візи. Про це він написав в своєму блозі на Цензорі, коментуючи часті випадки затримання громадян України в Білорусі.

Минулого тижни кореспондента “Українського радіо” Павла Шаройка затримали в Білорусі. Політики і журналісти відкоментували цей факт як дію російських спецслужб. Але давайте будемо чесними хоча б із собою – це не перше і вочевидь не останнє затримання українців на території сусідньої Білорусі. І якщо про відомих публічних осіб ми дізнаємося майже одразу, то про звичайних громадян часто і не знаємо, що перетинаючи кордон, вони “попали в руки правоохоронців”.

Давайте згадаємо про викрадення 24 серпня Павла Гриба в Білорусі. Хоча спецлужби і заявляли про відсутність факту затримання громадянина України, проте згодом прикордонники все ж таки підтвердили факт перетину державного кордону Білорусі.

Якщо такі випадки вже є непоодинокими, треба говорити про державну політику, яка має стати на захист своїх громадян. Треба говорити про посилення обліку громадян, які перетинають кордон сусідньої держави.

Я вже багато років говорю про те, що нам потрібні візи з Росією. В першу чергу тому, що це захист наших громадян. Коли людина перетинає кордон і отримує візу, вона попадає в базу, і нашу тут, і держави, кордон якої перетинає. А отже, у випадку порушення її прав чи порушення громадянином його обов’язків, про це буде повідомлене наше консульство, і буде можливість допомогти громадянину повернутись назад додому, або з’ясувати причину конфліктної ситуації. Очевидно, візовий режим перетину кордону або режим посиленого обліку треба розглянути і для Білорусі.

Більше того, ми маємо поставити вимоги білоруській владі. Якщо в рамках міжнародних договорів визначені українсько-білоруські двохсторонні відносини, тоді чому українці на території Білорусі стають заручниками дій Російських спецслужб.

Після того як «батька» Лукашенко приїздив в Україну, був прийнятий на найвищому державному рівні та розповідав про двосторонні відносини та підтримку України, арештовують українського журналіста та висувають звинувачення в «шпигунстві».

Крім захисту кордонів, на які українська влада має зосередити особливу увагу, під прицілом залишаються громадяни. Білоруська влада має припинити практику залякування журналістів, як іноземних, так і власних. Більше того, доречно посилити громадський контроль за діяльністю власних спецслужб та силовиків. Бо складається враження, що сьогодні їх діяльність суперечить інтересам Білорусі та повністю підконтрольна спецслужбам Росії.

Мабуть, прийшов той час, коли Білорусія як держава в рамках свого зовнішньополітичного курсу має визначитись, кого вона підтримує – Україну чи Росію. І ця заява має бути зроблена. Міжнародна спільнота теж повинна розуміти рівень геополітичної кон’юнктури та ризики, які можуть виникнути під час зростання конфліктів.

Адже в ситуації з окупованими та анексованими територіями України формується дилема. Білорусь голосує проти прийняття резолюції щодо ситуації з правами людини в окупованому Криму на рівні з Росією. При цьому Мінськ сподівається на залучення білоруських «миротворців» для врегулювання ситуації на Донбасі. Бажаючи миру на Україні, наш сусід підтримує введення миротворчого контингенту в зону АТО, але виникає питання чи потрібні нам такі миротворці. Враховуючи сукупність останніх подій, які трапились не без участі Білорусі, на Донбас прийдуть «феесбешники» у формі з білоруським прапором. Росію у якості миротворця на Донбас ніхто не пустить, то чому ж не потрапити туди через підконтрольну Білорусь?!

Не можу сказати, що українці чекали від Білорусі визнання Росії агресором чи особливого захисту наших інтересів, але вважаємо несправедливим та поза правовим полем затримання українських громадян, особливо тих, які перетинають білоруський кордон як журналісти та їдуть з робочою метою. Якщо Білорусь дійсно має наміри розвивати двосторонні відносини з Україною у всіх сферах, вона не повинна ставати заручником провокацій російських спецсужб.

1 коментар

  1. лучанка сказав:

    Ляпін це хто?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.