У Луцьку скандальний фестиваль журналістики замінять конференцією

У  травні цього року Луцьку міська рада визначила переможців конкурсу місцевих  ініціатив. «Скандальною» стала тема проведення «Фестивалю волинської журналістики». Багатьох волинських журналістів та активістів  обурила така ініціатива.

Луцька міська рада у березні оголосила про старт конкурсу визначення кращих громадських ініціатив. Кожен лучанин міг взяти участь, якщо його ідею підтримають ще 15 людей. Заповнені анкети подавали у Луцький ЦНАП, згодом тривало онлайн-голосування на сайті електронних петицій.

Конкурс відбувся в  рамках затвердженої міською радою «Програмою підтримки ініціатив жителів міста Луцька на 2015-2017 роки».  В анонсі було зазначено, що вартість реалізації однієї ініціативи не повинна перевищувати 50 000 грн. Співфінансування учасників ініціативної групи  у розмірі не менше 10% від загальної вартості проекту однієї ініціативи.

Волинські журналісти заявляють про фальсифікації під час інтернет- голосування за ініціативу.

Журналістка Ірина Новосад заявляє, що не підтримувала ідею проведення фестивалю. Однак на сайті  конкурсу, де відбувалось голосування записане аналогічне ім’я та прізвище.  Після цього журналістка надіслала запит на отримання інформації  до  Луцької міської ради.  У відповіді  зазначили, що вартість підтриманого проекту – 45 тисяч гривень, 5 тисяч грн. – надасть  ініціативна група обласної організації НСЖУ.

«Там більшість коштів передбачено на їжу, інша частина коштів  на нагороди для журналістів. Для нас незрозуміло в чому сенс такої ініціативи», – зазначила Ірина Новосад.

Журналістка  Аріна Крапка (Ірина Мусій) наголосила, що  таким чином медійники можуть проявити єдність і заявити, що  незалежні від будь-якої влади.

«Я проти фесту і взагалі за переголосування всіх ініціатив, тому що голосування відбувалося з порушеннями. В будь-яких випадках з міського бюджету не можуть виділятися гроші на такі речі, коли є багато інших соціально-значущих питань», – наголосила Аріна Крапка.

Фестиваль планували організувати влітку цього року, зокрема, напередодні Дня журналіста. Однак дату вирішили перенести.

Через конфлікт активісти ГО «Інститут волонтерства та громадської співпраці»  відмовились від грошей  з міського бюджету. Їх ініціатива щодо створення дитячого майданчика для дітей на візочках та з особливими потребами у Центральному парку міста здобула перемогу. Активісти планують своїми зусиллями залучити гроші.

У Луцьку  створили ініціативну групу, яка виступає проти проведення фестивалю. Журналісти з активістами підготували проект рішення  на сесію міської ради. Вони пропонують відмінити онлайн-голосування за ініціативи 2016 року, скасувати розпорядження від 27.05. 2016 р. № 285 «Про затвердження переліку ініціатив-переможців конкурсу»,  провести нове онлайн-голосування, змінити склад робочої групи комісії. Активісти вважають, що до складу  варто залучити представників громадськості, депутатської групи.

Нещодавно на сайті Луцькради з’явилось рішення «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.05.2015 № 74/4 «Про Програму підтримки ініціатив жителів міста Луцька на 2015-2017 роки». Луцькрада вирішила відмінити онлайн голосування, внести зміни, змінити склад робочої групи, висловити своє обурення, що проведення онлайн голосування за  цьогорічні ініціативи відбувалося із суттєвими маніпуляціями і т.д.

На одній з конференцій волинські журналісти на  одній з прес-конференцій заявляли, що готові провести акції протесту, щоб відмінити фестиваль. Отже, шанси на переголосування у ініціативної групи з’являються.

 

«Не пойман – не вор», – заступник мера Луцька про фальшування голосувння

Заступник Луцького міського голови Тарас Яковлев перед публікацією нового рішення міськради зазначав, що переголосування проводити не будуть.

