Скандальна реконструкція в Луцьку: дерева, порушення і політика

У Луцьку реконструкція центральної пішохідної вулиці Лесі Українки викликала справжній фурор. Щоправда, це слово – із негативним відтінком. Адже луцька влада практично на голому місці опинилася в епіцентрі скандалу.

Роботи на луцькій «стометрівці» анонсували на сайті міськради ще 29 червня. Проект передбачає влаштування покриття з бруківки, озеленення, встановлення додаткового зовнішнього освітлення та малих архітектурних форм, – пише Сергій Олешкевич на сторінках IA ZIK.

Згідно з «Концепцією проведення реконструкції пішохідної зони по вулиці Лесі Українки», у чиновників – благородні наміри стосовно пішохідної вулиці. Говорили, зокрема, і про заміну мощення з використанням історичної плитки, яка лежала там століття тому,  заміну аварійних лотків дощової каналізації. Влада навіть обіцяла очистити історичні фасади від рекламного мотлоху.

На ці роботи із міського бюджету виділили чималі гроші – 8 мільйонів гривень.

Однак, проблеми виникли вже на початку реконструкції.

 

Зелений скандал

Отож, 30 червня комунальники почали зрізати дерева на вулиці Лесі Українки. Одним з перших на сполох забив депутат Луцької міськради Ігор Поліщук, який відзначив про це на своїй сторінці у Фейсбук.

«Міський голова каже, що це такий план реконструкції і пізніше будуть закуплені нові дерева висотою близько 4 метрів. Я розумію, що йде реконструкція, але навіщо зрізати абсолютно нормальні, здорові дерева, щоб потім на придбання нових витрачати немалі кошти з бюджету?» – зазначив депутат.

Зрізання дерев у центрі міста викликало хвилю обурення у частини городян. На знак протесту проти зрізання зелених насаджень активісти вішали на дерева траурні стрічки з написом: «Ці дерева будуть зрізані за рішенням Луцької міської ради».

Під час зустрічі з громадою міський голова Микола Романюк пояснив, що зрізають старі дерева, які є аварійними та загрожують руйнуванням будівель, підривають бруківку. На їхньому місці планують висадити нові.

Тоді, зрештою, владі та активістам вдалося домовитися. Зокрема, комунальники не чіпатимуть дерева, які не є аварійними, а на місці зрізаних – посадять нові.

Перший заступник Луцького міського голови Тарас Яковлев вважає, що рішення про зрізання дерев було виважене та правильне.

«За останній період ми в Луцьку пережили 2-3 серйозні буревії. І повірте мені, ці люди, які отам кричать, вони не бачили, що ці дерева роблять: вони ламають інфраструктуру, вони обривають лінії електропередач. Спальні райони, такі як Дубнівська, Балка або Цукровий, два дні сидять без світла. Цього ніхто не бачить, це бачу я. І однозначно, що такі проблеми на вулиці Лесі Українки ми матимемо 100%», – сказав він.

Перший віце-мер переконаний, що дерева так чи інакше б довелось зрізати. Тому це краще зробити зараз, коли тривають роботи. Так би мовити, провести повноцінну реконструкцію.

«Через 5-7 років ці дерева таки доведеться демонтувати. Це має заїхати великогабаритна техніка, яка чи забруднить мазутом, чи перекосить ту бруківку, буде здійснювати той демонтаж – дерево впаде і щось зламає і так далі», – сказав чиновник.

На його думку, нелогічно зараз вкладати чималі гроші у роботи, якщо за декілька років доведеться доробляти.

Натомість, колишній міський голова Богдан Шиба із позицією чинної влади не погоджується. «Я ставлюсь критично до вирубки дерев в центрі міста, адже там дерева не заважають нікому: ні автомобілям, ні тролейбусам, ні людям, вони тільки користь приносили. Якщо якесь з них виявиться хворе – тоді замінити», – сказав він.

На думку члена громадської ради при Луцькому міському голові Володимира Бут-Гусаїма, перед початком робіт варто було почути думку мешканців.

«Перед тим, як розпочинати реконструкцію вулиці, міськраді варто було б почути думку громади, людей, які там живуть, а тоді вже щось робити. Коли вони почали в перший раз зрізати дерева по Лесі Українки і почали мені говорити: у нас було громадське слухання. А де було і що – ніхто навіть цього не знав. Вибачте, якщо я є член громадської ради при міському голові і навіть я в курсі не був, що було якесь слухання», – сказав він.

