На Волині злива понищила школу

У селі Лище під Луцьком, дощ затопив місцеву школу, в якій саме перекривали дах.

Вода зіпсувала більшість класів та кабінетів – в тому числі і з новісіньким ремонтом. Зі стін і стелі валиться досі мокра штукатурка, паркет «здувся» і пішов хвилями, волога змарнувала меблі і шкільне приладдя, – повідомляє інтернет-видання «Волинь-24».

Від води постраждали бібліотека, книгосховище, кабінет мистецтва, учительська та коридори. Вчителі бояться вмикати залиті дощем комп’ютери, просушують книги з бібліотеки, сподіваючись врятувати хоча б деякі. Про збитки поки не говорять, хоча усі розуміють: вони мільйонні.

Меблі, книги, мокра оргтехніка – усе в кабінетах досі накрите плівкою. Чекають нового дощу. Адже приміщення школи так і стоїть без даху.

В усій і без того вражаючій історії дивує один факт: розкритою школа стоїть …більше місяця! Навіть після першого «потопу», який стався ще 18 липня, її так ніхто і не накрив.

Заступник директора з навчально-виховної частини лищенської школи Олександр Ткачук розповідає, що навчальний заклад збудували більше 45 років тому. Відтоді у ньому не було жодного капітального ремонту.

Особливою проблемою був дах: плаский, сяк-так латаний, він постійно протікав. Цьогоріч врешті «вибили» гроші на його ремонт, знайшли підрядників, стали ремонтувати.

Саме ремонтників освітяни Лища звинувачують у біді. Дах ремонтують лише п’ятеро робітників, матеріали отримують невчасно – робота йде «як мокре горить».

І це при тому, що будівельники ризикнули зняти всю покрівлю з одного корпусу школи. Стали мурувати армопояс по периметру, на який має опиратися майбутній шатровий дах. Він і утворив стінки своєрідного «басейну» на даху: під час зливи тут зібралось чимало води, яка і потекла всередину.

Селяни стверджують: якби армопояс будували з водовідтоками, масштаби лиха були б меншими. А так тричі під час злив – 18 липня, 18 та 22 серпня – школу топило.

«Певно, нам треба було наполегливіше контролювати будівельників ще після першого «потопу» – каже директорка школи Тетяна Науменко.

Педагоги, батьки і після роботи, і по ночах вичерпували воду, що затоплювала приміщення. Масштаби лиха росли – вода затопила навіть перший поверх.

«В плафонах стояла вода, зі стелі текло, як з душу – ми не знали куди бігти, накривали, рятували все, що могли», – пригадує директорка.

З її слів, з 15 навчальних класів, в більшості з яких нещодавно зробили ремонт, незатопленими залишились лише 3. До того ж від води постраждали бібліотека, книгосховище, кабінет мистецтва, учительська та коридори.

Наразі вчителі не знають, чи постраждали комп’ютери, бо бояться їх вмикати. Постраждало чимало підручників – у школі спишуть книжок на 13 тисяч гривень. Решту роздали дітям – сказали: сушіть.

«Буде по одній книзі на двох. Також є старі, списані підручники, які ще не здали на макулатуру. Діти з розумінням ставляться», – каже Тетяна Науменко.

МІЛЬЙОНА ВИЯВИЛОСЯ ЗАМАЛО

Керівництво школи оббивало пороги владних кабінетів не один рік. Доки могли – підлатувати дах, робили ремонт у кабінетах. Торік за кошти сільськогосподарського підприємства зробили гарний ремонт у кабінеті інформатики, пригадує заступник директора школи Олександр Ткачук.

«Санстанція давала приписи про необхідність ремонту покрівлі. Документи на ремонт даху подали ще в грудні минулого року. Згодом нам відповіли, що з районного бюджету виділять на це гроші», – розповідає зауч.

На початку липня стало відомо: за результатами тендеру дах ремонтуватиме підприємство «Промтехдах».

Дивуються освітяти й тому факту, що згідно з проектом реконструкції даху перекрити повинні були обидва корпуси школи. Саме під цей проект і гроші виділили: 1,1 мільйона гривень.

Однак, зі слів директора школи, підрядник відмовився ремонтувати дах обидвох корпусів. Сказав: грошей вистачить лише на один – навчальний корпус.

ХТО ВИНЕН?

Освітяни: винні ремонтники.

«Будівельники нам обіцяли, що до 25 серпня дах закриють металопрофілем, але досі цього не зробили. Ми вважаємо, що проблеми виникли через їх халатне ставлення. Ремонт даху коштує мільйон і ще десь на таку суму може бути збитків. А спеціалісти нам зараз кажуть, що цього можна було уникнути», – каже директор школи Тетяна Науменко.

Сільський голова: винні освітяни.

Лищенський сільський голова Віталій Шкорупський вважає, що винні у тому, що сталось, працівники школи.

«Бібліотекарці треба було думати і раніше накрити книги клейонкою, щоб потім не розказувати, що дощ винний. Вони шукають винних, а себе не бачать», – наголошує Віталій Шкорупський.

Підрядник: винні освітяни.

Схожої думки дотримується представник підприємства «Промтехдах» Сергій Обертас. Каже: освітян просили не робити ремонт у класах, поки не відремонтують дах.

«Цей дах був жахливий, він протікав років 10. І знаючи, що це школа, що вона повинна відкритись першого вересня, ми за місяць зробили те, що зазвичай робимо за місяці 3-4. Мої люди працюють без вихідних по 14 годин на добу, ходять тільки на обід і спати», – запевняє чоловік.

«Хто ж знав, що буде така сильна злива, при якій за годину випаде місячна норма опадів?», – дивується будівельник.

«Керівництво просто халатно поставилось до всього, а така ситуація була очікувана, ми казали: у вас тече покрівля, ми зробимо все можливе, але ж ви теж будьте обережними», – додає керівник бригади.

Сергій Обертас також запевняє, що з «Промтехдахом» договір підписаний лише на ремонт даху над учбовим корпусом і на початку наступного тижня його вже закриватимуть бляхою.

Керівництво району: винна погода

Голова Луцької РДА Ігор Ярмольський звинувачує в тому, що трапилось, стихійне лихо. Він переконує, що Сергій Обертас – місцевий підприємець, який проживає у Лищі.

«Обертас зробив 80% дахів в Луцьку, він робить все за технологіями, якісно та надійно, будьте певні», – наголошує чиновник.

А от згідно з інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, товариство з обмеженою відповідальністю «Промтехдах» зареєстровано …у Кіровограді і його керівником є Геннадій Петровський.

Хоча голова РДА Ярмольский каже, що йому нічого не відомо про кіровоградське походження «Промтехдаху».

ХТО КОМПЕНСУЄ?

Лищенський сільський голова Віталій Шкорупський запевняє, що поки з будівлею школи нічого не потрібно робити, мовляв нехай все саме сохне. А в подальшому, з його слів, збитки компенсує підрядник.

У цьому ж переконує і Ігор Ярмольский:

«Комісія визначить вартість і підрядник відшкодує збитки за свої гроші. Дійсно є халатність будівельників, але все буде нормально – 1 вересня діти підуть в школу. Будівельник зняв частину людей з інших об’єктів, аби якомога швидше натягнути плівку на даху і не повторити історії».

Під час розмови про кілограми намоклих підручників у шкільній бібліотеці Ігор Ярмольский зауважує: списувати їх не варто. «Висушити – і можна користуватися».