«За Україну, за її кращих синів» та «радянські вибори»: як на Волині обирали нардепа

Вибори на Волині добігли кінця. Місяць зустрічей із виборцями, кілограми агітаційних матеріалів та поїздки на сотні кілометрів і кандидати у нардепи по 23-му виборчому окрузі можуть видихнути із полегшенням. Залишилося лише дочекатися результатів.

На відміну від кандидатів, які жили цими виборами, люди, яким випало обирати із них найдостойнішого представляти Волинь у Верховній раді, підійшли до цього процесу із значно меншим ентузіазмом. І хоч на сайті ЦВК опублікували інформацію, що станом на 16:00 явка на Волині була найвищою з-поміж інших округів та становила аж 38%, члени дільничих виборчих комісій не розділяють цього оптимізму.

Ми теж були дуже здивовані, коли на більшості дільниць не застали виборців взагалі. Через деякий час перебування підходили по 2-3 людини. І якщо зранку пояснити ситуацію можна було тим, що люди ще відпочивають у вихідний чи пішли на службу у церкву, то по обіді ситуація не надто змінилася. Та й виборці на дільницях не виглядали надто натхненних виборців.

У Маневичах нас перестріла група нетверезих, але поважних чоловіків, які запевняли, що вже проголосували за … Палицю. Згодом уточнили, що за Ірину Констанкевич.

«А за кого? За ту Кирду замурзану?» – не бачать альтернативи чоловіки.

Першим винятком стало село Прилісне у Маневицькому районі. Тут навіть дільниця виглядала по-особливому. На столах усіх членів ДВК –вишиті рушники, люди одягнені у вишиванки. І виборці, які заходили на дільницю, також часто були одягнені у національний одяг. Люди йшли голосувати з дітьми та парами, разом та поодинці. Станом на 17-ту годину тут проголосувало 720 виборців із 1916.

«Ще люди прийдуть. У нас просто сьогодні футбол у селі»,- запевнили нас на дільниці.

На виході ми зустріли усміхненого чоловіка у вишиванці. На питання, чому іде на вибори чоловік здивувався та відповів: «За кращих синів і дочок України йду голосувати».

DSC_0264

На першій же дільниці на Камінь-Каширщині, де на 18-ту годину вже проголосувало понад 50% виборців, риторика подібна. Чоловік старшого віку каже, що прийти на вибори – обов’язок.

DSC_0294

«За вільну Україну та проти війни, щоб танки не їздили тут. Один раз проїхали тут і вистачить. Щоб наші діти їх не бачили», – розмірковує чоловік після питання, з якими думками став позначку у бюлетені. На цій дільниці теж помітно, що  старалися, аби було гарно – на кабінках для голосування – віночок, а біля входу – вази із живими квітами. Жінки із дільничої комісії усміхаються та кажуть, що, на жаль, голосують не всі. Вони міркують, що люди вже настільки розчарувалися у будь-яких виборах, що не вірять у зміни на краще.

DSC_0272

У Камені-Каширському на дільниці №070206 члени ДВК кажуть, що  вибори можна назвати дуже неактивними та навіть трохи радянськими, бо голосують в основному пенсіонери. Це на цій дільниці ще за 15 хвилин до відкриття чекала, щоб проголосувати 86-річна бабуся.

На питання, чим тут незадоволені, члени ДВК в один голос відповідають: явкою

«Незадоволені тим, що немає явки. Цей у мене перші вибори, де така низька явка. У людей розчарування у всьому та у всіх», – зауважує голова ДВК Катерина Федчик та додає: люди просто не бачать змін.

DSC_0314

Майже ті ж самі слова нам повторюють ще на кількох дільницях: явка низька, голосують пенсіонери, молодь не цікавиться виборами. Чим пізніше, тим на дільницях менше людей і члени ДВК навіть дещо починають нудьгувати. Але від цього людей біля урн для голосування не більшає, а подекуди в урнах лежать лише кілька одиноких бюлетенів.

З незначними порушеннями та не надто високою явкою, тих, хто ще не зневірився остаточно, вибори таки відбулися.