Замість зрізаних дерев мерія обіцяє нові. Однак саджанці – знову ж таки за гроші міського бюджету. «На сьогодні замовлено і чекають нашої відмашки і в Голландії, і в Польщі. Вартість цього – десь до чотирьох тисяч гривень», – сказав мер.

Водночас, подібна ситуація виникла на початку 2000 років при реконструкції центральної вулиці Луцька – проспекту Волі. Тоді розширили проїжджу частину та знесли старі дерева, висадивши нові. Нині цей відрізок проспекту Волі виглядає досить презентабельно.

 

Потьомкінський центр

На реконструкцію вулиці Лесі Українки міська рада виділила 8 мільйонів гривень. На роботи на проспекті Волі – понад 40 мільйонів. Тобто «марафет» двох центральних вулиць коштуватиме скарбниці загалом близько 50 млн грн. Натомість, у місті – чимало вулиць, які не бачили ремонту вже десятиліттями.

«Ці гроші можна було використати і для іншого. Є такі багатостраждальні вулиці, як Степова, де ні пройти, ні проїхати. Ті ж гроші, як пішли на ремонт Волі та Лесі Українки, краще б витратити на ці вулиці», – каже Шиба.

Цього не заперечують і в мерії. Однак, перший заступник міського голови Тарас Яковлев переконаний, що спочатку потрібно привести до ладу саме центр.

«Уявімо собі Львів або Одесу. Ви думаєте, в цих містах немає спальних місць чи там всі вулиці нормально зроблені? Але Одеса та Львів мають своє обличчя і свою культуру, і, в тому числі тому, що там вкладають кошти в центр міста», – вважає він.

Навів чиновник і цифри щодо витрат із міського бюджету.

«Я перепрошую, зі 100 млн грн бюджету на дороги і на двори (до кінця року це буде приблизно 120 мільйонів), ми на центральні вулиці використовуємо: 8 мільйонів гривень – Старе місто, 5,5 млн грн – центральна частина, і близько 10-15 мільйонів ми будемо використовувати на проспекті Волі. 40 мільйонів – це загальний проект. Ніхто 40 мільйонів в рік не освоїть, і не збирався освоювати. Ми цього року збиралися провести тільки ті роботи, які не потребують розширення дорожнього покриття: це тротуар, це освітлення. Я вважаю, що зі 120 мільйонів, 30  можна віддати на центр міста, а 90 – на дорогу та всю інфраструктуру – це абсолютно нормально», – сказав Яковлев.

На думку віце-мера, якщо спочатку займатись всіма дорогами на периферії міста, а вже по їх закінченні перейти до реконструкції центру міста, то це відбудеться аж через півстоліття.

 

Історія та новації

Під час зняття бетонної плитки на вулиці виявили старовинну шашку Трилінського (так звану трилінку). Це – вид мощення, яким покривали луцькі дороги у міжвоєнний період. У луцьких активістів є позитивний досвід боротьби із чиновниками задля відновлення старовинного покриття на вулицях. Таким чином минулого року під тиском громадськості врятували трилінку на вулиці Крилова.

Тож рік тому луцький мер Микола Романюк доручив розробити проект реконструкції вулиці Лесі Українки із відновленням цієї старовинної бруківки.

Однак зараз риторика градоначальника дещо змінилася. За словами мера, шашку Трилінського використають на відмостку біля будинків, тоді як саму вулицю переважно викладуть сучасною бруківкою.

Член громадської ради при міському голові Володимир Бут-Гусаїм вважає такий підхід міської влади неприпустимим.

«Там є бруківка, якій сто років. Це – пам’ятник. Чому ж її не залишити, а викладати якусь іншу?», – запитує він.

Натомість, у мерії кажуть, що повністю використати старовинну бруківку при реконструкції вулиці Лесі Українки не можна.

«Насамперед, ми не знали, чи є там та плитка, та скільки її є. Треба було зняти величезний шар, який десятками років був на цій плитці. Друге, ця плитка – не є пішохідна, вона – для транспорту. Якщо жінка на підборах пройде по вулиці Крилова, де плитка для проїжджої частини, в неї підборів просто не буде», – сказав мер.

Детальніше про долю історичної бруківки розповів перший заступник Луцького міського голови Тарас Яковлев.

