Церква канонізувала українського полеміста

УПЦ прийняла рішення про прославлення відомого українського письменника-полеміста Івана Вишенського.

Про це передає УНН з посиланням на центр інформації УПЦ.

Як розповів керуючий справами УПЦ митрополит Антоній (Паканич), чин прославлення Іоанна (Вишенського) відбудеться 28 липня під час літургії на площі перед Успенським собором Києво-Печерської лаври.

“Преподобний Іоанн (Вишенський) 40 років подвизався на Афоні і відомий всім нам за шкільною програмою як видатний письменник-апологет. Такі письменники, як Іван Франко, Пантелеймон Куліш дуже високо цінували його роботи, і вважали одним з найвидатніших письменників-апологетів XVII століття. Збереглося 16 послань преподобного Іоанна (Вишенського), які він писав з Афону, підтримуючи своїх православних співвітчизників”, — розповів митрополит Антоній.

Вшанування пам’яті преподобного Іоанна Святогорця (Вишенського) встановлено 29 липня за новим стилем.

Довідка:

Афонський старець Іоанн (Вишенський) народився в місті Судова Вишня в Галичині (територія сучасної Львівської області). Точна дата його народження невідома, однак дослідники називають період між 1533 — 1550 роками. Старець був з місцевого шляхетського роду Вишенских і мав непогану початкову освіту.

На Святій Горі Афон Іоанн (Вишенський) подвизався в Русику — старовинному давньоруському монастирі святого Пантелеймона, і діючому при ньому скиті Ксилургу. У 1596 році на Афон старцю Іоанну пише лист патріарх Олександрійський свт. Мелетій I (Пигас, 1549-1601), який закликає його вступити в полеміку з уніатами. Відповіддю на звернення патріарха стали полемічні послання старця Іоанна, в яких він викриває єпископат і духовенство, яке відішло від православ’я після подій Брестської унії. До наших днів збереглося 16 таких творів, які поклали початок полемічному напряму в українській літературі.