Волинь: Активіст дізнався, кому дісталося обладнання для виборів

Обладнання кількістю понад 1000 одиниць, яке купували на вибори в 2012 році, передали райдержадміністраціям та містам обласного значення.

Про це в блозі на Громадському.Волинь пише активіст Михайло Шелеп.

Публікуємо його допис без змін і правок:

 

Пам’ятаєте, як у 2012 році під час парламентських виборів влада потратила майже мільярд гривень для організації відеоспостереження на виборчих дільницях? Так от, вирішив я перевірити куди поділось це обладнання.

Як писали тоді журналісти, цю відверто корупційну схему із закупівлі обладнання для відеоспостереження пролобіював тодішній народний депутат від Партії регіонів Владислав Забарський. Для цього навіть спеціальні закони приймали. Вже тоді експерти в сфері виборів стверджували що це є чистої води афера, і ніякої користі для публічності виборчого процесу вона не принесе (див. коментар ОПОРИ).

Так і сталось. Самі програмно-апаратні комплекси та обладнання системи відеоспостереження, відеозапису і трансляції зображення, хоч і були встановленні на виборчих дільницях, але працювали з перебоями і ніяким чином ці відеозаписи ніким і ніде не використовувались. А після виборчої кампанії все це обладнання майже цілих два роки лежало без діла.

Лише у липні 2014 року Центральна виборча комісія прийняла постанову згідно якої ці програмно-апаратні комплекси було передано до сфери управління обласних державних адміністрацій (див.постанову ЦВК).

Волинська обласна державна адміністрація отримала 1029 таких програмно-апаратних комплексів. А далі що?

У відповіді на мій запит, Волинська ОДА відповіла, що це обладнання в подальшому було передано на баланс райдержадміністрацій (765 комплексів) та відповідальне тимчасове зберігання виконкомам міст обласного значення (141) і структурним підрозділам облдержадміністрації (56). Всього 962 штуки! Також в ОДА мені відповіли, що списування цих ПАК як непридатних для користування не проводилось. Тобто все обладнання було в робочому стані.vidpovid zapyt

Більш детальної інформації мені не надали, тому довелось самому шукати на сайті ОДА.

 

  • rozporiad ODA
  • rozporiad ODA 2
  • dodatok 4 rozporiad
  • dodatok 2 rozporiad
  • dodatok 1 rozporiad

Отож, згідно розпорядження голови Волинської облдержадміністрації Володимира Гунчика (№ 352 від 15.09.2014) це обладнання було передано в райони та міста. Щоправда цифри надані у відповіді на запит та зазначені у тексті розпорядження різняться.

Так, районним держадміністраціям передали 903 програмно-апаратні комплекси та обладнання системи відеоспостереження, відеозапису і трансляції зображення (перелік у додатку 1 до розпорядження).

Натомість ще 278 таких ПАКів було передано на тимчасове зберігання РДА та міськвиконкомам з метою сприяння у належному проведенні позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року. (перелік у додатку 2 до розпорядження).

Ще 217 програмно-апаратних комплексів нібито передали з державної у комунальну власність, а саме Луцькій райраді та містам обласного значення. (перелік у додатку 4 до розпорядження).

Всього виходить 1398 штук!!! Мабуть крім виборчих камер і ноутбуків Волинська ОДА роздала інше своє обладнання. Разом з тим, у розпорядженні нема жодного слова про структурні підрозділи ОДА. Тож буду питати додатково.

Що цікавого є у цьому розпорядженні так це цілі, на які передавалось обладнання. Так голові Любешівської райдержадміністрації (Кух О.І.) доручалось організувати надання місцевим радам базового рівня району веб-камер, які входять до складу обладнання, з метою впровадження пілотного проекту відеоконференцзв’язку із цими радами.

Я так розумію що зараз ці веб-камери є у кожній сільраді району. При нагоді, є тема для активістів та журналістів з Любешівщини це перевірити.

IMG_7626

А ще цікаво дізнатися, що це за такий «пілотний проект з телемедицини» на реалізацію якого передали ці ПАКи Луцькій районні раді та Виконкому Ковельської міської ради. Теж хороша тема для нових запитів.

Ну і з відповіді на запит я так і не дізнався, як саме використовується це обладнання у районах. Тому тут теж можна розвивати тему.

Цікавлюсь цим питання тому, що кошти на це чудо техніки були потрачені чималі. Нагадаю, що у 2012 році вартість одного такого програмно-апаратного комплексу становила 6 086 грн. Всього з державного бюджету на ці цілі було потрачено 955,3 млн грн. І хоча у 2013 році Рахункова палата України визнала систему відеоспостереження на виборах неефективною, ніхто за це жодної відповідальності не поніс.