Житло, земля, пільги: у мерії Луцька кажуть, що знають як допомагати атошникам

У Луцьку міській раді відбулася зустріч влади з представниками волонтерських об’єднань та організацій атошників, під час якої обговорювали розширення стенду Героям Небесної Сотні та загиблим у війні з Росією, пільг для родин учасників АТО, забезпечення атошників землею та житлом.

Першим учасники зустрічі обговорили питання розширення фотостенду, – повідомили у прес-службі міськради.

Міський голова Микола Романюк зазначив, що раніше на ньому поруч з Героями Небесної Сотні ставили фотографії військовослужбовців, які загинули під час виконання завдань у зоні антитерористичної операції, з Луцька та Луцького району. Пізніше біля фотостенду почали розміщувати портрети військовослужбовців з інших населених пунктів Волині, тому оновлений фотостенд включатиме у себе фотографії Героїв Небесної Сотні та волинян, які загинули під час проведення АТО.

Також Микола Романюк наголосив, що допомогу у цьому питанні надає й голова облдержадміністрації Володимир Гунчик, який дав вказівку керівникам районних державних адміністрацій надати погоджені з родинами загиблих фотографії військовослужбовців, які розмістять на оновленому фотостенді. Зазначив, що усі роботи планують виконати до 14 жовтня. За його словами, у цей день організують ряд заходів із вшанування пам’яті загиблих військовослужбовців, які захищали територіальну цілісність України.

 

Під час засідання обговорили й питання звернення до керівників держави щодо надання пільг родинам загиблих учасників АТО, а саме, безкоштовного проїзду у громадському транспорті. Депутат міської ради Майя Шостак повідомила, що напрацьовано проект звернення до Кабміну та парламенту щодо надання пільг цій категорії громадян. За її словами, це питання важливе і повинно бути вирішене на загальнодержавному рівні, а не в окремих областях, чи містах. Вона наголосила, що відповідний проект рішення внесуть в порядок денний на найближчу сесію міськради, яка відбудеться 28 вересня.

 

З питання введення мораторію на виділення земельних ділянок та здавання в оренду земельних ділянок до закінчення інвентаризації землі у Луцьку, окрім земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва сім’ям загиблих учасників АТО начальник управління земельних ресурсів Сергій Шабала зауважив, що введення мораторію не регламентоване чинним законодавством. Він зазначив, що у Луцьку земельні ділянки виділяються родинам загиблих учасників АТО. Надійшло 27 заяв. Нині ведеться пошук ще двох земельних ділянок, адже 25 уже запропоновано заявникам і триває процес розроблення та виготовлення необхідної документації.

Сергій Шабала повідомив, що депутати міської ради приймають позитивні рішення лише по тих земельних ділянках, де є право власності на майно, яке розміщене на ній.

Міський голова Микола Романюк наголосив, що згідно даних Луцького об’єднаного міського військового комісаріату, у нашому місті зареєстровано 686 учасників бойових дій, які демобілізувались. У цю цифру не враховані службовці Національної гвардії України, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України та інших спеціальних підрозділів, які виконували завдання у зоні АТО.

З 2014 року до 29 серпня 2016 року через Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку надійшло 1099 звернень громадян про виділення земельних ділянок учасникам бойових дій. У їх числі є й повторні звернення.

Згідно з інформацією Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, на сьогоднішній день лучани – учасники бойових дій та родини загиблих учасників АТО отримали 675 земельних ділянок. Найбільше їх виділено на території Луцького, Ківерцівського та Шацького районів.

Нині, зазначає міський голова, вивчається питання виділення земельних ділянок учасникам бойових дій на території Рокинівської селищної ради (180 ділянок) та Баївської сільської ради (270 ділянок).

 

Цікавило учасників зустрічі й питання виконання Комплексної програми підтримки військовослужбовців, призваних на військову службу по мобілізації, членів їх сімей, а також сімей загиблих (померлих військовослужбовців — лучан)”. З цього питання інформацію надала директор департаменту соціальної політики Тетяна Книш. Вона наголосила, що проводиться постійна робота з цією категорією громадян. Так, у 2015 році 637 осіб звернулися щодо надання пільг в оплаті за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій. У 2016 році цим правом користується 671 особа.

Також надається матеріальна допомога на лікування та соціально-побутові потреби. Її у 2014 році отримали 758 осіб, 2015 — 682, за 8 місяців 2016 — 108. На це було спрямовано більше одного мільйона гривень.

Крім того, Тетяна Книш розповіла, що у 2015 році путівками для лікування та оздоровлення було забезпечено 26 учасників бойових дій, а за 8 місяців 2016 року – 11 учасників бойових дій та двоє членів сімей загиблих учасників АТО.

