Забезпечення амунцією українського солдата від А до Я

Український журналіст Майкл Щур опублікував на сторінці в Facebook звіт з зустрічі з представниками Міністерства оборони, під час якої обговорювалися проблемні питання забезпечення українського війська амуніцією.

Публікуємо текст у неповному обсязі. Охочим переглянути його повністю потрібно натиснути тут.

 

“Якби це був текст у журнал чи на якийсь сайт, то я б назвав це крутим словом “лонгрід”. А так – у фейсбуку, це просто капець-який-довгий-пост. Отже. Капець-який-довгий-пост про тил армії.

Все почалось з того, що минулого тижня мені подзвонив Мартин Брест і запропонував мені взяти участь у зустрічі “фейсбук vs служба тилу”.
Ну я такий – а що там буде? А він такий – ну покажуть, що, де, скільки і чому?

А у мене ж повно питань давно є. І про форму, і про речмішки, і про їжу, і про зарплату, яку затримують. Ну короче я такий – я приїду. Ну вони там офіційні телеграми і т. д.

Короче приїхав. Все почалось з намету в службі тилу. Тут зібралися ті, хто служив/служить і щось пише у фейсбук.

14502755_761144210694730_6599413842000096915_n

 

В наметі – буржуйка, столи, лавки, проектор, начальник тилу ЗСУ гененерал-майор Гаврилюк Іван Юрійович і його заступники. Забезпечення майном.

Нам почали розповідати про принципи, хто і за що відповідає при купівлі майна в армії. Короче всьо трохи складно. Але разу з 6-го я зрозумів. А потім зрозумів, що, в принципі, не так і складно.

Короче, якщо грубо, то служба тилу каже “нам треба штани зелені великі 20 шт.”, а потім Департамент держзакупівель проводить тендер і купує. А тим часом Центр розвитку за супроводження матеріального забезпечення ЗСУ слідкує за тим, щоб те, що купують, відповідало нормам і стандартам (про те, що стандарти застарілі/відсутні/хитропрописаніпідоднуфірму і як з цим борються – нижче).

 

14463217_761144207361397_6619074003030837653_n

 

Ну короче найбільше джерело проблем в тому, що армії на матзабезпечення (форма, амуніція і т. д.) треба 10 млрд, а дали їй 1,5 млрд. І сказали – більше нема – викручуйтесь.

А викручуються як? Ну, наприклад. Треба зимова форма. Дорогий комплект з супер-пошивом, хорошою тканиною коштує 5 тис грн. Якщо купити таку форму, то солдати скажуть “вау! Яка в нас крута форма! Яка в нас крута армія!” Але так скаже, половина солдатів, бо інша половина буде без форми взагалі. От і довидиться брати вдвічі дешевшу, без “захоплених відгуків”, зате – на всіх вистачить.

Потім у тому наметі почалась година заритань до служби тилу. А хлопці ж більшість з передка приїхали. І проблеми на передку, як виявилось є. Ну от я зара пару питань і відповіднй дам, щоб цей текст може став ще комусь у нагоді при спілкуванні зі своїми локальними тиловиками. Але дам тезово, бо цей лонгрід вже такий long виходить, що я не впевнений чи хтось його read.

 

1

Отже питання:
Списання форми. Якщо форма зносилась/згоріла/порвалась, а більше форми мені не положено. Як бути?
Відповідь (тут і далі – відповіді або товариша генерала, або його заступників):
Строки носіння форми невстановлені (є наказ #232 від 29.04.16 р). Якщо форма знищена – можна міняти.
Порядок заміни – на фото.
 2
Питання: Заправка волонтерських машин/генераторів – кажуть їх можна заправляти армійським пальним і на це є гроші.
Відповідь: правильно. Якщо машина/генератор поставлена на облік, то заправляє армія. Пальне є. Я щодня отримую звіти.
І в цей момент той, хто ставив питання ледь не знепритомнів. Бо його тиловик у частині сказав, що пального на його “офіційно поставлену на облік волонтерську машину” немає. І тому він має їхати на зустріч з головним тиловиком за свої гроші. Оце я називаю “вляпався”. Бо головний тиловик сказав “а за документами у вашій частині ваш тиловик на днях отримав шось там чуть не 600-літрову бочку пального.
Ну короче я думаю того тиловика “розіпнуть”. Або свої тиловики, або свої солдати.

 

Зимова форма.

Зимова форма буде. При хорошому перебігу подій – новим контрактникам видалуть нову зимову форму. При поганому – видадуть старий зразок. Але ніхто без форми не залишиться. Форма є.

