«Батьківщина» і округ №23: злив чи пасивність

31 травня 2016 року. Київ. З’їзд партії “Батьківщина”. За столом президії – Юлія Тимошенко та Надія Савченко. В урочистій атмосфері обирають кандидатів на проміжні вибори до Верховної Ради в семи округах, один з них – №23 з центром у селищі Маневичі. На Волині балотуватися довірили депутатці облради Людмилі Кирді. Родом вона саме із цього району, до того ж вже не один рік працює із місцевим електоратом і має досвід виборів у цьому окрузі №23.

Тимошенко і Савченко обіцяють всім кандидатам підтримку, під чим більшість розуміють візити віп-спікерів партії, зокрема й згаданих лідерок “Батьківщини”, на округ. Окрилені кандидати “розлітаються” по округах.

Того ж дня ЦВК ухвалює постанову, згідної якої головою окружної виборчої комісії призначають Світлану Демчук з “Батьківщини”. Здавалося б всі “козирі” в претендента “біло-червоних” на руках. І нарешті в кандидата від “УКРОПу” Ірини Констанкевич з’явився серйозний опонент, який може претендувати на перемогу.

________________________________________________________________________

 

14 липня 2016 року. Волинь. До дня виборів – 3 дні. Мабуть, тільки оптимісти зі штабу “Батьківщини” вірять у перемогу свого кандидата. На жаль, Людмилі Кирді та її однодумцям не вдалося нав’язати боротьбі головній опонентці. Електорату, який голосував за партію Тимошенко, вона не розгубила, але й залучити нового, на мою думку, не змогла.

До цього призвело декілька чинників:

 

  • відсутність серйозного фінансування. Це не дало розгорнути ширшу агітаційну кампанію. Традиційно у великих населених пунктах округу стоять намети з агітацією, стовпи-тумби заклеєні агітаційними плакатами, а з людьми спілкуються агітатори. Але нема білбордів з кандидатом, не організовано жодного масового заходу на підтримку Людмили Кирди. Вона долучалася до заходів штибу дня селища в Колках, але на відміну від її конкурентки не роздавала подарунки та допомогу бюджетним і не тільки установам.

 

  • віп-спікери не приїхали. Всі чекали, в тому числі, за інформацією ВАР, і сама Людмила Кирда очікували приїзду на округ Надії Савченко. На хвилі популярності останньої кандидат могла здобути щонайменше декілька відсотків до рейтингу. Однак Савченко не приїхала. Хоча в інших округах її візити відбулися. Не приїхали на 23-ій і інші віп-спікери “Батьківщини”. Власне лише наприкінці кампанії на Волині приїхав народний депутат Іван Крулько, який, мабуть, для 95% мешканців “маневицького” округу – персона невідома. Тому ефект від його виступів – під питанням.

Натомість її опонентка мала адміністративну підтримку в обличчі голови обласної ради Ігоря Палиці, який декілька разів відвідував округ. У компанії з Іриною Констанкевич. Приїжджали і народні депутати від “УКРОПу”.

 

  • Людмила Кирда пізно почала їздити округом на зустрічі з виборцями. Якщо її опонентка Ірина Констанкевич з перших числах червня “прасувала” округ, то перші зустрічі Кирди розпочалися в останній декаді червня. Невідомо чому так сталося – чи це недопрацювання штабу, чи перепони з боку опонентів, чи в справу втрутилися зовнішні чинники.

 

  • пасивність щодо опонента. Щонайменше одну нагоду сповільнити хід Ірини Констанкевич штаб Людмили Кирди втратив. Точніше він нею скористався, але аж 12 липня, за 5 днів, до голосування. Протягом всього виборчого процесу в ЗМІ, зокрема завдяки праці громадської мережі “Опора” з’являлися повідомлення про непрямий підкуп виборців з боку представників Ірини Констанкевич. Юристи штабу “Батьківщини” могли б підготувати відповідні заяви до поліції, щоб скувало дії “укропівки”, адже її штабу довелося витрачати частину ресурсу на участь в розглядах скарг, а сама Ірина Мирославівна щонайменше один раз у кожній справі мала б відвідати поліцію для дачі пояснень.

До слова, нічого не протиставляв штаб Кирди згаданим підкупам виборців. Принаймні така інформація до нас не надходила.

 

Тож, враховуючи сильного опонента, відсутність фінансування та підтримки з “центру”, зрозумілим стає, що шансів на перемогу в Кирди нема.

Однак незрозуміло, чому так сталося. Маючи хороші стартові позиції, команда кандидата від “Батьківщини” не змогла укріпити їх та ще й дорогою розгубила значну частину з них. Я не беруся стверджувати, що керівництво “Батьківщини” зливає округ “УКРОПу”, але всі ознаки цього присутні. В такому випадку шкода Людмилу Кирду, яка витрачає свій час і ресурси на боротьбу, перемога в якій від неї не залежить.

Анатолій КОТЛЮК

П.С. Ще один цікавий штрих до загальної картини. 19 травня під час сесії обласної ради, член політради партії “УКРОП” Ігор Палиця ненав’язливо продемонстрував, що може телефоном обговорити із Юлією Тимошенко про те, як голосує “біло-сердечна” фракція в раді рішення щодо передачі КП “Волиньприродресурс” бурштинових земель. До слова, те рішення Кирда не підтримала.