Прийняли закон про навчання дітей з особливими потребами

Верховна Рада прийняла закон №6437 Про внесення змін до закону України «Про освіту» щодо особливостей доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг.

За основу і в цілому за закон проголосували 297 народних депутатів, — пише «Українська правда.Життя».

Ініціаторкою законопроекту є дружина президента Марина Порошенко. Саме президент і подав цей проект у Раду два тижні тому.

Законопроект передбачає закріплення права на освіту осіб з особливими освітніми потребами і надати їм можливість отримувати освіту в усіх навчальних закладах, у тому числі безоплатно в державних і комунальних навчальних закладах, незалежно від «встановлення інвалідності».

Він запроваджує та регулює дистанційну та індивідуальну форми навчання.

Закон також визначає поняття «особа з особливими освітніми потребами», «інклюзивне навчання».

Крім того, він регулює можливість особам з особливими освітніми потребами отримати психолого-педагогічну та корекційно-розвиткову допомогу, створити для таких осіб інклюзивні та спеціальні групи (класи) у загальноосвітніх навчальних закладах.

Голова комітету з питань освіти Олександр Співаковський повідомив, що цей документ був одноголосно схвалений на засіданні комітету.

«Цей законопроект дає меседж до прийняття базового закону «Про освіту» в цілому. Я сподіваюсь ми його будемо розглядати 11 липня у цьому залі», – наголосив він.

У чинному нині законі «Про освіту» про інклюзію взагалі не йдеться. Люди з інвалідністю згадуються у ньому лише в контексті організації харчування учнів з додатковими потребами, або втрати працездатності педагога.

Натомість, у новому законопроекті «Про освіту» є цілі окремі статті, у яких йдеться про організацію інклюзивного навчання, дотримання прав осіб з особливими освітніми потребами і висуваються вимоги щодо забезпечення доступності навчальних корпусів та класів.

«Інклюзивність освіти, виписана у законопроекті, є добре продуманою і, в разі його прийняття саме в такій редакції, буде реформаторським кроком, направленим на справжній, а не декларативний людиноцентризм», – зазначали автори статті.

Експерти відзначали, що існує деяка суперечність у позиції Петра Порошенка – він пропонує внести зміни до чинного закону «Про освіту» і одночасно закликає депутатів підтримати новий проект «Про освіту» 3491-д, який фактично скасовує чинний закон.

«Або це означає, що президент не розраховує на швидке прийняття 3491-д, або просто публічно демонструє підтримку зусиль команди своєї дружини, яка вже деякий час публічно сприяє розвитку інклюзивної освіти», – уточнювали Онуфрик і Дробович.

Залишити відповідь