Надаються й послуги з соціальної та професійної адаптації учасників АТО. Так, вони мають можливість отримати водійські посвідчення категорії “В”. Пройти відповідне навчання та отримати документ у 2015 році зголосилося 20 осіб, а у 2016 уже – 19.

Також спільно з меценатами проводяться різноманітні благодійні акції, надається шкільне приладдя, продуктові набори тощо.

 

Піднімалось питання й створення патріотично-виховної зони “Волинь-земля Героїв” у парку культури і відпочинку імені Лесі Українки. Міський голова Микола Романюк зазначив, що підтримує таку ініціативу громадськості. Нині приймаються пропозиції до концепції розвитку парку, а тому закликав подавати власні бачення. За його словами, вони вивчатимуться та враховуватимуться у загальному баченні напрямків розвитку центральної зеленої зони міста.

 

Під час зустрічі презентували проект Програми забезпечення житлом на умовах співфінансування учасників бойових дій, інвалідів війни, які були призвані на військову службу по мобілізації для участі в проведенні антитерористичної операції,а також членів сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти військовослужбовців зазначених категорій на 2017-2019 роки.

Романюк наголосив, що ця програма є однією з можливостей забезпеченням житлом учасників бойових дій. Він зауважив, що ініціатором її розроблення є ГО “Волинська спілка ветеранів антитерористичної операції”. Тож родини загиблих учасників АТО міська рада та держава намагатимуться забезпечити житлом безкоштовно. За словами Миколи Романюка, уже п’ять квартир надано. Також отримав житло один з учасників АТО, який має І групу інвалідності.

Детальніше про суть програми присутніх поінформував директор департаменту економічної політики Олександр Озінович. Він зазначив, що документ розрахований на три роки. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для її реалізації, становить 96 млн грн. З цієї суми кошти міського бюджету становлять 24 млн грн (у 2017 році – 8 млн грн, 2018 — 8 млн грн, 2019 — 8 млн грн). За його словами, інші 72 млн грн — це кошти з інших джерел, які не заборонені законодавством. Представники міської влади планують звернутися до депутатів Волинської обласної ради, аби вони передбачили також кошти на реалізацію цієї програми, а також залучити представників будівельних організацій, підприємців тощо.

Олександр Озінович розповів, що із загальної суми вартості квартири заплановано, що 25 % фінансуватиме міський бюджет, 25 % – кошти з інших джерел (кошти обласного бюджету, приватних підприємств, будівельних організацій тощо) і 50 % – кошти учасника програми. Також він додав, що станом на 1 вересня 2016 року у виконавчому комітеті міської ради на квартирному обліку перебуває 193 сімей учасників бойових дій, які приймають (приймали) участь в антитерористичній операції (надалі – АТО), 16 військовослужбовців-учасників АТО, які мають статус ветерана війни – інваліда війни та 8 членів сімей загиблих військовослужбовців учасників АТО. Загальна площа квартири для учасника програми не повинна перевищувати 50 м2. Якщо громадянин відповідної категорії виявив бажання у придбанні житла більших розмірів, обсяг квадратних метрів, що перевищує 50 м2 фінансується за власний рахунок учасника Програми з врахуванням повної ринкової вартості житла.

Він при цьому наголосив, що нині середня вартість квартири площею 50 м2 у Луцьку становить орієнтовно 510 тисяч гривень.

У зазначеній програмі беруть участь учасники бойових дій, інваліди війни, які були призвані на військову службу по мобілізації для участі в проведенні антитерористичної операції, члени сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти військовослужбовців тільки за умови перебування на квартирному обліку в м. Луцьку.

Міський голова Микола Романюк наголосив, що якщо все вдасться, то у рік можна забезпечувати 60 родин житлом. Він зазначив, що проект Програми забезпеченням житлом на умовах співфінансування учасників бойових дій, інвалідів війни, які були призвані на військову службу по мобілізації для участі в проведенні антитерористичної операції, а також членів сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти військовослужбовців зазначених категорій на 2017-2019 роки буде внесено на сесію міської ради, яка відбудеться у жовтні 2016 року. До цього часу, за його словами, буде тривати її обговорення і можна подавати свої пропозиції.

 

На завершення зустрічі Микола Романюк зазначив, що міська влада готова розглядати і підтримувати хороші та раціональні пропозиції громадськості щодо вирішення різного роду проблемних питань учасників бойових дій, зокрема, такі як надійшли від ГО “Волинська спілка ветеранів антитерористичної операції”.