Волинська Голгофа: знайдені тіла належать молодим 18-30 річним в’язням Луцької тюрми

Spread the love

Історики з впевненістю називають, що люди, чиї останки було знайдено на місці масового захоронення на Кафедральній, 16 у Луцьку, були розстріляні 23 і 24 червня 1941 року.

«23 і 24 червня 41-го року саме на території Луцької тюрми за наказом Берії відбувалася ліквідація в’язнів, яких за твердженням влади тодішньої НКВД неможливо було етапувати в глибину Радянського союзу. В’язнів вивели і почали закидати гранатами, і розстрілювати з кулеметів. В пеклі, яке творилося тут частина в’язнів уціліла, прикриваючись розірваними і вбитими тілами розстріляних товаришів. Є різні оцінки скільки було таких ям. Була цифра 5, ми знаємо про 4 таких місця, куди скидались ці тіла. Нарешті нам вдалось знайти це місце», – повідомив ініціатор проведення розкопок, краєзнавець Сергій Годлевський.

Зокрема, він розповів, що на розкопки виділили 100 тисяч гривень і вони лише почались. Ексгумація буде тривати ще не один тиждень. Наразі бізнесмен Андрій Разумовський допоміг обгородити місце проведення розкопок, аби дещо обмежити доступ заради збереження цілісності знайдених артефактів та самих останків.

За словами Сергія Годлевського, орієнтовно тут понад 100 тіл, але ще є місця очікуваного виявлення масових поховань в’язнів Луцької тюрми. Загалом, краєзнавець повідомив, що тут було розстріляно та захоронено від 1700 до 2500 людей.

«Останки будуть всі підняті і буде проведена детальна експертиза, прораховано кількість загиблих людей. Детально ідентифікувати кому належали останки вочевидь не вдасться, оскільки з тих часів минуло 60-70 років і родичі за роки радянської влади не надто оприлюднювали інформацію про своїх розстріляних родичів і соромились цього», – зауважив Сергій Годлевський, який спільно з Львівським КП «Доля» займається тут розкопками.

Саме на цьому місці був розстріляний і скоріше за все захоронений Щербинський Франц Валентинович. Його онука і нині проживає у Луцьку. Зі спогадів мами та бабусі розповідає, що дідусь був поляком, уродженцем міста Радом і працював у луцькому будинку офіцерів монтером. На день розстрілу мав лише 24 роки і попри молодий вік, вже годував 2-є дітей.

«Розстрілювали їх тут 3 дні. Перша партія вийшла їм кажуть – йдіть додому. Вийшли і їх розстріляли. І так наступних по черзі. Ті виходять, а їх стріляють. На тертій день розстрілів прибігла мама з бабусею, ще частина в’язнів сиділа у камерах, мама побігла шукати його, а тут бабуся на вулиці знаходить вирвану руку з жилами і по ґудзиках і по рубашці впізнає руку свого чоловіка. Вона схопила руку, притиснула до себе і зомліла. А тут і німці на підході, почалась стрілянина. Бабуся опритомніла, вона як обезуміла від того і з тією рукою бігала між лінією перестрілки туди-сюди. Не могла зрозуміти що коїться. Тут втратила чоловіка, а тут і доньку не може найти… Обєзумівша жінка з тою рукою. Потім підбігла до тої стіни і її вже тут німці взяли. Почали відпаювати і видерли в неї ту руку. Бачили, що обезуміла жінка від того горя. А потім з тим клеймом «враг народу» вона все життя і прожила», – розповіла Тетяна Подмарьова.

Жінка зі сльозами на очах розповіла, що нарешті знатиме де буде поховано прах її дідуся, адже має здогади, що саме тут в останній день засипали тіла в’язнів, серед яких, вочевидь було тіло і Франца Щербинського.

«Сьогодні, коли відкриті ті кістки, коли вони будуть перезахоронені, в нас, в місті Луцьку в старій частині Луцька буда наша, Волинська Голгофа. Там, де будуть зі всієї області складені останки. Варто наголосити, що це відбувається, коли на нашу землю приходять зайві — тоді так вони поступають з українцями. Вина тих людей була одна — вони любили свою землю, а по тих останках, які ми бачимо, то вік їх був 18, 19, 25, 30 років, вік до 40 років. Тобто це люди в розквіті сил», – наголосив Сергій Годлевський.

На завершення він повідомив, як того вимагає закон — правоохоронні органи за результатами знайдених останків тіл відкриють кримінальне провадження. За словами краєзнавця це лише початок пошукових робіт і невдовзі можна буде побачити усі масштаби жахіття, які проводили НКВД у стінах Луцької тюрми, винищуючи молодих українців.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.