Ростовка (як це буде українською? Бо ще мені почнуть стукати в двері з “Ітакпоймут”):

Питання: Неспівпадіння бірки і реального розміру на формі.

Відповідь: Такої проблеми нема.

Тут всі посміялися. Але зійшлися на тому, що тил і не має контролювати це. Функції тилу – прийняв-видав. А от за якістю має слідкувати “центр супроводу і забезпечення” (ну туди нас пізніше завезли).

Питання: на складах нема необхідних розмірів форми.

Відповідь: форму на склади частин ми відправляємо відповідно до замовлення по ростовці (знову це слово!) вашого тиловика. Ідеальний варіант – переведення всього в електронну базу. Але впровадження дорого коштує. У 79-та бригаді був Експеримент – переведення всіх даних по розмірах в електронний вигляд. У кожного солдата – картка з даними, база даних з усіма розмірами.

Експеримент вмер. Не НАТО виділила грошей. Ціна для армії введення цього всього в тил десь $72 млн.

Кадровий голод.

6-7 років кадрових військових по спеціальності тилу не готували взагалі. Проблеми, які є – наслідок цієї проблеми також.

Питання: Тканина. Чому нема британки? Чому в нас не така хороша тканина?

Відповідь: Ми організували тендер. Поставили ціну, якість. І ніхто не знолосився поставити таку дорогу тканину (одна з версій чому – також нижче).

Собівартість пошиву костюм з дорогої тканини – 3000 грн, а такий, як ми носимо – собівартість – 700 грн.

Канцелярія

Забезпечення канцелярією.

Питання: немає ручок, паперу, принтери не заправляють, немає зошитів, журналів, скотча і т. д.

Відповідь: подавайте заявки в штаб частини. Все видадуть

Питання: Заявки на канцелярію просто не приймають. Це у більшості так. І або прямо посилають на три буеви, або непрямо, але туди ж.

Відповідь: [тиша]

2
Питна вода на “0”:
Норми:
3л на кожного в період 1.06 – 31.08
1,5 л на кожного цілий рік.
Фірми, які харчують/поять армію по територіях:
Харчування:
Якщо солдати напишуть заяву, щоб їм давали сирими продуктами і готують самі – всі задоволені. Всього вистачає. Як тільки з’являється фірма – з’являється дефіцит окремих продуктів.
4 млрд грн – це сума харчування в рік по армії. Ці гроші між собою ділять 4-ри фірми.
Бірюков: (цитата не дослівна) як тільки ми намагаємось ввести зміни в харчуванні, з’являються депутатські запити, які блокують зміни. Серед авторів депутатських запитів: Тетяна Чорновол і Надія Савченко.
14469564_761144274028057_3015614036199964651_n
Амуніція. Це плакат, який показує, що має бути в кожного солдата. Це фулкомплект. Там є все. Поки у нас (в армії) гроші є тільки на дещо. Найнеобхідніше. Як тільки буде більше грошей, у солдата будуть з’являтися нові речі.
1
А це нас вже привезли в Центр розвитку та супроводження матеріального забезпечення. Це нова структура. Керує нею полковник Марченко.
Їхня функція – написати технічні умови для всього, що купує ЗСУ, а потім проконтролювати, щоб те, що ЗСУ продали, відповідало цим умовам.
Цей центр тільки починає працювати. Фактично він буде працювати замість старих т. зв. “воєнпредів” на підприємствах. І центр тепер буде відповідати за якість форми.

 

З 1.10 з кожної партії форми, яка приїде від виробника, будуть брати зразки (робиться виїмка) на дослідження. Лабораторії – будь-яка незалежна сертифікована лабораторія.

Угода тристороння – МО, лабораторія, виробник.

1
Правда проблема с то у, що майже всі стандарти або старі, або прописані під якусь фірму. Тому їх потроху змінюють.
Про стандарти на форму.
“Гелетейка” – у технічних умовах на ту іорму – 4 сторінки тексту про зовнішній вигляд форми. Просто загальні вирази – кишені там, замок – там і т. д.
Нова польова форма – це 68 сторінок тексту з вимогами до всього – від липучок до зіперів і швів.
+28 ст. вимог до тканини. Тепер МО може проконтролювати все – від нитки до тканини.

По цих вимогах може прийти будь-хто.

Але є і трохи зради. Прикол в тому, що департамент держзакупівель (це вища структура) тендер проводить за місяць до граничного терміну і всі маленькі виробники, які і роблять конкуренцію, відпадають, і лишаються тільки великі виробники. Не те, щоб це надто погано. Але це тупо консервує стан речей на одному рівні.
1
Схема появи нового продукту для ЗСУ.
1. Технічне завдання
2. Дослідний зразок. Тести в лабораторіях.
3. Проект ТУ. Дослідна партія.
4. Військові випробування.
5. Затвердження ТУ. (Якщо всьо ок).

