Соцкартки «Українці-Разом»: ініціатива з заувагами від волонтерів

Все більшого розголосу набирає соціальна програма, яку ініціювала Громадська спілка Всеукраїнське об’єднання учасників АТО «Українці-Разом!».

Ця нова ініціатива направлена на допомогу учасникам бойових дій в різних сферах життя, як і в соціально-економічній, так і вирішенні інших питань та проблем, що виникають в захисників. В її межах учасникам війни з Росією роздають картки, які дають право на знижки у підприємств-партнерів програми.

Однак у волонтерів виникло декілька зауваг до проекту. Одну з них на сторінці у Facebook висловив один із координаторів “Волонтерського десанту” при Міноборони Олексій Ліпіріді.

Перш за все його насторожило, що для отримання картки учасники АТО повинні надіслати чимало особистої інформації: не тільки прізвище, ім’я, по-батькові, номер телефону, а й дані паспорта, ідентифікаційного коду, копію посвідчення про отримання статусу учасника бойових дій.

“Незважаючи на те, що ці дані надаються добровільно, про що свідчить галочка в графі “я приймаю умови” або ж підпис в анкеті, але відсутня опція, яка дозволяє не заповнювати персональні дані. Мені особисто не дуже зрозуміло, для чого ведеться збір таких даних. Як зберігаються ці дані? Хто має доступ до цих даних?” – запитує Ліпіріді.

Автори ініціативи пояснюють, що така кількість інформації їм потрібна, аби переконатися, що до них дійсно звернувся атовець, а не аферист. Водночас вони кажуть: проект реалізується за підтримки Державної служби України у справах ветеранів. Тобто теоретично вони можуть формувати запити в цю службу, аби там перевірили за базовою інформацією, чи дійсно та чи інші особа має статус “убедешника”.

Другий момент, який турбує волонтерів, це мала кількість партнерів. Принаймні на сайті вказано про партнерство 20 компаній та фірм, з яких 5 всеукраїнських, 2 інтернет-магазини, решта – регіональні. Волинських підприємств поки нема.

Як пояснив один з координаторів проекту на Волині Тарас Семенюк, бізнес регіону про можливість допомогти атовцям інформували і через медіа, і через зовнішню рекламу, навіть були білборди. Наразі відгуків нема.

Тарас Семенюк каже, що познайомився з активістами організації-ініціатора під час служби в батальйоні “Київ 12”. “Спілка “Українці разом”  була більше київська і нашому батальйону дуже допомогла”, – зауважив він.

Також волонтер поділився планами підписати Меморандум про співпрацю з однією з обласних спілок атошників, аби спростити процедуру видачі карток.

Підтримує ініціативу й представник Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників АТО на Волині Андрій Омельчук.

“Ми як державна служба сприяємо таким ініціативам різних громадських об’єднань. Це виключно громадська ініціатива, де працюють виключно на громадських засадах. Щодо цієї ініціативи, то це взаємодія як бізнесу, так і громадських організацій. На місцевому рівні в нас є багато хороших підприємців, які могли б приєднатися. На мою думку, ця ініціатива має право на життя”, – сказав він.

********

Цією публікацією ВАР не має на меті очорнити ідею цієї ініціативи. Вона потрібна і нагальна, бо в частині допомоги атовцям держава поки не працює на повну потужність і такі акції на часі.

Однак турбує те, як це проводиться. Ми ні в якому разі не стверджуємо, що ініціатори збирають інформацію для використання її у власних цілях. Але як писав Ліпіріді невідомо, як її зберігають. Оскільки це громадська організація, то навряд у них є гроші окремі захищені сервери в Німечинні чи США.

На “гарячій лінії” програми “Українці-Разом!” розповіли, що зберігають інформацію про атовців на комп’ютері, який не підключений до інтернету, тому крадіжку даних через “всесвітню павутину” виключають. Крім того впевнені в організації і у серверах, на яких розташований сайт “Українці-Разом!”.

Насамкінець співрозмовник висловив думку, що в світі знайдеться мало людей, яким буде цікаво викрадати інформацію про атовців країни.

 

Оксана ЮТОВЕЦЬ, Анатолій КОТЛЮК