Зростання курсу долара: що радять волинські бізнесмени

Зростання курсу валют в Україні, яке спостерігалося від середини минулого тижня, нагадало волинянам про ті тривожні дні, коли через різкі скачки курсу їхні доходи втрачали у “вазі”. Однак на відміну від схожого періоду 2014 року люди не поспішають панікувати, бігти до обмінників та купувати валюту. Та й в соціальних мережах великих обговорень чи дискусій нема.

Схоже українців загартували попередні кризи і вони навчилися зберігати спокій та бути готовими до будь-яких несподіванок. Власне про це у коментарях ВАР говорили волинські бізнесмени, яких ми запитали:

 

1. З чим на Вашу думку пов’язане серпневе зростання курсу валют?

2. Які у Вас будуть поради для бізнесменів та населення?

 

Директор компанії "Інвестор" Андрій Разумовський

Директор компанії “Інвестор” Андрій Разумовський

Такі коливання курсу спостерігаються щороку. Люди повертаються з відпусток, зростає економічна активність. Це не проблема і не критично. Тим більше після скачка курсу долара з 8-и до 25-и наш народ такими незначними змінами не злякаєш. До того ж треба звернути увагу, що в державному бюджеті закладений курс майже 27 гривень за долар.

Всім рекомендую зберігати спокій і не починати паніку. Якщо ж людина хоче зберегти свої кошти, то, на мою думку, на сьогодні найкращий спосіб – це купівля нерухомості.

 

Віталій Бобир

Директор хлібопекарського підприємства «Захіторгхліб» Віталій Бобир

Ситуація з підвищенням курсу долару наприкінці літа є стандартною, і вона була присутня завжди, просто з втратою контролю над східними регіонами України та початком війни, ми втратили велику долю експорту (метал, вугілля), внаслідок чого приток валюти та інвестицій катастрофічно знизився, що відобразилось на позиціях гривні. І тому саме з того моменту всі українці почали дуже ретельно стежити за курсом валюти.

Відносно сьогоднішньої ситуації – то також нічого нового. Курс стабілізувався з закінченням опалювального сезону, який незабаром стартує, тому ключовий покупець валюти – “Нафтогаз України” – знову повертається на валютне поле і починає скуповувати валюту. Є попит – тримайте пропозицію.

Також гасіння іноземних кредитів та відсотків зазвичай також припадає на четвертий сезон, тому бізнес починає скуповувати валюту і ці всі чинники в сумі дають результат, який маємо. Крім того черговий виток агресії на Донбасі, загострення політичної кризи, затримка траншу від МВФ можуть ще більше обвалити гривню. Я гадаю курс 28-30 грн. за долар дуже реальний.

Що можу порадити українцям? Питання недвозначне і непросте. Головне не панікувати, бо будь-яку паніку наші спекулянти можуть загострити в рази в свою користь для заробітку. Як приклад можна пригадати 2014 рік коли валюти не було і її продавали по 35-40 грн. а купували не більше 22 грн.

Хто має валюту нехай використовує з розумом, або прибереже на чорний день, або очікує вищого курсу, а хто немає … Немає чого хвилюватись, немає валюти – немає проблем.

 

 

Сергій Чуріков

Керівник приватного підприємства “Європейський стандарт – Україна” Сергій Чуріков. Автор фото – Ольга Урина

Об’єктивно, економічних причин для падіння курсу немає. Нафта, а відтак інша сировинна продукція, яку експортує Україна на світових ринках не подешевшала в доларовому еквіваленті. Окрім цього агропромислове міністрество США покращило прогноз урожаю в Україні, що об’єктивно збільшить валютні надходження від експорту зерна в маркетинговому році 2016/2017.

Але не потрібно забувати, що девальвація за останні два роки це найефективніший механізм наповнення державного бюджету України. Так що влада може штучно знецінювати гривню до параметрів заложених в держбюджеті (середньорічний 26,9 грн/доллар). Моя суб’єктивна думка, стрибок курсу останніх днів це частково державна поітика з планової девальвації, а частково спекуляції на фоні скандалу з е-декларуванням (не отримаємо кредитів від міжнародних структур).

В короткотерміновій перспективі (місяць) курс має стабілізуватись на позначці нижче 26 грн/доллар. Нагадаю, що вчора курс на міжбанку був всього 25,00-25,05. В середньостроковій перспективі курс долару буде залежати виключно від внутрішніх чинників (політика Уряду і НБУ) .

