Яценюк повертається – в Києві провели з’їзд “Народного фронту”

У суботу партія “Народний фронт” уперше з 2014 року провела з’їзд.

На ньому політсила заявила, що планує висувати свого кандидата на майбутніх президентських виборах та хоче посилити роль парламенту і прем’єр-міністра у відносинах з президентом.

Несподіваний з’їзд

Як повідомляє сайт ВВС Україна у розмові рядові члени “Народного фронту” зізналися, що з’їзд виявився для них несподіванкою – про нього вони дізналися лише кілька днів тому.

Утім, місцеві організації встигли мобілізуватися, й у суботу в столичному “Мистецькому арсеналі” зібралося понад чотири сотні “фронтовиків” з усієї України.

Лідер партії, екс-прем’єр Арсеній Яценюк, який зараз формально не обіймає жодних державних посад, приїхав на з’їзд заздалегідь і активно фотографувався з делегатами.

Приїхали і союзники по парламентській коаліції, зокрема керівник фракції БПП Артур Герасимов, а також найбільш статусний гість – чинний прем’єр Володимир Гройсман.

Похід на вибори

З’їзд “Народного фронту”, за прогнозами політологів, мав стати своєрідним “поверненням Арсенія Яценюка” до великої політики та згуртуванням його партії на тлі не надто високих виборчих рейтингів.

Тональність всьому заходу задало динамічне відео, лейтмотивом якого був опис успіхів уряду Арсенія Яценюка.

“Хтось мав взяти на себе відповідальність. Наша команда згуртувалася на барикадах Майдану”, – йшлося у ролику.

Головними досягненнями Кабміну Яценюка називалися відмова від купівлі російського газу та початок реформ.

Арсеній Петрович продовжив таку риторику і у своєму виступі.

“Коли ми прийшли, на всю країну було 108 тисяч гривень на казначейському рахунку. Коли наш уряд пішов, на всю країну з іноземною валютою було 90 мільярдів гривень”, – зазначив лідер партії.

Водночас він своєрідно похвалив чинного прем’єра Володимира Гройсмана за непрості рішення, які той ухвалює: “Тому він зараз прем’єр, а я не прем’єр”.

Присутність Володимира Гройсмана на з’їзді “Народного фронту” багато хто розцінив як політичний сигнал президенту від прем’єра щодо можливих союзників.

Сам керівник уряду від будь-якої політичності відхрещувався, називав себе “позапартійним коаліційним прем’єром”, який прийшов на захід одного з членів коаліції.

Відносини між “Блоком Петра Порошенка” та “Народним фронтом” останнім часом проходять непростий етап, однак під час своїх виступів у “Мистецькому арсеналі” представники обох партій нерідко вживали щодо одне одного епітети “побратими” і “дорогі друзі”.

“Помилка” президента

Однак критика президента і його партії все ж прозвучала, й була вона доволі різкою.

“Мені прикро, що наші партнери по коаліції вчинили недалекоглядно. Я очікував повної підтримки від президента. Президент зробив помилку”, – заявив Арсеній Яценюк, натякаючи на свою відставку у 2016 році.

“Що я можу відповісти Президенту? Стандартна відповідь в українській політиці – “ми переходимо в опозицію, от вам мій кулак”. Зараз я президенту Порошенку хочу відповісти наступне: пане президент, дякую за досвід. Ми стали сильніші”, – зазначив екс-прем’єр.

А за кілька хвилин він оголосив про похід “Народного фронту” на майбутні вибори, що фактично поклало край ідеї об’єднання з БПП в єдину партію.

“Завдання – виконати нашу програму, яка необхідна для країни, і в 2019 році піти на президентські вибори, піти на парламентські вибори”, – анонсував Арсеній Яценюк.

Хто саме піде на вибори президента від “Народного фронту” партія має визначити у 2018 році.

Утім, рядові партійці кажуть – окрім Яценюка на цю роль поки нікого не розглядають.

Конституційні плани

Ще одним посланням Петру Порошенку стали заяви про бажання конституційно зменшити повноваження президента на користь прем’єр-міністра та парламенту.

Водночас у “Народному фронті” кажуть, що не хочуть повністю прибирати інститут президентства, а лише зробити його, за словами Арсенія Яценюка, “арбітром” з функціями, “які дозволять йому бути гарантом Конституції та головнокомандувачем”.

Найрадикальнішим щодо цих пропозицій виступив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

“Я хотів би бачити парламентську республіку як гарантію захисту від тоталітарного майбутнього країни і як гарантію внутрішнього балансу влади”, – заявив міністр, якому приписують конфлікт з президентом.

Пізніше, відповідаючи на питання журналістів щодо відносин з главою держави, Арсен Аваков пояснив: “Кожен президент конфліктує з прем’єр-міністром. Нехай не буде предмета цього конфлікту. І тоді більшість зусиль я буду витрачати не на те, щоб виймати виделки зі спини…, які мені намагаються партнери вставити, а буду другою рукою робити ту ж роботу, яку я роблю правою”.

У президента такі пропозиції поки не коментували.

Зрештою, з’їзд “Народного фронту” досяг своєї мети – Арсеній Яценюк знову потрапив у заголовки новин, а його партія нагадала про себе як про політсилу, що набрала найбільше голосів на минулих виборах.

“Яценюк був, є і, очевидно, буде у великій політиці”, – констатував у розмові з пресою один з лідерів “Народного фронту” Сергій Пашинський.

 

1 коментар

  1. українець сказав:

    Чмо

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.