Рідкісні водорості, які очищають Світязь, масово продають закордон

На Світязі незаконно виловлюють рідкісні водорості, які очищають воду, та продають їх у Європу.

Про це інформує Кордон.

Для озера Світязь діяльність нелегального бізнесу з виловлювання кладофори (мохоподібних зелених водоростей-кульок, – ред.) – надзвичайно актуальна. Маленькі зелені кульки, що плавають на дні, це – природні фільтри, які очищують воду та насичуюють її киснем.

Кладофори ростуть дуже повільно: 5-10 міліметрів в рік, а в природі можуть досягати величини до 20 сантиметрів в діаметрі.

Вчені дійшли висновку, що зі змінами клімату в останні роки ХХІ століття популяція кладофор у світі стрімко почала зменшуватися. В Україні її можна зустріти лише на кількох озерах, одне з яких – Світязь. Європейці її закуповують для очищення води і підтримання мікрофлори акваріумів, ставків, та навіть цілих озер. Тому окрім зеленого туризму для світязян це ще один шлях заробити грошей.

Таким чином, зараз у вільному доступі можна у мережі Інтернет знайти сайти з продажу зелених кульок, ціна залежить від розміру кожної кульки: 2-3 сантиметри – 0,24 долара, 3-5 сантиметри – 0,36 долара, 9-12 сантиметрів – 2 долари. З власних джерел відомо, що у місцевих жителів київські підприємці скуповують кладофорії по 400-500 гривень за мішок, а в мішку може бути до 1500 кульок кладофор. Таким чином, посередник передає товар на Київ, а зі столиці – у країни Європи.

За словами місцевих мешканців, у відділенні «Нової Пошти» Шацька часто можна побачити від 3-х до 5-и мішків з цими водоростями, які готові до відправки. Однак, рослини цінні лише тоді, коли живі. Дістати з дна ці рослини, досить важко, та місцевим мешканцям вдається виловити їх за допомогою човна та невода у вечірній час.

«З інсайдерських джерел, журналісти «КОРДОНу» дізнались, що у лісі неподалік озера Світязь лежать викинуті кимось зелені кульки. Щоб перевірити цю інформацію, ми вирушили на те місце, що повідомив інсайдер. Так, справді, у рівчаку лежить чимала кількість зелених кульок, висохлих від сонця. Розгорнувши, ми побачили кладофори яскраво-зеленого кольору, що свідчить, що деякі рослинки ще живі», – йдеться у повідомленні.

DSC0001

DSC0781

До слова, згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 24 липня 2013 р. № 541 про «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд», за знищення, вивезення чи заподіяння шкоди водним рослинам, потрібно заплатити штраф у розмірі 55 гривень за 1 рослину.

Дирекція Шацького національного природного парку поки відмовилася давати коментарі щодо цього.

Безымянный-21