Для бізнесу і для населення одна рекомендація – не піддаватись панічним настроям. Хто отримує доходи в гривні та споживає в національній валюті не бачу сенсу в обмінних операціях. Хто заощаджує в гривнях повинен бути готовий до знецінення гривні на 5-10% до кінця року. Для бізнесу, в тому числі для експортерів, вигідний прогнозований та прозорий курс. Поки що ми маємо курс для бізнесу 25,00 -25,05 і на чорному ринку 25,9-26,15. А це неправильна політика Національного банку. Значить хтось заробляє на різниці курсів. І це точно не вітчизняний бізнес.

 

 

Михайло Імберовський

Приватний підприємець Михайло Імберовський. Джерело фото – Таблоїд Волині

Вже традиційно на початку літа долар падає, тому що населення готується до відпочинку, а так як зараз більшість відпочиває в Україні, то і відповідно міняє свої заощадження – долари на гривню, та і в бізнесі, крім того, традиційно наступає затишшя. Ближче до осені бізнес оживає, пожвавлюються зовнішньоторгові операції, відповідно і зростає попит на валюту.

Не обходиться і без політики, як от зараз скандал із е-декларуванням. Ми бачимо заяви політиків про те, що через це Україні можуть відмовити у макрофінансовій допомозі МВФ і європейські інституції, що призведе до падіння гривні і інші заяви, а як відомо гроші люблять тишу!

Не панікувати і якщо немає нагальної  потреби, то не бігти до обмінників, а перечекати декілька тижнів, коли ажіотаж спаде, вчитися бути патріотами по відношенню до своєї валюти.

Тому що такі сезонні піки є традиційними, та ще й до того штучно підігріваються валютними міняйлами. На мою думку, зараз передумов для різкого знецінення гривні немає, зважаючи на злиденний прожитковий рівень, в якому опинилась переважна більшість українців. Уряду слід задуматись над підвищенням заробітної плати та пенсій, щоб пожвавити ринок.

Щодо бізнесу, то мрію, щоб він переорієнтувався з імпорту на виробництво і експорт, особливо наш волинський бізнес, адже ми повинні використовувати наше географічне положення. Наприклад, не вивозити ліс-кругляк, а експортувати перероблену продукцію із доданою вартістю. І влада повинна сприяти таким ініціативам. Відомо ж, що не може бути міцною національна валюта, коли імпорт переважає експорт.

Влада, бізнес і український народ повинні на кожному кроці, у кожній своїй дії бути патріотами своєї держави, лише тоді ми матимемо міцну гривню і міцну державу!

 

 

Олександр Ніколайчук

Приватний підприємець Олександр Ніколайчук

Зростання курсу спричинене брехнею вищого керівництва держави у напрямку проведення реформ в Україні та лише демонстрацією боротьби із корупцією. Представники Європарламенту, що відвідували Україну, так і заявили: як не буде реальних реформ, а продовжуватиметься імітація, Європа від вас відвернеться. Звідси і відсутність інвестицій у нашу економіку, і дешевого кредитування держави, і надання безповоротної допомоги.

Я патріот своєї землі. Тому залишаюся жити, працювати та створювати додатковий продукт тут. Величезна кількість колег втомилися працювати в умовах вічного здирництва та невизначеності. Тому вони виводять, по можливості, свої капітали за кордон та організовують бізнес там, де все зрозуміло та прозоро. Хтось виїздить із сім’ями назавжди.

А я переконаний, що і ця влада не вічна, як би вони того не хотіли. А отримавши і утримуючи її на крові героїв, закінчать не вельми. Скоро, дуже скоро, завалиться остання імперія. Ми, українці, вкладемо у це діло найбільший внесок. Я – оптиміст. Знаю, що все буде гаразд. Що Україна ще стане взірцем для усього світу. І це не пафос. Я це знаю.

 

 

Керівник підприємства "АТП Луцьк" Олег Колеснік

Керівник підприємства “АТП Луцьк” Олег Колеснік

У нас, як правило, щороку в другій половині серпня після закінчення сезону відпусток спостерігається зростання курсу валюти. У вересні, як правило, курс стабілізується. Дуже прикро дивитися, як в черговий раз хтось створює ажіотаж, та намагається заробити на людях, які несуть гроші в обмінники. На щастя, цього разу великого ажіотажу непомітно.

Прикро, що через дії нашої влади в нас склалась недовіра до національної валюти, що створює чергові стрибки курсу валюти.