Наглядова рада СНУ: Ігор Палиця, мертві душі і «людина Азарова»

Хто нині наглядає за діяльністю Східноєвропейського національного університету – незрозуміло. Адже у її складі не тільки відомі політики, а й «мертві душі» та корупціонери.

Згідно положення про діяльність наглядової ради, основна мета її створення — здійснення освітньої політики та розробка стратегічних цілей функціонування університету. До неї можуть увійти представники органів державної влади, громадських і комерційних установ і організацій, діячі промисловості, освіти, науки і підприємці. Наглядова Рада СНУ імені Лесі Українки обирається відповідно до Закону України «Про вищу освіту» терміном на 5 років і затверджується Міністерством освіти і науки.

Та вочевидь Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки має якийсь імунітет чи певну автономію, адже діяльність Наглядової ради останніми роками у багатьох освітян та науковців викликає багато питань.

Про це свідчить і той факт, що попередній склад ради, затверджений 11 липня 2008 року, пропрацював не усю каденцію, а лише до 19 квітня 2011 року. Підписав наказ про переобрання складу ради одіозний міністр освіти і науки Дмитро Табачник. Таким чином, до складу наглядової ради тодішнього Волинського, а нині Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, увійшли 9 членів: тодішній нардеп Ігор Палиця, екс-посол України у США Олександр Моцик, заступник Міністра економіки Олександр Сухомлин, ректор Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова Віктор Андрущенко, відомий академік НАН та директор Інституту літератури імені Тараса Шевченка Микола Жулинський, головний редактор газети «День» Лариса Івшина, нині покійний екс-губернатор Борис Клімчук, голова міжнародної громадської організації «Волинське братство» Данило Курдельчук і меценат та магістр-випускник історичного факультету ВНУ Василь Токарський.

З впевненістю можна відмітити, що діяльність Наглядової ради в житті Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки відіграє важливу роль. Та найбільше вона активізувалась у період передвиборчої кампанії Ігоря Палиці, який у 2012 році балотувався до Верховної Ради від Луцька. Зокрема, великий акцент у своїй передвиборчій програмі самовисуванець ставив саме на розвиток освіти і підтримку наукового, технічного та інтелектуального потенціалу лучан. Вочевидь, неабияку роль у його появі серед «освітньої еліти» Луцька відіграли приятельські стосунки з ректором вишу Ігорем Коцаном. Тим не менше, Ігор Палиця через свій благодійний фонд «Тільки разом» взявся активно підтримувати ВУЗ, викладацький склад і самих студентів, виділяючи квартири, іменні стипендії і надаючи путівки на відпочинок у «Буковель».

Також голова Наглядової ради активно формував стратегію розвитку університету з перспективами створення студмістечка, інноваційного центру та власних ботанічних садів і наукових лабораторій. Його вклад у розвиток СНУ імені Лесі Українки високо оцінюють у закладі. За це у 2013 році Ігоря Палицю удостоїли, нагородивши за вагомий внесок у становлення і розвиток університету університетською відзнакою — Золотою медаллю Лесі Українки.

Та на сайті СНУ імені Лесі Українки про діяльність Наглядової ради за роки її активної діяльності не так і багато інформації. Здебільшого — вітання Ігоря Палиці з Днем незалежності, Новим роком, Великоднем, 8-м березня та Днем студента. Також є кілька відкритих звернень з приводу загострення соціально-політичної ситуації в країні та інформація про зустріч зі студентами і участь у науковій конференції. Також є кілька інформаційних повідомлень про вручення почесних звань.

Після смерті Бориса Клімчука у складі Наглядової ради не відбулося жодних змін. Також відійшов у кращий світ і видатний український діяч та юрист, волинянин Данило Курдельчук, який помер 30 вересня 2016 року.

Фактично — лишилось 7 членів, та життям вишу переймається не більше половини. Вочевидь, найчастішим гостем СНУ, окрім Ігоря Палиці, є видатний академік Микола Жулинський, який попри поважний вік — не може всидіти без науки, літератури і студентів.

Також часто відвідує «Лесин ВУЗ» і Лариса Івшина, яка періодично проводить презентації збірок, фотовиставки та лекції для студентів. З волинськими викладачами-науковцями СНУ активно співпрацює ректор Національного педагогічного університету Віктор Андрущенко. Саме йому в 2012 році за підтримки членів вченої ради (керівництва благодійного фонду Ігоря Палиці «Новий Луцьк») Ірини Констанкевич та Ореста Маховського, вручили почесний титул «Doctor Honoris Causa Волинського національного університету імені Лесі Українки».

