Пайова участь для забудовників у Луцьку – замала, – активісти

Новобудови ростуть як гриби після дощу. Містяни не встигають слідкувати, де будують багатоповерхівки.

Проте не всі знають, що згідно ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», від кожної багатоповерхівки місто має отримати певний відсоток коштів від загальної вартості будинку,  – йдеться в публікації на сайті об’єднання Озерний вітер.

«Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури», – йдеться в ч. 3 ст 40 цього Закону.

Тобто місто отримує значну суму грошей від кожного будинку, які йдуть на розвиток міста.

«Кошти, отримані як пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту», – вказано в ч. 10 ст. 40 В Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розмежовується відсоток, який встановлює органи місцевого самоврядування, сплати за житловий будинок та за нежитлових будівель. А саме в Законі вказано, що:

Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати:

1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта – для нежитлових будівель та споруд;

2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта – для житлових будинків.

Так, проаналізувавши деякі обласні центри України вияснилось, що в кожному місті відсотки сплати пайової участі різні. Тобто, якийсь бюджет істотно збільшується за рахунок розбудови міста, а в якомусь не відбувається суттєвих змін.

В Тернополі, органи місцевого самоврядування прийняли рішення, що для нежитлових будівель та споруд повинні забудовники сплатити 6 % загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта та 3% для житлових будинків

У Вінниці 10 % для нежитлових будинків та споруд має сплатити забудовник та 4 % для житлових. У Чернівцях також як і у Вінниці беруть максимально від забудов – 10% для не житлових та 4% для житлових будинків. В сусідньому місті Рівне міська рада вирішила, що 1,5% мають сплатити за будівництво житла, 3% для будівництва комерційних та промислових об’єктів та 10% для будівництва автозаправних станцій, аптек, кафе, ресторанів.

В Житомирі міська рада хоче, аби забудовники заплатили 4% за житловий будинок та 10 % за не житловий будинок чи споруду. Івано-Франківська міська рада вирішила, що 7% будуть сплачувати забудовники за нежитлові будинки та споруди та 4% за будування житлових будинків. У Львові 10% за нежитлові будинки та споруди та 4% за житлові сплачують пайову участь забудовники. Між іншим, як повідомили у Львівській міській раді, в рік це близько 70 мільйонів гривень.

Луцька міська рада визначила, що частка пайової участі для будівництва:

– Виробничого призначення промислових підприємств – 2%;
– Юридичних та фізичних осіб комерційного призначення, призначення яких є туристичні фірми – 5%;
– Призначення яких є фінансові і страхові компанії, нотаріальні кантори, агенство нерухомості та інші адміністративні приміщення – 10%;
– Призначення яких є готелі, мотелі, перукарні, ательє, лазні, сауни, хімчистки – 5%;
– Призначення яких є індивідуальні житлові будинки та квартири більше 300 кв.м. загальної площі – 3%;
– Багатоповерхові житлові будинки – 1,5%;
– Будівлі АЗС всіх типів – 10%;
– Що не ввійшли до зазначеного переліку – 5%.

Так, виходить що в Луцьку доволі низький відсоток сплати пайової участі але забудовники і того не хочуть сплачувати. Проте забудовникам варто наголошувати, що сплата пайової участі є їхнім обов’язком, а не правом. Недоліком у рішеннях міських рад є те, що не вказано на що ж саме підуть ті гроші, тому це викликає недовіру та сумніви щодо сплати в забудовників.

«Будівництво можна використовувати на користь міста. І головне, на користь лучан. Тобто, на разі депутати Луцької міської ради звільняють забудовників від сплати пайової участі. Вони на це мають причини та право – прикриваються тим, що забудовники на цю суму роблять благоустрій в місті. Але забудовники не роблять щось насправді корисне для людей, а облагороджують інфраструктури біля своїх будинків. А якби вони пайову участь сплачували то бюджет міста можна збільшити на декілька мільйонів. За ці кошти можна збудувати додатковий дитячий садок, школу, збільшити місця для парковок автомобілів, тощо. Ми трохи не розуміємо позицію міської ради», – прокоментував громадський активіст Сергій Рижков.

«Є можливість збільшити бюджет міста, але вони цього не роблять. Мабуть це в чиїхось інтересах. Ми з Юлією Ютовець вивчали досвід інших міст. В порівняні з іншими містами в Луцьку розмір пайової участі для житлових будинків один з найменших, хоча вартість квартир один з найбільших. Ми від ГО «Озерний вітер» будемо подавати на сесію Луцької міської ради пропозицію місцевої ініціативи про збільшення відсотка забудовникам пайової сплати, щоб створити можливість зробити місто комфортнішим, в тому числі для покупців тих самих квартир. Я сподіваюсь, що луцькі забудовники не будуть проти того аби допомогти місту збільшити бюджет та підтримають нашу ініціативу», – додав він.

Також існують певні міфи, що чим більший відсоток пайової участі, тим вища ціна за кв.м. Проте в Луцьку при пайовій участі 1,5% за будування житлового будинку кв.м коштує в середньому 11 000 грн в багатоповерхівці, котра ще будується. У Львові 4% пайової участі за житловий будинок і кв.м коштує в середньому 11 500 грн. В Івано-Франківську 4% забудовники сплачують пайову участь при цьому кв.м коштує в середньому в будинку котрий будується 8 500 грн. А в Тернополі 3% пайової участі – кв.м коштує 9 000 грн.

Є міста, в яких більша пайова участь проте ціни значно менші за житло. Можливо все-таки варто збільшити відсоток і в Луцьку, тоді будуть додаткові кошти на благоустрій та інфраструктуру для всіх лучан, навіть тих, хто придбати нове житло не може але будинки будуються на луцькій землі.

Оксана ЮТОВЕЦЬ