Луцький нардеп: «Треба глобально вирішувати питання незаконної зброї»

Народний депутат Ігор Лапін вважає, що потрібно доопрацювати та приймати закон «Про цивільну зброю і боєприпаси» задля врегулювання питання придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї  громадянами.

Про це йдеться в дописі на сайті політика.

Публікуємо цей допис без змін і правок:

 

Протягом останніх днів сталося дуже багато подій, в тому числі трагічних, коли зброя в руках зловмисників ламає життя людей. Випадок у Дніпрі, під час якого загинули працівники Нацполіції під час спроби зупинити порушника з вогнепальною зброєю. На Буковині 82-річний чоловік використав рушницю, щоб затримати шахраїв, які намагалися обманути пенсіонера. Подібних випадків, де шляхом самооборони можна захистити себе і зберегти життя, або коли зброя в руках у злочинця стріляє по мирних жителях, сьогодні дуже багато.

Я от подумав – а як захиститись мільйонам людей, в яких немає рушниць чи пістолетів, а шахрайство і злочинність за останні роки різко зросли? Як захиститись від злочинців зі зброєю в руках?

Питання про надання права громадянам на цивільну вогнепальну зброю – дискусійне, але його треба обговорювати в суспільстві, бо в такий час зараз живемо. Бо я точно знаю, що злочинець завжди знайде, де йому взяти зброю, а порядна людина зможе її купити лише у тому випадку, якщо дозволить закон.

Чому це питання піднімаю сьогодні? Бо з території проведення АТО на мирну територію потрапляє зброя. Її обіг проконтролювати не можливо, бо немає електронного реєстру власників зброї. А незаконне володіння зброєю статистики мати не може в принципі. Ми оперуємо лише приблизними даними. Так, організація Small Arms Survey (Женева, Швейцарія), яка досліджує питання обігу нелегальної вогнепальної зброї у світі, відзначає, що в Україні в нелегальному обігу перебуває понад 3 млн. одиниць вогнепальної зброї. Факти використання незаконної зброї правоохоронні органи фіксують досить часто.

Нагадаю, що 31 серпня 2015 року під час голосування у Верховній Раді змін до Конституції в частині децентралізації, під будівлею парламенту була кинута бойова граната, в результаті чого більше сотні людей отримали поранення, декілька людей загинуло. Пригадую в серпні цього року ЗМІ писали та й на моїй рідній Волині багато говорили про те, що житель Володимир-Волинського зберігав у своїй квартирі зброю з зони АТО. Серед них були гранати, пістолет, понад 700 патронів різного калібру та холодна зброя. Кримінальне провадження відкрили за ч. 1 ст. 263 ККУ. Але це вже наслідок, і добре, що знайшли і цю зброю ніхто не застосовував. А треба в даному питанні працювати на випередження.

Якщо взяти і почитати звіти Нацполіції, то можна побачити, що навесні цього року лише за 30 днів українці здали близько 4,5 тис. одиниць зброї, тоді як у 2015-му цей показник був на рівні 3,5 тис. Незаконний обіг зброї та її нелегальне потрапляння з території АТО значно здешевлює вартість зброї і робить її доступнішою для злочинців. Тому вирішувати проблему з незаконним обігом зброї в нашій державі треба через прийняття відповідного закону.

Сьогодні порядок придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї регулюється Постановою МВС (№ 622 від 21.08.1988 року). Але зважаючи на те, що на нашій території третій рік тривають військові дії, треба глобально вирішувати проблему, а одного підзаконного акту для цього замало. У Верховній Раді вже майже два роки як зареєстровано два законопроекти «Про цивільну зброю і боєприпаси». Вважаю, що їх можна брати за основу і обговорювати, доопрацьовувати, а далі приймати повноцінний закон.

На сьогодні обіг цивільної вогнепальної зброї законодавчо врегульовано спеціальними законами у всіх країнах Європи та у більшості пострадянських країн. Обіг короткоствольної вогнепальної зброї дозволений в Естонії, Латвії, Литві, Молдові, Білорусі. Досвід Грузії та Молдови показує, що надання права громадянам на цивільну вогнепальну зброю протягом року з моменту ухвалення відповідних законів знижує вуличну злочинність на 50-70%.

В нас я це бачу таким чином. Є реєстр власників зброї, є чіткі прописані вимоги щодо осіб, які можуть купити зброю, є магазини, які отримують ліцензію або подають відповідну декларацію, і отримують можливість торгувати зброєю – і найголовніше – є персональна відповідальність кожного за продаж, зберігання та використання вогнепальної зброї.

З цього питання я відкритий до дискусії і готовий шукати шляхи, щоб запобігти масовому поширенню злочинності та трагедіям з використанням зброї, гранат тощо. Бо найбільша небезпека в тому, що ми не знаємо в чиїх руках зброя.