«Суд починається з канцелярії»: у Луцьку обговорили переваги та проблеми юридичних клінік

Spread the love

У Луцьку обговорили розвиток юридичної клінічної освіти в Україні, особливості юридичних клінік та доцільність їхнього існування.

Круглий стіл «Юридичні клініки: практичне навчання, правозахист і правова освіта в Україні» відбувся вчора, 22 червня, у приміщенні СНУ імені Лесі Українки.

У заході взяли участь представники провідних юридичних клінік України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України, центрів надання безоплатної правової допомоги, міжнародних організацій, проектів міжнародної технічної допомоги, громадських організацій правозахисного спрямування.

Усі промовці наголошували на важливості існування юридичних клінік та низькій поінформованості серед населення про їхню діяльність.

Зокрема проректор СНУ імені Лесі Українки з наукової роботи та інновацій Андрій Бояр зазначив, що в існуванні таких структур зацікавлені і люди, й університет, і різні правоохоронні органи.

Його думку продовжила заступник декана юридичного факультету Вікторія Кондратішина, котра наголосила, що «юридичні клініки приречені на успіх».

Натомість керівник луцької юридичної клініки «Ad astra» Віталій Єлов розповів, що юридична клініка допомагає усвідомити сутність адвокатської діяльності ще до закінчення навчання в університеті. На його думку, ті, хто навчається у ній, зможе усвідомити, якими повинні бути ідеальні закони для успішного суспільства, тому вихованці клінік – нова генерація юристів, що повинна змінити країну.

Директор Асоціації юридичних клінік України Андрій Галай зауважив, що студенти, які долучались до діяльності юридичних клінік, успішніші за тих, які обмежились теоретичним навчанням.

Очільник Української фундації правової допомоги Микола Сіома підкреслив, що кількість працевлаштованих серед учасників клінік сягає понад 100 %.

«Я не знаю, що можна краще запропонувати, який кращий стимул», – сказав він. За його словами, юридична клініка – це той підрозділ, який формує конкурентоздатність університету.

Неодноразово лунали думки, що про існування таких організацій знає невелика частка людей. Врешті, обговорення звузилось до досвіду юридичної клініки «Ad astra», що діє на базі Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Спікери спільними зусиллями дали відповіді на основні запитання, які можуть цікавити потенційного клієнта:

1. Що таке юридична клініка?

Це структура, що діє на безоплатній основі. Її метою є надання правової допомоги для тих, хто не може дозволити собі послуги платних центрів та адвокатів.

«Ad astra» займається консультуванням, складанням процесуальних документів та представництвом в судах та інших органах.

2. Що необхідно, щоб отримати правову допомогу?

Найперше, прийти за адресою вулиця Винниченка, 30 та розповісти про свою проблему. Координатор клініки фіксує всі звернення у журналі обліку. Для кожного клієнта створюється окреме досьє. Згодом з деталями справи ознайомлюються студенти, охочий береться за дослідження проблеми. Після перевірки напрацювань студента викладачем людина отримує відповідну юридичну підтримку.

3. Скільки часу треба очікувати на отримання допомоги?

Все залежить від того, як швидко клієнт принесе усі необхідні документи для вивчення ситуації. Допомога «сьогодні на сьогодні» не надається, а в середньому на вивчення проблеми необхідно тиждень.

4. Хто може скористатись послугами юридичної клініки?

Усі люди, які відносять себе до малозабезпечених. Як розповів керівник клініки Віталій Єлов, ніхто не вимагає від людей довідок про доходи. Вони обслуговують всіх, хто приходить. Як показує досвід, найчастіше приходять пенсіонери, люди з інвалідністю, ліквідатори аварії на ЧАЕС, переселенці з Криму та Донбасу, безробітні тощо.

«Ми не тільки надаємо правову допомогу, але й навчаємо студентів. Впродовж усього курсу ми вивчаємо теоретичні засади фактичної діяльності юриста, а також шляхом моделювання певних ситуацій ми намагаємось виробити у студента практичні навички», – поділився досвідом Віталій Єлов.

За оцінкою фахівців, «Ad astra» відповідає стандартам якості, однак є проблеми із технікою та придбанням канцелярії.

«Театр розпочинається з вішалки, суд починається з канцелярії», – сказав екс-суддя Апеляційного суду Волинської області Олександр Фідря. Він заявив про готовність допомагати, проте не фінансово, а консультуванням студентів. Зокрема пообіцяв навчати майбутніх адвокатів, чого не варто писати в апеляційних скаргах.

Наостанок присутні звернули увагу на потребу підтримки юрклінік на законодавчому рівні та пропаганді серед населення такого виду надання правової допомоги.

До слова, захід організувала Асоціація юридичних клінік України у співпраці та за підтримки Української фундації правової допомоги, Міжнародного фонду «Відродження» та Програми USAID реформування сектору юстиції «Нове правосуддя».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.