Луцькі острови «WOG» і «ОККО»: там, де «гасять труби»

Масова бійка з використанням автомобільного ключа, потерпілим і подальшою його госпіталізацією… Нетверезий водій, що ледве не збив бензоколонку та дивом не в’їхав у зустрічне авто… Погрози свідкам та обіцянки “купити всіх і вся”…

На жаль, подібні ситуації – не поодинокі у Луцьку. Остання мала місце 4 липня на АЗС WOG, що на просп. Відродження. Ще одна проблемна автозаправна станція у Луцьку – ОККО на вул. Богуна, 1А. Чи не щоночі  тут – черги за спиртним, нетверезі компанії, бійки та крики.

Все тому, що ці АЗС, окрім реалізовувати пальне (основний їх вид заробітку) цілодобово продають алкоголь.

В Управлінні патрульної поліції підтверджують: більшість правопорушень, зафіксованих на цих АЗС, пов’язані з вживанням спиртних напоїв.

Так, впродовж останніх шести місяців працівники Управління патрульної поліції виїжджали на згадані АЗС за повідомленнями про крадіжки, бійки, конфлікти, зґвалтування, нетверезих водіїв, перебування осіб у безпорадному стані.

 

Фактично у Луцьку, офіційно – в селі

Ще з червня 2014 року у Луцьку рішенням міської ради введено обмеження на продаж алкоголю в нічний час. З 22:00 до 8:00 спиртні напої можна купити лише у барах, ресторанах та інших закладах громадського харчування. Забороняється і продаж алкоголю у барах “на виніс”.

Подібна практика набуває масового характеру. Нічна торгівля алкоголем заборонена в багатьох містах України. Мова про Львів, Ужгород, Івано-Франківськ, Калуш, Черкаси та ін.

Такі кроки дають суттєві результати. Зокрема у Луцьку за даними правоохоронних органів та за інформацією активістів “Самооборони Волині”, які патрулюють вулиці спільно з поліцією, з часу дії рішення у місті значно зменшилася кількість хуліганств, п’яних дебошів, сімейних конфліктів і т.п.

Але є одне але… Рішення Луцькради розповсюджується тільки на заклади, що мають міську прописку. Відтак АЗС, які де-факто знаходяться в межах обласного центру, однак де-юре розташовані на територіях сільських рад, отримують вигоду від міської заборони – колишні клієнти кіосків та супермаркетів з нічною торгівлею тепер “заправляються” у них.

Як наслідок, городяни сідають за кермо у нетверезому стані чи розпивають придбані напої на сусідніх прибудинкових територіях, а під впливом випитого вчиняють адміністративні та кримінальні правопорушення.

На сьогодні таких автозаправок у Луцьку дві. Мова про вже згадані вище:

 • АЗС WOG – офіційно знаходиться на території Липинської сільської ради Луцького району;
 • АЗС ОККО – офіційно зареєстрована в с. Прилуцьке Ківерцівського району.

До слова, ще у 2014 році Луцькрада надсилала звернення до сільських рад з проханням ввести обмеження нічної торгівлі алкоголем на їх територіях. Але безрезультатно.

 

Чому Прилуцька сільська рада не прийняла рішення про обмеження нічної торгівлі алкогольними напоями?

 • Тому що це заборонено законодавством обмежувати людей в торгівлі якихось певних видів товарів і в часі роботи. Читайте закон.

        Ми прийняли положення, направили його в Державну службу з питань регуляторної політики  і нам Ксенія Ляпіна (голова Служби, – ред) надіслала роз’яснення, де чітко написано, що ми не маємо права цього робити, – відповіла на питання журналіста Галина Попович, секретар Прилуцької сільради.

Тобто Ви хочете сказати, що багато міст України, які прийняли рішення про заборону продажу алкоголю в нічний час, прийняли протизаконне рішення?

 • Так, саме це я і хочу сказати. У 2014 році, одразу, як до нас звернулася Луцька міська рада,  приймався регуляторний акт. А всі регуляторні акти направляються в державний комітет регуляторної комісії. І нам звідти була надана відповідь, що це не наші повноваження. Це питання повинно підніматися на законодавчому рівні, щоб дійсно обмежити. Ви що думаєте, я проти того. Ні, Боже збав, я тільки за це.

 

Позицію Липинської сільради, на жаль дізнатися, не вдалося. Її Голова чи то вперто уникав розмови з журналістами, чи дійсно був дуже зайнятим, однак за тиждень намагань застати Богдана Гусака на робочому місці  нам так і не вдалося його почути. Разом з тим інші працівники сільради відмовилися коментувати ситуацію.

