Через білоруський кар’єр у волинських озерах вже впав рівень води, – науковці

Моніторингові дослідження 2015-2016 рр. показали, що рівень води у водоймах на північному заході Волині знизився. Є підставив важати, що одна із причин – відкачування води у скандальному Хотиславському кар’єрі в Білорусі.

Про це йдеться у зверненні академіка НААН, профессора Михайла Ромащенка до голови Волинської облради Ігоря Палиці.

«Хотиславський кар’єр будівельних матеріалів, що розташований на території Республіки Білорусь на відстані 250 м від кордону з Україною, розкриває водоносні горизонти четвертинних і верхньокрейдяних відкладів, які є основними джерелами питного і господарського водопостачання, та створює серйозну потенційну екологічну загрозу прикордонній геоекосистемі зони Полісся», – нагадує Ромащенко.

«Наше занепокоєння щодо можливого негативного впливу подальшої розробки Хотиславського кар’єру (ІІ-ої черги) базується на даних моніторингових спостережень, які ведуться Інститутом водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України починаючи з 1993 року.

Було заплановано розробляти кар’єр двома чергами: І черга – площа 20 га, глибина видобутку 15 м, вже розроблена; II черга – площа до 50 га, глибина видобутку до 45 м. Природно, що роботи на таку глибину не можуть вестися без відкачування води, а тому не можуть не позначитися на зміні в природних комплексах прилеглих земель. В зоні впливу опиняються населені пункти, лісові масиви, в тому числі заказник «Липин», меліоровані сільськогосподарські угіддя, водні джерела, природоохоронні об’єкти, а також Шацький НПП», – додає він.

«За такого розвитку подій, кар’єр може «стягнути» воду через карстові порожнини. Такий процес призведе до загибелі карстових озер та створить серйозні проблеми водопостачання місцевого населення.

Моніторингові дослідження 2015-2016 рр. показали, що ситуація в зоні впливу змінилася. Особливо це стосується рівнів природних вод, які в 2016 р. істотно знизилися порівняно з 2015 р. Є підстави припустити, що це зниження обумовлене не тільки погодними умовами, а початком відкачування підземних вод крейдяного водоносного горизонту у Хотиславському кар’єрі. Це ж стосується і зниження рівнів у Турському водосховищі», – пояснює науковець.

Тому він просить передбачити фінансування моніторингових робіт з обласного бюджету на продовження досліджень в даному напрямку у 2017 році

Нагадаємо, мешканці Шацького району, екологи та місцева влада нарікають на те, що з кожним роком рівень води у Шацьких озерах стає меншим. Як вважають експерти, основна проблема полягає у розробці Хотиславського кар’єру, який загрожує не лише обмілінню Шацьких озер, а й їх зникненню.

Залишити відповідь