Справа прокурора сил АТО: елітне майно та оборудки з житлом

Вперше в історії України за звинуваченням у незаконному збагаченні на лаві підсудних опинився високопосадовець із Генпрокуратури.

Ним став герой численних журналістських розслідувань, військовий прокурор сил АТО Костянтин Кулик, – йдеться в публікації на Слідство.інфо.

Хоча сам він запевняє, що національне антикорупційне бюро переслідує його зовсім з іншої причини.

КОСТЯНТИН КУЛИК, військовий прокурор сил АТО:

– Однозначно только с делом Курченко-Януковича. До этого вопросов ко мне пять месяцев не возникало.

МАКСИМ ГРИЩУК, заступник антикорупційного прокурора:

– Справа зареєстрована в грудні, після того, як почали з’являтися повідомлення ЗМІ про статки прокурора сил антитерористичної операції. Тому ми з того моменту, з грудня 25-го 2015 року, після внесення в ЄРДР почали збирати докази.

Максим Грищук – один із кіборгів, захисників Донецького аеропорту. Служив у десанті. Позивний “Прокурор”. До війни в прокуратурі розглядав справи неповнолітніх, а після демобілізації пішов до Національного антикорупційного бюро – НАБУ. Не приховує, що про статки військового прокурора АТО дізнався від журналістів і звинуваченого у хуліганстві бійця військової служби правопорядку Олександра Ружанського. Того після оприлюднення інформації про Костянтина Кулика одразу заарештували підлеглі військового прокурора сил АТО.

ОЛЕКСАНДР РУЖАНСЬКИЙ, екс-військовослужбовець військової служби правопорядку:

– 488 квадратных метров. Квартира прокурора АТО. В Киеве. В элитном комплексе. 488 метров. Два паркінга ценой по 30 тысяч. Это я назвал часть моментов.

Державні реєстри майнових прав на нерухомість підтвердили звинувачення заарештованого бійця про елітну нерухомість і автівки Кулика. Їх не було у декларації, бо усе дороге майно завбачливо записувалося на родичів.

Київ, вулиця Жилянська 59. Елітний «Дипломат Холл». У 2007-му мати тоді ще просто прокурора генпрокуратури Кулика разом із його першою тещою нібито придбали в подарунок для дітей дві квартири на 13 поверсі. Загальна площа подарунку – 400 квадратів. А потім передумали і продали обидві квартири із непоганим наваром.

СЕРГІЙ КОЗАЧІЙ, начальник 6-го відділу спеціалізованої антикорупційної прокуратури:

– За нормальні такі суми, одна за чотири і два мільйони, а друга за мільйон двісті гривень.

От тільки скористатися елітним придбанням покупець, Гіві Макшеєв, не зміг. Він став фігурантом кримінальної справи про аферу на «Укрзалізниці» на 16 мільйонів гривень. І менше ніж за рік продав обидві квартири – тій самій мамі прокурора, але вже значно дешевше.

СЕРГІЙ КОЗАЧІЙ, начальник 6-го відділу спеціалізованої антикорупційної прокуратури:

– Відбувається договір куплі продажі між Макшеєвим і матір’ю Кулика, Кулик С.В. І ці дві квартири переходять за смішні суми. Одна за 80 тисяч при ринковій вартості тоді не менше 800 тисяч гривень. А друга за мільйон двісті, яку він 11 місяців назад придбавав за чотири мільйони двісті тисяч гривень, він її продавав за мільйон п’ятсот.

Квартиру на 150 квадратів переоформили на маму, а 250-метрову не встигли — вона під подвійним арештом по справі Макшеєва і по афері із кредитом на 15 мільйонів, який взяв друг Кулика, колишній харківський правоохоронець і засновник злочинної організації “Оплот” Євген Жилін. Слушного випадку для легалізації квартири родина Куликів чекала два

СЕРГІЙ КОЗАЧІЙ, начальник 6-го відділу спеціалізованої антикорупційної прокуратури:

– 29.07 По підробним документам знімається у Реєстраційній службі заборона відчуження, а четвертого, через п’ять днів, вона даре своєму сину. Але і він, і його мати знають, що арешт не скасовано. Справа по Макшеєву і групі компаній по суду не прослухана. Вона ще слухається у Солом’янському суді.

Ще за кілька днів Костянтин Кулик очолив військову прокуратуру сил АТО. Але подарована квартира до списку його статків знов не потрапила. Він передав її у іпотечну заставу власній громадянській дружині, Ірині Німець, через позику свого ж таки кума.

Ефектна брюнетка любить шикувати і витрачати гроші. Але вона — справжній прокурорський скарб.

Офіс у новенькому «Сентрал Парк» на Івана Кудрі, 7 обійшовся у суму понад два мільйони гривень. Він, як і автопарк з позашляховиків, записаний на Ірину Німець. Вона – мати двох дітей прокурора. І вона ж – головний його захист у суді.

ВОЛОДИМИР РАКОВ, адвокат Костянтина Кулика:

– Майно було зареєстроване не на Кулика. Цивільне законодавство передбачає, що майно, нерухоме майно, його власником вважається та особа, на яку воно зареєстроване.

Мовляв, гроші у жінки прокурора власні. За них вона й купує офіси на мільйони гривень. Для Кулика вона вже навіть не співмешканка, а просто матір його дітей, тому про її фінанси він нічого не знає. У НАБУ в таке не вірять.

СЕРГІЙ КОЗАЧІЙ, начальник 6-го відділу спеціалізованої антикорупційної прокуратури:

– Начебто їй позичили 500 тисяч доларів по її версії, або півтора мільйони доларів. Вона працювала в той час офіціанткою в Чайна Таун. Це також ставить під сумнів: для чого тоді при таких статках працювати офіціанткою? Ми проаналізували: вона заробила у той час аж вісім тисяч гривень.

