Нововолинськ: На шахту №10 хочуть виділити лише 20 мільйонів

У проекті держбюджету на 2017 рік поки передбачені лише 20 мільйонів гривень на підтримку шахти №10 “Нововолинська”. Цих грошей вистачить фактично лише на підтримання шахти, але не на її активну добудову.

Хоча працівники шахти вже двічі протестували у Києві проти невиплати зарплат, урізання витрат на шахту та затримки надходження грошей, у Мінфіні вважають, що 20 мільйонів вистачить на “утримання шахти в безпечному стані до реалізації інвестиційного проекту”.

Ідею шукати інвестора підтримав і віце-премєр Володимир Кісітон під час візиту на Волинь. За його словами, прогнозовано, що собівартість вугілля на шахті №10 становитиме близько 800 гривень за тонну, тому проект має перспективу.

А голова ОДА Володимир Гунчик додає, що перспектива Волинського вугільного басейну базується лише на шахті №10. До прикладу, шахта «Бужанка» дає вугілля із високим показником зольності (51%), тож шахта не має перспективи.

“Нормально працює шахта №9, їй треба трохи допомогти, оновити обладнання, але це єдина шахта поки що, яка дає вугілля, яке без збагачення іде на ТЕС», – розповів голова ОДА. Таке ж вугілля мала б давати і шахта №10. Перспектива її розвитку за словами Гунчика – співпраця держави і приватних власників. “Якщо ми кажемо, що маємо викачати із держбюджету мільярд гривень і направити на десяту шахту, то це напевне неправильно», – каже Гунчик.

Таким інвестором, за словами міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Насалика, може стати “одна з найбільших китайських компаній” CNBM International Corporation.

“Сьогодні (19 вересня, – ред.) у мене відбулася зустріч з однією з найбільших китайських компаній, яка дуже зацікавлена брати участь в приватизації українських шахт, зокрема шахти» Нововолинська №10”, – заявив Насалик.

Як ідеться у інвестиційній пропозиції щодо щахти від Міністерства енергетики та вугільної промисловості, вона повинна виробляти 900 тис. тонн вугілля на рік калорійністю близько 4,36 кКал / кг.

screenshot_2016-10-01-11-05-30-460

Проте поки переговори із потенційними інвесторами тривають, шахта відчуває значні труднощі із фінансуванням. Якщо на початку року на підтримання її роботи виділили 100 мільйонів гривень, вже 27 липня Кабмін своїм рішенням забрав 50 мільйонів гривень із цього призначення та 150 мільйонів із статті “Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості”, щоб передати 200 мільйонів на “часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції”, тобто фактично на зарплати шахтарям.

Справа у тому, що більшість українських шахт не є прибутковими. За словами Володимира Кістіона, на території України є 32 державні шахти, та лише на 4 собівартість видобування нижча за ціну на вугілля. Зокрема працюючі нововолинські шахти споживають майже втричі більше грошей, ніж реалізовують вугілля. Цікаво, що якраз шахтарі передпускової дирекції шахти №10 “Нововолинська” зарплати до Дня шахтаря (цього року 28 серпня) так і не отримали, що стало однією із причин протестів у Києві.

“Зрозуміло, що зарплату шахтарям потрібно платити. Але чому саме із коштів 10-ої шахти? Я реаліст і розумію, що та сума, яка потрібна для повної добудови – до 1,5 мільярда гривень. Давайте себе не будемо тішити ілюзіями, що влада зміниться і завтра 1,5 мільярда принесуть. Моя принципова позиція: держава повинна виділити ці 100 мільйонів, як і передбачено Законом. І боротися за виділення коштів на наступний рік, щоб принаймні робота велася”, – заявляв нардеп Ігор Гузь.

Проте навіть із 50 мільйонів, які таки передбачені на шахту у 2015 році, нині виділили лише меншу частину. Решту можуть дати пізніше, навіть у грудні, коли її не встигнуть освоїти у нинішньому бюджетному році.

Нині ж Гузь планує разом із шахатярми “воювати”, щоб добитися на виділення 200 мільйонів гривень на шахту у 2017 році: “В мене була зустріч із Гройсманом. Я йому озвучив це, я вимагаю 200 мільйонів на шахту на 2017 рік. Було вже дві акції протесту цих шахтарів. Ми спільно діємо і вимагаємо не заморожувати роботи. Бо 20 мільйонів – це фактично замороження будь-яких робіт на шахті”.

Чи вдасться йому це, покаже час. Проте представники уряду, які не так часто спілкуються із шахтарями, дещо по-іншому сприймають ситуацію, тому намагаються виділити на довгобуд мінімальну суму, яка дозволить лише підтримати її “на плаву” до знаходження інвестора.

14489541_1535062029852890_1242614069_o

Виділення державних коштів на шахту №10