Історія від волонтера: волонтери без гарантій

Волонтери, які часто-густо під кулями проводять більше часу, аніж у мирній обстановці, донині залишаються обділеними з боку державних гарантій.

Про це у соціальній мережі Facebook написав волинський адвокат і волонтер Василь Нагорний.

Подаємо допис Нагорного без редагувань і правок:

«В Україні, зокрема й на Волині є волонтери, які від початку війни постійно возять на схід допомогу нашим бійцям, мають до сотні, а той більше виїздів. Були вони й під кулями, і на «нульових меридіанах», привозили й загиблих хлопчиків, поранених. Їх знають бійці всіх хвиль мобілізації. Це і Валерій Курстак, Саша Положевець, Юра, «Дед», Володя Добровольський та багато інших … Вони надто скромні, щоб самі запитувати, але питають їхні друзі: – Чи мають право волонтери на статус УБД? Вони ж більше часу проводять в зоні АТО, ніж вдома. А в порівнянні з «атошними туристами»: багатьма прокурорами, податківцями, міліціонерами, які побули тиждень в командировці і виготовили собі УБД, точно заслуговують на цей статус».

Ці питання регулюються ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі по тексту Закон).

В переліку осіб, які можуть отримати статус УБД, що міститься в ст. 6 цього Закону – ВОЛОНТЕРІВ НЕ МАЄ!

Єдине, що точно держава гарантує – одноразову грошову допомогу у разі загибелі (смерті) волонтера або встановлення інвалідності, відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції, бойових дій та збройного конфлікту, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 р. № 604. В такому випадку згодяться свідчення керівника одного з підрозділів ЗСУ,а також документи, фото, що можуть підтвердити факт волонтерства (Пункт 6,7 згаданого Порядку) ЩИРО БАЖАЮ УСІМ ВОЛОНТЕРАМ, ЩОБ ЦЕ НІКОЛИ НЕ ЗГОДИЛОСЬ!

P.S Єдине, як можна спробувати вийти з положення – це отримати статус, не учасника бойових дій, а УЧАСНИКА ВІЙНИ. Відповідно до п.13ст.9 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» статус учасника війни можуть отримати «працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення АТО, перебуваючи безпосередньо в районах АТО у період її проведення, у порядку, встановленому законодавством». Як бачите, не має слова «волонтер», але, наприклад, якщо особа є членом ГО, яка має договір з Міноборони про волонтерську допомогу, є відрядні листи, накази про вибуття і прибуття, то…

Гарантій ніяких, але спробувати можна. Питання відкрите…»