Офіціантка із мільйонною позикою відкрила власний модний салон. Попри куликівську версію, що Німець із ним не живе і майно в них не спільне, у березні 2016 року вона успішно відсуджує мільйон доларів спільно з мамою Кулика. У НАБУ переконані, що військовий прокурор просто замітає сліди.

СЕРГІЙ КОЗАЧІЙ, начальник 6-го відділу спеціалізованої антикорупційної прокуратури:

– Він їй передав із тією метою, що вона не є держслужбовцем і вона не повинна декларувати це майно. Це лише із цією метою було зроблено.

Прокурор АТО Кулик запевняє, що НАБУ має на нього зуб не лише через справи, пов’язані з Януковичем і Курченком. Каже, він викрив корупцію в лавах самої антикорупціонерів.

КОСТЯНТИН КУЛИК, військовий прокурор сил АТО:

– Потому что у Сакварелидзе на Холодницкого лежит материал о вымогательстве взятки с депутата из Крыма, который сидел в СИЗО, и Холодницкий вместе с процессуальным керівником вымогал деньги за его освобождение.

У змові проти себе він звинувачує і журналістів.

– Ваша честь, он проводит по мне заказные расследования. Можно попросить, чтоб он ушел от моих документов и перестал их снимать на видеозапись?

Те саме він казав ще взимку, коли «Слідство.Інфо» зацікавилося прокурорськими статками і почало збирати інформацію.

– Ви працюєте на держслужбі, ви військова людина. Цікаво звідки такі гроші.

– А вы занимаетесь исполнением заказа за деньги.

Антикорупційні прокурори запевняють, що жодної політики у їхніх діях не має – чиста арифметика.

СЕРГІЙ КОЗАЧІЙ, начальник 6-го відділу спеціалізованої антикорупційної прокуратури:

– Проста арифметика. Будь ласка, надай документи, де ти взяв кошти, хто подарував чи то позичив. Звідки ви взяли кошти на придбання цього майна. І від людини ми не можемо добитися правди.

Судова суперечка щодо тимчасового відсторонення прокурора АТО від посади розтяглася на два дні. У перший на його підтримку прийшов цілий загін у новенькій військовій формі. Це були прокурори із зони АТО, а також із Луганського, Донецького і Харківського гарнізонів. Що вони роблять так далеко від своєї роботи?

– Вы на работе сейчас или нет?

ЯРОСЛАВ ДОМБРОВСЬКИЙ, прокурор військової прокуратура сил АТО

– Ми? В службовому відрядженні.

– А це відрядження? Офіційне відрядження?

– Так.

– А ви сюди приїхали офіційно підтримати свого керівника?

– Ми очікуємо, що нас викличуть у якості свідків.

На другий день до судової зали прийшли ветерани АТО, які заблокували групу підтримки Кулика. Документів на відрядження у прокурорів не виявилося.

ВАЛЕНТИН ЛИХОЛІТ (позивний Батя), екс-начальник штабу батальйону “Айдар”, командир взводу 72 бригади ЗСУ:

– Значить ви дєзертірували із свого місця роботи ілі служби. Єслі ви із Донецька, Луганська і Харківа. Чого із солдата ви требуєте, щоб у солдата всєгда було відрядження. Єслі у нас нема відрядження, нас сажают на 15 суток. Закон для кого в етой країнє, для всєх ілі только для солдат?

Валентин із позивним Батя, колишній начштабу “Айдару”, сам щойно вийшов з-під варти.

– Вам було обідно, коли обвинувачують вродє как голословно. Єсть сотні справ. Ви, ви обвинувачуєте солдат от так голословно. Но ви закінчили юридичне образованіє і тут крутитеся, як вужі, а солдат не закінчував. Він учився защищать родіну і вас.

Для прокурорського загону викликали військовий патруль, якому ті теж не показали листів відрядження. Разом провели затриманих до КПП.

ІВАН ГРИШУК, демобілізований боєць батальйону “Київська Русь”:

– Ота відпустка у мене до сих пір лежить у мене, хоча я вже демобілізований. Я вже до дому повернувся. Але там повинно бути написано не “відпускний квиток”, а відрядження. Отака бумажка в нього повинна бути. І якщо в нього її не має — він дезертир.

У те, що когось із прокурорів затримають, ветерани АТО не вірять. Просто хотіли, щоб ті відчули дію закону на собі. Ветеран “Донбасу” Андрій Іванов пройшов Іловайськ і втратив руку у бою під Широкіним. Каже, насправді ані він, ані інші зла на прокурора не тримали. А от тепер, після побаченого, дійсно замислилися.

АНДРІЙ ІВАНОВ, ветеран батальйону “Донбас”:

– Положительный человек, хороший семьянин, честный офицер — я все услышал. Но я не услышал, откуда у человека такие деньги, столько квартир, машин, откуда все. Вот этого не услышал. Я пришел именно это услышать.

Рішення судді присутні зустріли бурхливо.

СЕРГІЙ КОРОБЕНКО, суддя Солом’янського райсуду міста Київ:

– Ухвалив клопотання про відсторонення Кулика Костянтина Геннадійовича з посади задовольнити.

– Слава Україні! Ураааа!

Костянтина Кулика з посади військового прокурора АТО усунули на два місяці, до 4 вересня. Розслідування справи Януковича-Курченка це не зупинить. Ходити на роботу до Генпрокуратури прокурору ніхто не заважає.

А НАБУ за цей час має довести його провину. Інакше усе марно. Прокурору АТО не потрібно доводити невинуватість, якщо проти нього не буде вагомих доказів.

ОЛЕКСАНДР КУРБАТОВ, Слідство.Інфо