Як атошники з Волині пікетували Генпрокуратуру

У четвер, 8 вересня, під стінами Генеральної прокуратури України, відбулась акція щодо судимості учасників бойових дій, котрі повернулися з АТО.

Учасники акції вимагали притягнути до відповідальності причетних до трагедії в Іловайську. До Генеральної прокуратури України активісти поставили вимоги:

  1. Передати справу по розслідуванню Іловайської трагедії до суду. Припинити штучне затягування розгляду справи та оприлюднювати матеріали і висновки експертів.
  2. Звільнити Матіоса з посади Головного військового прокурора України, у зв’язку з невиконанням своїх прямих обов’язків.

Також, активісти вимагають відповіді на поставлені питання, які стосуються “іловайського котла”:

  1. Чому 23 серпня 2014 року доповідь керівника сектора «Д» Петра Литвина в штабі АТО про виявлення колон російської бронетехніки була проігнорована?
  2. Чому 23 серпня 2014 року Міністр оборони Валерій Гелетей та Начальник Генштабу Віктор Муженко, дізнавшись від генерала Петра Литвина про вторгнення, не віддали наказ про відведення військ?
  3. Чому після того, як Віктору Назаровута Віктору Муженку стало відомо про виявлення на трасі Амросіївка-Кутейникове бронетехніки армії РФ, не було жодної реакції на російське вторгнення?
  4. Чому зі складу сектору «Д», в якому не вистачало людей, в оперативне підпорядкування сектору «Б» була переведена батальйоно-тактична група 28-ї окремої механізованої бригади?
  5. Чому з 24 по 28 серпня командири, які знаходились в Іловайську, не давали команду на вихід?
  6. Хто вів переговори з російською стороною про «зелений коридор»?
  7. Коли військове керівництво країни припинить брехати про події в Іловайську? Коли справа буде передана до суду? Коли припиниться розповсюдження фейків в інформаційному просторі

 

До заходу приєдналися активісти з Луцька та волинські бійці 51-ї бригади, котрі виконуючі бойове завдання потрапили в полон до терористів. Проте після їх повернення військова прокуратура висунула їм звинувачення.

На акції була група адвокатів, котрі захищають бійців на суді. Вони розповіли про те, що пережили вояки.

«Коли хлопці були повернуті Російською Федерацією на Україну за актом приймання-передачі іноземними громадянами, вони потрапили до служби військового правопорядку. Проте перебуваючи на території РФ, наших трьох хлопців терористи возили по Ростовській області і пропонували продати як рабів. Бійці в той час не розгубились і при нагоді дивились і запам’ятовували, які сили Російської Федерації групуються на російському кордоні, яке це угрупування, яка їх кількість, яке озброєння вони мають. І коли наші хлопці повернулися в Україну, все що вони побачили та запам’ятали намагалися донести на першому допиті до групі прокурорів, які спочатку опитували їх як свідків, а потім вже як звинувачених», – розповіла під час акції адвокат Олена Яркіна.

Спогадами поділився боєць 51-ї бригади, котрий зараз підсудний, Юрій Шиць.

«Ми попали в полон 25 липня, 2014. Зараз нам аргументують, що ми не виконали бойовий наказ. І на останньому судовому засіданні конкретизували тим, що не виконання бойового наказу в точки 308 в трьох кілометрах від Амросіївкі. Ми попали в полон – висота 214. На самому судовому засіданні ми на google maps провірили відстань – це 116 км і це по прямій лінії а не по дорозі», – розповів він.

«Дуже прикро, що нема людей, котрі виходили із Зваренського котла. Бо там десь 8-10 серпня, коли сепаратисти дали «зелений коридор»,  наших хлопців розстрілювали на пряму. Тоді було менше жертв бо вони виходили трьома колонами – бійці відразу зорієнтувались і не повірили в «зелений коридор». Я вважаю, що наші командири вже до Іловайської трагедії не зробили ніяких висновків. А це дуже великий злочин», – додав боєць

Окрім поставлених вимог до ГПУ, активісти, бійці 51-ї бригади, котрі зараз підсудні, та їхні адвокати зустрілись з омбудсманом Валерією Лутковською – правозахисницею  на державній службі, яку парламент уповноважив здійснювати контроль за додержанням прав і свобод людини. Чиновниця вислухала і адвокатів, і бійців, котрі розповіли їй про перебування на сході країни.

«Ми виїхали в перший вечір, там були вже вириті  ямі під техніку.  Сказали заїжджати туда. Комбат сказав, що заїжджаємо на одну ніч щоб переночувати, зранку поїдемо коли прибуде супровід щоб нас вивести. Ми стояли і чекали 10 днів його. Над нами літав безпілотник. В нас не було нічого з медичної допомоги, також не було ніякої їжі та води. Ми навіть не мали якоїсь ємкості для тримання води», – розповів боєць Петро Шпилюк.

Під час зустрічі з Валерією Лутковською адвокати та бійці розповіли про те, що вояків притягують до судової відповідальності – «Складається враження, що хтось обрав бійців 51-ї бригади «козлами відпущення», – прокоментувала адвокат Яркіна.

Омбудсман поросили групу адвокатів надіслати їй матеріали по справах, доказову базу, аби можна було звернутись до Генерального прокурора України та відкрити кримінальну справу по недотриманню прав бійців.