І цей виріб, якщо все ок, він весь час іде з документами на замовлення. На документах – всі підписи тих, хто затвердив.

1
Це нові берці. Є з глянцевою поверхнею, а є з матовою. Вони підуть на війська цієї зими. Зараз їх шиють. 100000 пар. В жовтні поставка. В грудні – на війська.
1
Нова зимова форма. З нового +1 шар. Термуха, фліс, куртка (замість теперішньої зеленої буде піксельна) і зовнішня куртка. Правда я тільки зараз зрозумів, що тут немає кітеля. Тому не можу сказати – чи його просто на манекені немає, чи його не буде взагалі. Штани у новій формі будуть старими. На нові не вистачило грошей цього разу.
1
Ідеальний зразок зимового одягу. Його не затвердили – надто дорогий у виробництві – 5000 грн. Але всі випробування пройшов. Зі стандартами – все ок. Був на випробуванні в морській піхоті.
1
А це тканина штанів. На вигляд і дотик – схоже на тканину штанів для сновборду. Тільки трохи міцніша.
1
А ось це – моя найбільша радість. Бо це символ. Це новий речмішок. Він прийде на заміну старого ще радянського часів 2- світової. Ці сумки вже закуповують і нові кортрактники отримають такі.

А це – на столі новий сухпай. Це розпладка по дню. Посилений сухпай – це для тих, хто в АТО. Там є сухофрукти, шоколад, жвачки, м’ясо і розігрівач. Строк придатності – рік. Їсти такий сухпай можна 21 день підряд – підтвердили в лабораторії. Що починається потім – не вкурсі. На думку одразу спадає почати жартувати про те, “а що буде після 21-го дня” і т. д. Але я не буду. Думаю в коментарях знайдуться охочі.

А це борщ з сухпаю. Просто відриваєш в пакетику край і виливаєш в тарілку. Або не виливаєш. Їсти можна з пакета. Ще є овочеве рагу. Вага всього сухпаю 2 кг.

По ціні – 110 грн (підсилений 170)

Теперішній сухпай 112 грн.

Бюджетники обмежили ціну сухпаю в 100 грн.

Тому ті, хто затверджували були дуже обмежені в складі.

Є галети (не такі, як колись кам’яні) плюс є сухарики несолені.

Упаковка не горить.

Щоб цей сухпай з’явився, треба ще один підпис – підпис міністра фінансів. Поки що тільки так. Бо досі норму продовольчого забезпечення по сухпаю регулює постанова кабміну Януковича. Сухпай один для всіх – для міліції, армії, і т. д. А це якось дивно, як на мене.

А це старий сухпай (останнє фото). Консерви, галети, тушонка і т. д. Новий пакет по об’єму десь такий же. Але розподіляти в рюкзаку пакети легше ніж банки.

Наш новий бронік. Не те старе страшидло, яке ненавидять всі солдати. А нова, компактна плитоносочка. До речі нарешті я зрозумів, чому це старе страшидло таке велике і власне срашидло. Бо досі діє старий стандарт захисту 50 квадратних дм. Такий стандарт. Якщо хтось купить для солдата бронь меншу за площею – підсудна справа. Щоб замість страшидла була зручна плитоноска – треба міняти стандарти.

Петелька справа згори – швидкий скид. Кераміка ізраільська.

 

1

 

А це каска, яку зараз випробовують. Дослідний зразок. Дірочка – це від кулі випущеної з АПСа.

 

1

 

Оця каска випробування не пройшла. Щоб продемонструвати, тов. майор несподівано вдарив нею по столу. Ну як несподівано. Уявіть, що ви прийшли на офіційний круглий стіл, витягаєте ручку і блокнот і тут один зі спікерів за метр від вас з усієї сили б’є каскою по столу так, що каска аж прогинається трохи. Ну от. Несподівано короче вдарив він. Про що це я?.. а! Каска випробування не пройшла.

 

1

 

А оця пройшла. Я так розумію, що тепер її будуть випускати. І до неї ще буде комплект подушечок.

 

1

 

А це українські окуляри. Вони будуть скоро їхати у Великобританію в лабораторію на досліди. Здається все. Короче до чого я це все вежу. Не впадайте у паніку. Зрада є, але крім неї є і перемоги.

 

Джерело: сторінка Майкла Щура у Facebook