«Вся бруківка з шашок Трилінського, яка була викопана з вулиці Лесі Українки, буде використана в подальшій реконструкції», – сказав він.

Він розповів, що шашку викладатимуть обабіч центральної вулиці Лесі Українки, вона йтиме двома смугами з боків вулиці.

Яковлев переконаний, що використати тільки трилінку для реконструкції центральної вулиці – неможливо.

«Там її просто буде недостатньо, щоб закласти всю вулицю. Всі інші міста мають таку ж практику. Розкопати і залишити її такою, як є – абсолютно нереально. Адже є система водовідведення, яку треба змонтувати, є рівні інших вулиць, які впродовж тридцяти років перед тим реконструювались. Тому просто розкопати і залишити шашку такою, як вона є – неможливо. Мало того, вона не є там нормально складена, тому її треба перекладати. Це б виглядало негарно і не естетично», – сказав він.

Посадовець переконаний, що влада жодним чином не відходить від бажання зберегти історичне обличчя міста. Більше того, використання тільки частини історичної плитки – це нормальна світова практика.

«Точно так само роблять у Польщі: і в Любліні, і в Кракові. Так, використовують природний камінь, або ж бруківку, яка була там покладена понад сто років тому. Однак, її реконструюють, її піднімають, вкладають гарно. Тому виходить, що це і стара бруківка і по-новому зроблена», – переконаний він.

 

Порушення і політика

Однак не все так просто. Активісти вказують на бюджетні порушення реконструкції вулиці Лесі Українки. Зокрема, екс-мер Богдан Шиба переконаний, що реконструкцію центральної вулиці розпочали без належних причин. Відтак, це – безпідставне витрачання бюджетних коштів.

«Капітальний ремонт можна здійснювати, я маю на увазі за бюджетні кошти, треба, щоб була істотно зношене та зруйноване покриття вулиць. Просто ж міняти одну плитку на іншу за народні гроші – заборонено чинним законодавством. Є державні будівельні норми, які визначають, що необхідно, аби починати капітальний ремонт: має бути затверджений фахівцями висновок, де вказано, що існуюче покриття вже зруйноване, а такого висновку нема», – вважає він.

Натомість, чинний міський голова Микола Романюк каже, що підстави для початку робіт таки були.

«Там величезні проблеми з каналізацією, якби ми ще трохи б почекали – були б значні проблеми. Вода текла просто під будинки, а не стікала», – сказав він.

Депутат Луцької міської ради Ігор Поліщук звинуватив чиновників у тендерних порушеннях.

«У нас є закон про здійснення державних закупівель. І там є поріг, від якого замовник зобов’язаний проводити тендер. Загальний обсяг робіт з реконструкції вулиці Лесі Українки більший 8 мільйонів, але тендер не провели. Це сталось через те, як я розумію, що цю вулицю розділили на декілька частин, кожна з цих частин не підпадає під тендер, і таким чином вирішили це питання. Але справа в тому, що в цьому ж законі прямо сказано, що забороняється ділити роботу на менші частини з метою уникнення тендерів. Тому, це фактично порушення», – сказав він.

А Богдан Шиба назвав такі кроки міськради «свідомою фальсифікацією та кримінальним правопорушенням».

«Я був дуже здивований, коли начальник житлово-комунального господарства, коли йому сказали, що закон таке забороняє, він спитав: а де таке є? Він мав би закон почитати, але незнання закону не звільняє від відповідальності», – сказав Шиба.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель», вимоги цього закону застосовуються до «всіх замовників та закупівель товарів, робіт та послуг за умови, що вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт – 1 мільйон 500 тисяч гривень».

А частина 5 цієї ж статті забороняє укладання договорів, які «передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону».

Луцький міський голова Микола Романюк своєю чергою переконаний, що ніяких порушень у діях владців нема. Щоправда, деталізувати він не став. Проте, заявив, що галас навколо реконструкції пішохідної вулиці – заслуга його «доброзичливців».

«У проекті передбачено, проект обговорювався шість місяців. Це все підняли в останній час… Це все політика почалася знову», – сказав він.

Звісно, опозиція традиційно використовує черговий скандал для критики міської влади. Але негативного резонансу можна було б уникнути, якби громаду належним чином поінформували про суть реконструкції вулиці Лесі Українки.

Сергій Олешкевич для IA ZIK