Локачі: у музеї Липинського – шляхетне зібрання

Свій 5-річний ювілей меморіальний музей В’ячеслава Липинського на Волині у відновленому родовому будинку відзначає масштабним святом.

Про це пише Наталія Малімон на шпальтах видання День.

Організатори назвали його «Шляхетним зібранням», адже В’ячеслав Липинський багато писав про українську шляхту і її роль у суспільному житті.

Завідувач музею Віталій Кушнір познайомить присутніх на зустрічі з працею Липинського «Шляхта в Україні», він вважає, що вона буде цікавою для дискусії. В’ячеслав Липинський як людина, народжена в польському середовищі, ідентифікував себе спочатку з польським народом. Але по мірі його навчання в гімназії він почав українізовуватися.

І вже навчаючись у Першій Київській гімназії, висунув ідею, що поляки, які там навчаються, повинні визначитися за територіальним принципом як українські діячі і служити ідеї відродження українського народу – на тих землях, які поляки вважали своїми. Шляхта не повинна робитися народом, а мусить підносити його культурний рівень. Важливо також, що він не змушував шляхту відмовлятись від культурних здобутків польської нації. Але закликав вивчати українську мову, культуру, літературу і потім на такий самий рівень підносити народ.

Меморіальний музей Липинського постав з руїн родового дому Липинських. Нині він є одним із кращих волинських музеїв, проводячи багато цікавих заходів, його не минають відвідувачі, хоча заради цього мають їхати у село за Луцьком.

Ось і в день ювілею відбудеться також огляд стаціонарної виставки та виставки «Цей шляхетний світ мережива» (роботи місцевих майстринь), презентація виставки живопису Ореста Хмельовського «Моя Волинь, мої Карпати», виступ скрипальки з Києва Іванни Ворошилюк. Присутнім розкажуть, як же створювався музей великого Українця, у парковій зоні музею (колишній парк Липинських) презентують дитячий майданчик. Музей Липинського у Затурцях був одним із перших, віртуальну екскурсію у якому презентували на сайті «Україна Incognita».