«Приватизована» Волиньрада

Вісім місяців тому вперше за часів України після Януковича в працівників ЗМІ виникли труднощі з потраплянням до сесійної зали – на вході їх перепиняв охоронець нового голови ради Ігоря Палиці, декого навіть обшукали.

14 липня ситуація повторилася. Щоправда цього разу нікого не обшукували, але перешкоджали працівникам ЗМІ учасники громадського формування «Варта порядку», в яких підстав та повноважень для вчинення таких дій не було і не могло бути.

 

ЯК УСЕ БУЛО

Під час сесії облради в залу засідань не пропускали журналістку Галину Федоренко та репортера ВАРу Василину  Боруцьку. Раніше з труднощами, але потрапив у залу журналіст ВолиньPost Богдан Коваль.

Василина розповідає, що зайшла в  залу засідань близько 10:00, тобто, ще до початку сесії та залишила там свої речі. Журналістка вийшла на вулицю, адже там паралельно відбувалося кілька акцій протесту.

«Я там все фотографувала. І вирішила заходити у приміщення. Вслід за мною йшли мітингувальники з Ковеля. Я пішла швидше і вже знаходилася біля самого входу в приміщення сесійної зали. Там стояло двоє кремезних хлопців. І нікого не пропускали. Я просто подумала, що це так хтось стоїть. І вирішила знову пройти. Сказала, щоб мене пропустили, бо я журналістка і працюю на сесії. Вони мовчали. Один з них перегородив повністю вхід, і ніхто не міг пройти», – розповідає репортер.

Люди, які її наздогнали і тепер стояли позаду, теж вимагали пояснень, чому їх не пропускають в приміщення.

Журналістка крізь натовп звернулася до колег, які вже були в залі.

«Я звернулася до журналіста Мирослава Ватащука, щоб він передав  мої документи. Він дав мій паспорт, а там моє журналістське посвідчення. На моє посвідчення теж не було ніякої реакції. Вони просто мовчали. Мене пропустили лише тоді, коли йшли Оксана Лукашук (начальник відділу інформаційного забезпечення діяльності ради, – ред.) та  Дмитро Дубняк (керівник апарату ради, – ред). Вона теж підтвердила, що я – журналістка. А вони продовжували стояти. Лише потім Оксана потягнула мене за руку за собою і я так пройшла», – додає вона.

З одним із чоловіків, які не пропускали журналістку, після інциденту вона все ж намагалася поспілкуватися.

«Це був старший чоловік більше 40-а років з бородою. Коли я його попросила представитись та спитала про його дії, він сказав, що йому нецікаво зі мною розмовляти. Опісля за викликом приїхала поліція і я написала заяву про перешкоджання моїй діяльності», – зазначила Василина.

Журналіст Мирослав Ватащук, який знімав інцидент на відео та перебував в сесійній залі, також переповідає побачене:

«Я собі спокійно працюю за ноутбуком. Розпочинається якраз сесія облради. Оглядаюсь і бачу, що 5-7 кремезних чоловіків спортивної статури, невідомих мені, на жаль, просто перекрили вхід. З-за їхніх плечей виглядає моя колега Василина Боруцька, пояснює їм, що вона журналістка, але ніхто не реагує. Ми з колегами почали знімати і теж апелювати до тих чоловіків. На жаль, ніхто не реагував. Речі Василини були в сесійній залі. Ми їй передали посвідчення. Тільки після втручання у конфлікт керівника апарату обласної ради Дмитра Дубняка та речниці облради Оксани Лукашук , Василині вдалося пройти. Як потім стало відомо, не пропускали ще одну журналістку Галину Федоренко. В мене брали пояснення працівники правоохоронних органів як у свідка. І на мою думку, є підстави справді внести відомості до ЄРДР за правовою кваліфікацією – ч. 1 статті 171, тобто умисне перешкоджання професійній, законній діяльності журналіста».

На відео, яке знімав Мирослав Ватащук, можна впізнати чоловіків з приватної охорони голови облради Ігоря Палиці, представників ГФ «Варта порядку».

У кулуарах обласної ради вдалося поспілкуватися з одним із учасників конфлікту. Чоловік, який назвався Тарас Заєць, заперечив все сказане журналістами, розповів свою версію подій.