Участь у наймасштабніших заходах, які відбуваються в житті вишу, періодично бере Василь Токарський. Свого часу він активно балотувався у владу. Та нині він менш публічний і не так активно займається громадським та суспільно-політичним життям. Вочевидь, Василь Токарський більше уваги почав приділяти своєму бізнесу, який за чутками, зазнав певних проблем через економічну кризу в країні. Тим не менше, він завжди активно підтримував молодь та різні проекти соціального та інноваційного спрямування.

Що ж до відомого дипломата Олександра Моцика, то попри те, що він народився на сусідній Рівненщині — інших підстав, які можуть пов’язувати його з волинським універститетом відшукати не вдалось. Тим не менше, у ЗМІ також є згадки про його відвідини СНУ імені Лесі Українки. Зокрема, у квітні 2016 року йому вручили титул – «Почесний професор Східноєвропейського Національного університету імені Лесі Українки».

Та й отримавши статус Члена Наглядової ради СНУ імені Лесі Українки, навряд чи він мав можливість приділяти багато уваги життю та діяльності цього вишу. Оскільки довгий час він був Надзвичайним та Повноважним Послом України у США, Антигуа і Барбуда, а також острівній країні Тринідад і Тобаго. Проте в квітні 2015 року його звільнили з займаних посад, адже нові політсили, які прийшли до влади в країні після Революції Гідності, взялися активно міняти високопосадовців на всіх рівнях.

Та серед членів Наглядової ради СНУ, як виявляється, досі є і більш одіозні фігури. Як от наприклад заступник Міністра економіки Олександр Сухомлин, який став першим люстрованим високопосадовцем в Україні. Його відкрито називали «людиною Азарова», поруч з яким його кар’єра розвивалась надто стрімко. Також його добре знають, як колишнього главу ДП «Укрспирт» і президента ТОВ «Волиньтабак». Адже саме з ім’ям Олександра Сухомлина пов’язують скандали з розтягненням майна спирто-горілчаної галузі Волині, та й всієї України загалом. Та вочевидь, більш яскравий слід в історії української економіки залишить його причетність до злочинних схем «родини Януковича». Зокрема, через причетність до сумнозвісних ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта».

Так, за інформацією Генпрокуратури, Олександр Сухомлин був не лише учасником, а й безпосереднім організатором схеми перепродажу скрапленого газу, придбаного за пільговими цінами нібито для населення та розпроданого через мережі заправних станцій за ринковими цінами. За рахунок таких маніпуляцій, члени злочинної групи отримали понад 5,5 мільярда надприбутків. Тож Олександра Сухомлина цілком заслужено називають «батьком схем Курченка». Зрештою, у червні 2016 року його затримали. Арешт Олександра Сухомлина назвали найгучнішим після приходу Ігоря Луценка на посаду Генпрокурора. Його арештували з умовою застави в розмірі 100 мільйонів гривень, він пішов на співпрацю зі слідством і дав покази проти родини Януковича.

Тим не менше, саме цей «відомий» волинянин є понині членом Наглядової ради Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Щодо його участі в житті вишу, то у ЗМІ є згадки про те, що Олександр Сухомлин відвідував бал та інавгурацію першокурсників.

Вочевидь, про його членство у наглядовій раді подбав Ігор Палиця, який також не перший день у нафтовому бізнесі, і брав участь у голосуванні за сумнозвісні «Харківські угоди».

Тож навряд чи на сьогодні Наглядову раду при СНУ можна назвати дієвою, та й з огляду на 2017 рік — стає зрозуміло, що її склад нелегітимний і мав бути переобраний ще торік. Проте, враховуючи віяння з Міносвіти та переобрання керівництва і складу наглядової ради в Луцькому національному технічному університеті, невдовзі можна очікувати зміни у «Лесиному виші». Слід очікувати, що Ігор Палиця не полишить спроб очолити наглядову раду СНУ, адже студенти були, є і будуть вигідним електоратом.

Антон СТАШЕВСЬКИЙ

1 коментар

  1. Олег сказав:

    Яка чудова агітплощака.

Залишити відповідь