Готуємося до війни: Кабмін підготував законопроект про мобілізацію

8 червня Кабінет Міністрів Українів вніс законопроект, який визначає принципи, правові та організаційні засади мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні.

Крім того він окреслює повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, уповноваженого суб’єкта господарювання з управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі – Державного концерну «Укроборонпром».

В ньому визначені основні функції Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України у сфері мобілізаційної підготовки та мобілізації, обов’язки підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов’язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Згідно з Законом, мобілізація може бути:

загальною –  проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, Концерну, підприємств та громадян;

частковою – проводиться в окремих місцевостях держави та стосується окремих органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, певної частини національної економіки, Збройних Сил України, інших військових формувань, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, а також окремих підприємств та громадян.

Рішення про проведення відкритої мобілізації негайно оголошується через засоби масової інформації, а про проведення прихованої мобілізації – доводиться до органів державної влади закритими каналами оповіщення.

З моменту оголошення мобілізації або введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях дія будь-яких прийнятих нормативно-правових актів, що передбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансування Збройних Сил України, інших військових формувань, Державної спеціальної служби транспорту, держспецзв’язку, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, призупиняється.

Також передбачено укладення мобілізаційних контрактів на особливий період, врегульований військово-транспортний обов’язок. Так, безкоштовне залучення, вилучення, примусове відчуження транспортних засобів і техніки при мобілізації здійснюється військовими комісаріатами на підставі рішень місцевих держадміністрацій, органів місцевого самоврядування, які оформляються відповідними розпорядженнями. Кабмін встановлюватиме обсяги лімітів вилучення транспорту та техніки.

Також для укомплектування Збройних Сил України та інших збройних формувань відбуватиметься призов громадян на військову службу. За потреби призиватимуться резервісти.

Поважними причинами неприбуття чи несвоєчасного прибуття громадянина до військового комісаріату можуть бути:

– перешкода стихійного характеру, хвороба або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути в зазначені пункт і строк;

– смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

Громадяни, які за мотивами релігійних переконань не можуть проходити військову службу та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, можуть проходити у разі потреби альтернативну (невійськову) службу.

Громадяни, які перебувають у запасі і не призвані на військову службу, під час мобілізації можуть бути залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.

Крім того, Закон передбає ряд причин, які дозволять відтермінувати призов на військову службу під час мобілізації. Зокрема таке право мають нардепи, священики, студенти, аспіранти, докторанти, батьки-одинаки, батьки, які доглядають трьох і більше дітей, віком до 18 років, громадяни, які утримують дитину-інваліда чи інваліда І або ІІ груп тощо.

Також у Законі прописані особливості бронювання військовозобов’язаних та фінансування заходів з мобілізаційної підготовки і мобілізації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.