Польські депутати пояснили, чому визнали Волинську трагедію геноцидом

Депутати польського Сейму пояснили, що визнали Волинську трагедію геноцидом, бо Волинь є “справою честі” для правлячої партії. Проте вони запевняють, що це не змінить польсько-українських стосунків.

Про це повідомляє TCH.ua

Для нинішньої керівної партії та її союзників у парламенті Волинь є справою честі. У резолюції парламенту йдеться, що геноцид здійснили українські націоналісти у 1943-45 роках, вбивши понад 100 тисяч поляків.

При цьому автор законопроекту Міхал Дворчик наголошував, що резолюція не спрямована проти українського народу і в ній не йдеться про колективну відповідальність українців. Провину покладають на українських націоналістів з УПА та ОУН. Але занепокоєння у Варшаві викликає те, що Україна зараз героїзує членів УПА, яких у Польщі вважають антигероями – і це може звести мур між народами, якщо нічого не зміниться. Проти терміну “геноцид” виступили кілька опозиційних депутатів. З іншого боку, навпаки, лунали пропозиції ухвалити резолюцію одноголосно за спеціальною процедурою. Зрештою, 432 голоси “за”, 10 утрималося, “проти” не проголосував ніхто. За резолюцію голосували стоячи і під оплески.

“Перший раз сейм описав те, що сталося – було вжито формулювання “геноцид”. Я думаю, що це дуже важливо і сподіваюсь, що то буде парадоксально позитивний перелом у польсько-українському діалозі. Очевидно, що цей діалог буде тривалим і болісним… Це потрібно і полякам, і українцям”, – заявив автор законопроекту Міхал Дворчик. Водночас у резолюції йдеться і про українські жертви, і про так звані акції відплати – польські атаки на українські села. Мовляв, про них теж не можна забувати. Більше того, у цьому ж документі Сейм висловив солідарність з Україною, яка бореться із зовнішньою агресією.

Більшість депутатів запевняли, що у ставленні Польщі до України нічого не зміниться. “Не буде тут жодних негативних наслідків для України і жодних змін у зовнішній політиці – щодо підтримки України, санкцій проти Росії, підтримки реформ і також у реалізації прагнень європейської інтеграції України – жодних змін не буде. Є тільки засудження виконавців масових злочинів на Волині”, – пояснив депутат із фракції “Громадянська платформа” Марцін Свєнціцький.