Перші на Волині: як у Маневичах футбол рятують

Нинішні футбольні функціонери пов’язують кризу у вітчизняному футболі з війною, економічними негараздами, відтоком легіонерів, дефіцитом тренерських кадрів та ще тьмою причин. Однак у корінь проблеми дивляться лише одиниці.

А це – відсутність регулярних першостей районного масштабу серед дітей шкільного віку. І якби не комерційні турніри та окремі меценати, то діти в кращому разі нічого крім тренувань не бачили б.

У це годі повірити, однак поки що у Волинській області школярі грають тільки за склади дублерів колективів, що беруть участь в першості краю. Добре, що цього сезону заявилося аж 20 команд, а минулого ж було всього 9 (з другого кола – 10). А дитячих чемпіонатів району як таких просто не існує! Одноденні з’їзди-змагання, що їх проводять відділи освіти, до уваги не беремо, адже то не є повноцінний чемпіонат.

Але в Маневицькому районі вирішили таки зламати стереотипи та започаткувати регулярну сезонку з виїзними та домашніми іграми. Автором такої ідеї є голова Маневицької районної федерації футболу, керманич районного «Колоса» Михайло Бонгар.

  • Така думка в мене визріла ще 4-5 років тому, але тодішній керманич районного футболу та відділу освіти всіляко перешкоджав цьому, – пригадує Михайло Юлійович. – Я почав працювати, як кажуть, на місцях, хоча зрушити справу не зміг. І тільки в лютому цього року на позачерговій конференції мене було обрано головою районної федерації футболу. Нам із моїм заступником Василем Шавуком вдалося «очистити» організацію та почати потихеньку впроваджувати новації. Бо ж саме діти – то є прогрес та майбутнє нашого футболу.

Тож першою ластівкою у цьому напрямку став турнір на 9 травня між хлопчаками 1999-2002 років народження. Зголосилося чотири дитячі команди. Ці змагання стали потужним каталізатором для подальшого проведення Кубка Маневиччини серед юнаків. У тому матчі Оконськ мінімально обіграв Гораймівку (1:0).

І якщо первісно Михайло Бонгар планував запустити чемпіонат серед хлопців з 2017 року, то два турніри довели, що затягувати немає сенсу. Тож рішення з’явилося саме собою – провести одноколовий чемпіонат. Заявилася доволі пристойна як для району кількість команд – вісім: Старий Чорторийськ, Оконськ, Прилісне, Городок, Троянівка, Маневичі, Колки й Гораймівка.

  • Влітку в дорослих командах традиційний дефіцит гравців, – провадить далі голова Маневицької районної федерації футболу. – Тому що хтось їде на сезонні заробітки, в когось вистачає домашніх сільськогосподарських клопотів, треті одружуються і зосереджуються на сім’ї. Однак у кожному колективі є 2-3 юнаки, яких випускають на останні 15-20 хвилин гри. Проте, на мою думку, цього мало, а от повноцінний матч дає неоціненну практику та підтягує фізичні кондиції.

Отак у розпалі зараз і проводиться дитяча першість спільно з відділом освіти, нинішній очільник якого Микола Давидюк футбольну ідею радо підтримав. Грають хлопчаки 2 тайми по 30 хвилин, на кожного гравця заведено картки-паспорти футболіста, тож усе по-дорослому.

Однак, що найголовніше – на юнацькі матчі ходять уболівальники! Кожному ж цікаво як зіграє його син чи сусідське чадо проти чужого села.Тому, спостерігаючи за роботою активних людей Маневицького району, хочеться сподіватися на два моменти: а) цей чемпіонат житиме довгі-довгі роки та подарує не одного чемпіона області; б) таке ж впровадження зроблять більшість районів Волині.

Микола КОРЕЦЬКИЙ, спеціально для ВАР