Тарас Заєць

Тарас Заєць

«Для чого ви такі питання ставите? Хто не пускав? Я тільки що давав пояснення поліції. Запитайте в них. Я підійшов до сесійної зали. Я стояв, хотів зайти. Почалася якась штовханина. Побачив дівчинку, яка потім представилась і сказала, що вона журналістка. Вона влізла між мною та людьми. Люди почали на мене тиснути. Я сказав, що будьте акуратно, бо тут дівчинка стоїть. Тобто, я стримував натовп. Потім та дівчинка вийшла, взяла посвідчення. Сказала, що журналістка  і, що, мовляв, ми її не пускали і вона викличе поліцію», – зазначив він.

Мету свого перебування в облраді прокоментував так:«Ми подали на розгляд якусь там чи то справу, чи що там, я не знаю, як воно називається, з Нововолинського вищого професійного училища. Я не знаю, це подавали замість нас, бо ми не компетентні».

 

ПОЛІЦІЯ РОЗБИРАЄТЬСЯ

За фактом перешкоджання діяльності працівникам ЗМІ в обласну раду викликали поліцію. Як повідомили у прес-службі правоохоронців, на місце події виїхала слідчо-оперативна група Луцького відділу поліції та співробітники патрульної поліції.

Поліцейським вдалося записати дані щонайменше трьох осіб, які брали участь в блокуванні. Вони дали свідчення правоохоронцям, так само як і журналісти, які стали учасниками або очевидцями інциденту.

«Поліцейські подію зареєстрували у Журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події. Поліція з’ясовує обставини інциденту», – йдеться в повідомленні прес-служби.

 

ХТО БЛОКУВАВ

Визначити, хто блокував вхід у сесійну залу було неважко, адже серед них був учасник «Варти порядку» Валерій Зиза.

Валерія Зизу називають тіньовим керманичем формування та «польовим командиром» «Варти порядку». Під час масових акцій він координує їхні дії безпосередньо на місці події.

Крім того, раніше він запам’ятався двома інцидентами. У лютому цього року він мав конфлікт з активістом Сергієм Рижковим на проспекті Перемоги. Обидві сторони стверджують, що саме їхні опоненти провокували на бійку.

А раніше, влітку 2015 року, Валерій Зиза був серед людей, які охороняли приміщення, де відбувався з’їзд «Опозиційного блоку». Тоді, до слова, в будівлю не пропускали журналістів.

Прес-секретар «Варти порядку» Олександр Волянюк прокоментував, чому представники громадського формування стояли біля дверей.

«Я не знаю, як потрапила в цю ситуацію журналістка. Але можу тільки припустити. Сьогодні прийшла не одна організація виступити під час засідання облради. Зокрема, там були і воїни-добровольці, і з Нововолинська, зі школи–ліцею інтернату, і з Ковеля люди. І всі заходили. Я стояв при вході в обласну раду і пропонував там заходити по черзі, бо була велика група людей. Люди з Ковеля рвонули однією великою групою, казали, що всі хочуть виступити.

Я стояв позаду і розумію, що велика кількість людей заходила у двері, то створилася пробка. Журналістка, на мою думку, напевно, брала інтерв’ю і з громадою заходила. І вийшло так, що її там зажали і не пропустили. Мені важко сказати, чому ніхто за нашого громадського формування не реагував на звернення журналістки. Ми її пропустили, правильно? Керівник наш Олександр Тиводар теж хотів протиснутися, пройти, щоби пояснити. Якщо є відео, яке знімав Мирослав Ватащук, то в кінці відео видно, що він намагався пройти і сказати, що це журналістка. Пропустіть. Ось такий прикрий інцидент. Я думаю, що всьому винною є хаотичність. І взагалі, я не бачу підстав, навіщо комусь затримувати журналіста? Ну логіки нема в тому».

 

******

Можливо, для когось цей інцидент здасться дрібницею, але ми хочемо жити в правовій державі, де на першому місці завжди буде закон, а в цьому випадку порушення чинних законів, як кажуть, видні неозброєним оком. Сподіваємося, що й поліція не проігнорує їх та відкриє провадження за статтею 171.

Аріна КРАПКА, Анатолій КОТЛЮК

 

П.С. До речі. Голова Волинської обласної ради Ігор Палиця в дусі майклщурівського «То не наші єноти» вже встиг відхреститися від блокувальників входу. Зокрема він зауважив, що не знає, хто ці люди. Тобто, або він кривить душею, бо всім відомо, що «Варта порядку» – один з підрозділів команди Ігоря Палиці на Волині, або й справді не знав, що творять його люди в обласній раді.

Відео – інтернет-видання ВолиньPost

Якщо відео не відкривається, перейдіть за цим посиланням.