«Не можемо довести факт фальсифікацій, як по проекту «Фестиваль волинської журналісти» так і по інших. Звісно, я розумію, що деякі виявились нечесними, однак сповідую принцип: «Не пойман – не вор». Особисто я сподівався, що автори ініціативи, про яку Ви згадували, самі проявлять мужність і знімуть проект (я б так і зробив). Однак маємо таких авторів ініціатив, яких маємо», – зазначав Тарас Яковлев.

 

Замість фестивалю конференція без «бюджетних» фуршетів

Журналісти, які проти фестивалю, надіслали звернення  виконуючому обов’язки голови Національної Спілки Журналістів України Сергію Томіленку.

У зверненні  56 журналістів закликають Сергія Томіленка розібратись в ситуації, виключити з лав спілки НСЖУ  ініціаторів проекту «Фестиваль волинської журналістики». До цього часу реакції від нього не було.

В. о. голови Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко розповів, що звернення від волинських журналістів бачив у ЗМІ. Однак в офіційних повідомленнях поки не отримав.

На його думку,  у міській раді мали б  встановити порушення, або недосконалість  правил проведення конкурсу.

Сергій Томіленко зазначив, фестивалю журналістики проводити не будуть, а організують дводенну конференцію з питань практичної журналістики, викликами, які стоять перед працівниками ЗМІ. Витрачання коштів з бюджету на фуршет не передбачено. На конференцію планують запросити журналістів з Києва, з Донецької області.

Сергій Томіленко зазначив, що така реакція на фестиваль сталася через недосконалість попереднього варіанту проекту.

«Був перший чорновий сценарій цього фестивалю, який подавався в останній момент на голосування», – зауважив він.

Також Сергій Томіленко наголосив, що не бачить підстав для виключення з НСЖУ ініціаторів проведення «Фестивалю волинської журналістики». Він зауважив, що солідарний з обласним осередком НСЖУ. Але засуджує ідею використання бюджетних коштів для фуршетів.

«Я не бачу підстав для виключення. Я думаю, що  було б справедливо, якби волинські журналісти приступили до аналізу кожного проекту громадських ініціатив. Це було б справедливо оцінити якість кожної заявки і в такий спосіб допомогти місцевій владі. Я не бачу публікацій, які б аналізували всіх переможців громадських ініціатив», – зазначив насамкінець Сергій Томіленко.

 

Замість фестивалю будуть майстер-класи і меморіальні заходи

Голова волинського осередку НСЖУ Михайло Савчак розповів, що конференцію для журналістів планують провести в середині вересня до Дня Міжнародної солідарності журналістів. Фестивалю проводити не будуть, оскільки планували, що відбудеться в День журналіста 6 червня.

Журналісти говоритимуть на тему регіональної журналістики в умовах інформаційної війни. Захід планують провести у санаторії «Пролісок».

Він наголошує, що це буде науково-практична конференція, майстер-класи та меморіальні заходи. Зокрема,  у  Луцькому Свято-Троїцькому соборі помоляться  за журналістів, які загинули при виконанні службових обов’язків. Також планують в Луцьку встановити меморіальну дошку  колишньому головному редактору газети «Волинь» Степану Савчуку.

«Ми запросимо на конференцію журналістів зі Сходу. Будуть науковці з Інститут журналістики з Києва, зі Львова, Вищої школи міжнародних відносин Хелма», – каже він.

У  Михайла Савчака поцікавились чи готовий він відмовитись від проведення заходу, якщо інші журналісти будуть проти конференції. На що він відповів:

«Ми вважаємо, що ми виграли конкурс громадських ініціатив в такому самому режимі, як інші переможці. Ми не думаємо відмовлятися. Якщо влада відмовиться фінансувати, це вже інша річ. Ми  і без влади проведемо».

Мая ГОЛУБ