Зі слів координатора групи швидкого реагування “Самооборони Волині” Олександра Ніколайчука, неодноразово зверталися в згадані сільські ради і активісти, однак не були почуті:

 • В Прилуцьку сільраду я особисто заїжджав мабуть тричі, просив, слухав,  домовлявся. Але то вони не змогли зібрати виконком,  то вихідні,  то канікули. Тобто шукали різні приводи, щоб це рішення не прийняти. Тож заправка ОККО, як продавала алкоголь, так і продає.  

Липинська сільрада таки прийняла рішення про заборону реалізації алкоголю вночі, але пізніше від керівництва WOG було звернення, тож на одному з засідань сесій все-таки вирішили піти назустріч і конкретно даній АЗС на просп. Відродження дозволити продавати алкоголь вночі як на винос так і в кафе.

 

Заправка-клопіт

Із відповіді на запит Управління патрульної поліції та й з власних спостережень можемо стверджувати: найбільш проблемною АЗС у Луцьку є WOG, що на просп. Відродження. Саме вона часто стає “героїнею” відомої рубрики “Нічна варта”.

Причина банальна – на цій автозаправній станції окрім продажу алкоголю працює кафе. Вночі тут людно – коли закриваються нічні заклади Луцька, багато хто їде на WOG, знаючи, що це найближче до Луцька місце, де можна спокійно і придбати і на місці розпивати алкоголь.

Активісти неодноразово фіксують на АЗС багато нетверезих, часто неадекватних чоловіків та жінок, купи розкиданого сміття та порожніх пляшок і т.п.

Ще на початку травня, після розміщення у мережі фейсбук Олександром Ніколайчуком не надто презентабельних фото із АЗС, представник прес-служби компанії WOG Олена Осипчук зв’язалася з активістом. Як каже Ніколайчук, вона запевнила, що компанія пильно слідкує за підтримкою чистоти на всіх комплексах та що буде проведена службова перевірка і вжиті всі необхідні заходи для вирішення проблеми.

Втім до сьогодні жодних позитивних змін на автозаправці не видно.

 

********

25 березня в Верховній Раді зареєстрований законопроект про те, аби  ввести заборону на реалізацію алкогольних напоїв на всіх без виключення АЗС України, а також в кіосках та на стадіонах.

Основним завданням проекту закону є зниження доступності пива і алкогольних напоїв для громадян, особливо для водіїв і пасажирів автотранспортних засобів з метою зменшення шкідливого впливу алкоголю на здоров’я і зниження пов’язаних з його споживанням ризиків, перш за все, виникнення ДТП.

Однак коли та чи буде він розглянутий, не відомо. Тож поки у місцях, призначених для заправки транспортних засоби, лучани вправно заправляються алкоголем.

P.S. Замість висновків пропонуємо до уваги кілька витягів із Єдиного державного реєстру судових рішень. Усі ці порушення були вчинені на АЗС ОККО та WOG людьми, які перебували у стані алкогольного сп’яніння:

 • “24 квітня 2015 року близько 08 години 30 хвилин троє невідомих чоловіків, перебуваючи на території АЗС “ОККО”, що в с. Прилуцьке Ківерцівського району нанесли численні удари ногами та руками по тілу потерпілого, чим спричинили останньому тілесні ушкодження”
 • “ОСОБА_1, 15.04.2016 року, о 00:20 год., керував транспортним засобом марки “Мерседес” по пр. Відродження, 40 в м. Луцьку, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння”
 • “28.02.2016 року, близько 06.30 год. гр. ОСОБА_1, перебуваючи на АЗС “WOG”, що по пр. Відродження, 40, в ході словесної перепалки із ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 вчинив бійку, чим порушив громадський порядок та спокій громадян”.
 • “15.04.2016 року близько 06.10 год. гр. ОСОБА_1, перебуваючи поблизу АЗС “WOG”, що знаходиться по пр. Відродження, 40 в м. Луцьку, голосно виражався нецензурною лайкою, чим порушив громадський порядок та спокій громадян”
 • Обвинувачений повторно, близько 06.35 год., перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, знаходячись в приміщенні АЗС “WOG”, по пр.Відродження, умисно, з корисливих мотивів, під час спілкування з потерпілим, таємно викрав гроші.
 • Обвинувачений на території АЗС “WOG”, що по вул. Відродження, 40, умисно, грубо порушуючи громадський порядок, діючи з хуліганських спонукань, безпричинно наніс удар головою по обличчю потерпілому.

Оксана ДОЛЖКО