Лучанам можуть дати мільйони

Якщо у Луцьку затвердять так званий громадський бюджет, то люди зможуть впливати на розподіл коштів бюджету загального фонду. Містяни матимуть змогу голосувати за розподіл 1% бюджету, які виділять на втілення пропозицій громади.

Про це йшлося 21 червня під час круглого столу щодо обговорення проекту рішення про громадський бюджет.

До обговорення у формі круглого столу запросили усіх охочих. Депутат і автор проекту Тарас Шляхтич розповів, що зараз основне завдання – «розворушити» громаду та залучити її до активної участі у житті міста. За словами Шляхтича, подібна схема діє у сусідній Польщі, де містяни можуть впливати на розподіл коштів.

«Ми пропонуємо, щоб 1 % від загальної частини бюджету розподілявся безпосередньо лучанами», – додав Шляхтич.

Тож кошти ділили б шляхом голосування через інтернет-системи чи бюлетені на виїзних пунктах за певні запропоновані проекти. Проголосувати зможуть лише мешканці Луцька, зареєструвавшись після пред’явлення паспорта та інших даних. Це впровадять, аби уникнути зловживань.

Першим етапом буде реєстрація пропозицій. Тоді робоча група аналізує проекти на суспільну вагу та відповідність певним критеріям. Згодом усі пропозиції опрацюють профільні структури міськради із пропозиціями та зауваженнями, а тоді відбуватиметься власне голосування за проекти, яке триватиме 16 днів -10-25 вересня. Робочу групу сформують за пропозиціями міського голови, проте одну третю складуть депутати, ще третину – представники громадськості.

За словами Шляхтича, громада зможе розраховувати на достойну суму. До прикладу, 1% від бюджету 2015 року становив 3,5 мільйонів гривень, цьогоріч це вже 6, 5 мільйонів гривень. На один проект передбачать близько 1 мільйона гривень. Водночас будуть встановлені обмеження – якщо «проситимуть кошти на ремонт, то його зможуть здійснити лише для майна комунальної власності. Якщо проект затвердять для 2017 року, то реалізовуватимуть його аж у 2018-му році.

Натомість заступник міського голови Тарас Яковлев зазначив, що у такому випадку немає логіки в існуванні конкурсу громадських ініціатив. За його словами, конкурс громадських ініціатив діє лише 2 роки, а лучани йдуть на значні махінації заради 45 тисяч гривень, тож важко уявити, на що можуть піти за мільйон. Тому треба продумати чесну схему голосування, аби не вийшло «другого фестивалю журналістики».

Депутати Костянтин Петрочук та Борис Смаль взагалі вважають, що можливим буде навіть підкуп і є небезпека того, що долю кількох мільйонів визначать кілька сотень людей.

Депутат Павло Данильчук зазначив, що, можливо, перший рік доцільно взагалі провести конкурс без голосування, адже маніпуляцій не уникнути.

Проте громадська активістка Юлія Ютовець додала, що можна скористатися досвідом інших міст і придумати ефективну схему голосування – мовляв, у Черкасах люди стояли у кілометрових чергах, аби підтримати свою ініціативу.

Тож усі погодилися, що необхідно розробити дієвий механізм та показати лучанам, що вони можуть долучатися та вирішувати долю свого міста. А лучани, які розроблять і проговорять ініціативи, не залишать напівготових проектів навіть якщо не отримають коштів – адже у них буде стимул шукати донорів коштів чи залучати фонди.