На Волині атошникам пояснили, як не платити зайві гроші

Волинський адвокат і волонтер Василь Нагорний оприлюднив алгоритм дій, як учасникам АТО захиститися від домагань компенсувати втрачене майно.

Про це він написав у соціальній мережі Facebook.

«Ще одне масове проблемне питання! Викладу, можливо зменшиться кількість дзвінків. Розумію, що хлопці не всі в ФБ, але волонтери і Спілки тут», – зазначив Нагорний.

Він нагадав, що відшкодування вартості втраченого майна в АТО під час перебування в АТО чи при демобілізації – болюче питання, яке постійно задають атошники.

«Якщо хлопці це прочитають, то певен, що більшості не доведеться нічого сплачувати, тим більше, якщо майно втрачене в бою чи під час обстрілу. Просто треба не мовчати! «Проаватарив» – сплачуй, втратив в бою чи з інших поважних причин – хай списують!» – додав Нагорний і оприлюднив юридичний коментар.

У ньому йдеться:

«Отже, основним нормативним актом є постанова Верховної Ради «Про затвердження Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі» 23 червня 1995 року N 243/95-ВР (далі вживатиму Положення).

Військовослужбовці несуть матеріальну відповідальність за наявності:

а) заподіяння прямої дійсної шкоди;

б) протиправної їх поведінки;

в) причинного зв’язку між протиправною поведінкою і настанням шкоди;

г) вини у заподіянні шкоди.

Матеріальна відповідальність не настає у випадках:

1.коли заподіяна шкода є наслідком дії непереборної сили;(Непереборна сила – це поняття відносне, можна сказати, що це надзвичайна та невідворотна зовнішня подія, що позбавляє можливості за певних обставин запобігти негативним наслідкам)

2.не встановлення винної особи;

3.смерті винної особи;

4.коли шкоду заподіяно внаслідок виконання наказу старшого начальника, або виправданого в конкретних умовах службового ризику, або правомірних дій.

За фактом заподіяння шкоди призначається службове розслідування… За результатами розслідування видається наказ про списання суми заподіяної шкоди, в разі встановлення одного з чотирьох факторів, перелічених вище. В іншому разі доведеться сплачувати.

Нагляд за додержанням і правильним застосуванням цього Положення здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.

Якщо замість службового розслідування відбувається звичайне вимагання або розслідування не проводиться, або вам не надають доступу до матеріалів розслідування, або шантажують, що не демобілізують – звертайтеся до військової прокуратури! Якщо там правди не знайдете – до суду!

Права при проведенні розслідування:

1.ознайомлюються з матеріалами розслідування, про що у висновках робиться відповідний запис.

2.подавати свої заперечення та клопотання на ім’я командира (начальника) військової частини. Наказ доводиться до відома винної особи та може бути оскаржений!

Важливо! Військовослужбовці за шкоду, заподіяну недбалим виконанням ними службових обов’язків, передбачених військовими статутами і т.п.,несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної шкоди, але не більше (!!!) місячного грошового забезпечення.

За пошкодження, псування або втрату через необережність майна, виданого в особисте користування,вони несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної з їх вини шкоди, але не більше (!!!) тримісячного грошового забезпечення.

Обчислення розміру шкоди, що підлягає відшкодуванню, провадиться з урахуванням зносу військового майна за встановленими нормами. Тому, навіть, якщо ви винні, то не поспішайте сплачувати вартість протигазу, як за новий, можливо його вартість з врахуванням зносу мізерна… Крім того, сума відшкодування може бути зменшена командиром або судом, виходячи з обставин!

Нижче надаю посилання на Постанову Кабміну від 2 листопада 1995 р. N 880 «Про затвердження Переліку військового майна,нестача або розкрадання якого відшкодовується винними особами у кратному співвідношенні до його вартості», де міститься вичерпний перелік такого майна».